Ludzie po pięćdziesiątym roku życia, który podejmują choćby umiarkowaną aktywność fizyczną, żyją dłużej i rzadziej zapadają na choroby serca, wynika z badania przeprowadzonego na grupie kobiet i mężczyzn mających powyżej czterdzieści lat.
Kurkuma powstająca ze sproszkowanego korzenia i podziemnej łodygi ostryżu, zwanego też szafranem indyjskim, to silny antyoksydant, o kilkakrotnie mocniejszym działaniu niż witamina E. Zawiera witaminy i minerały; od lat ma zastosowanie kulinarne i medyczne.
Powinny go pić dzieci w okresie wzrostu, u których zaspokoi zwiększone zapotrzebowanie na substancje odżywcze, jak również osoby starsze, zagrożone niedoborem wapnia i osteoporozą. Nie powinny zapominać o nim kobiety w ciąży – pomoże bowiem zniwelować ewentualne niedobory tak potrzebnego w tym okresie kwasu foliowego, a także panie w czasie menopauzy – wartościowe składniki soku złagodzą jej przebieg.
Nogi niosą nas przez świat i życie. Często nie zdajemy sobie sprawy ile codziennie pokonujemy na nich kilometrów. Piękne, zgrabne, smukłe, długie czy umięśnione są obiektem podziwu, kojarzone są z młodą sylwetką. Myśląc o osobie w wieku podeszłym najczęściej widzimy starca z laseczką, który idzie krokiem schorowanym, powolnym, niepewnym i drżącym. Ludziom młodym i zdrowym trudno czasem zrozumieć, iż nie zmarszczki powodują, że komuś nie chce się poruszać, a nogi i stopy, które po prostu bolą, ponieważ są chore.
Żyjemy coraz dłużej, jednak aby w pełni cieszyć się życiem powinniśmy zdawać sobie sprawę z procesów, które wraz z upływem czasu zachodzą w organizmie.
Od starożytności wiadomo, iż odpowiednio przygotowana kąpiel może mieć właściwości zdrowotne. Dziś różnorodnymi zabiegami wodnymi możemy cieszyć się w zaciszu swojej łazienki, lub korzystać z nich profesjonalnych gabinetach odnowy biologicznej i ośrodkach rehabilitacji.
Ozon znalazł zastosowanie na oddziałach szpitalnych i w klinikach. Stosowany jest w leczeniu licznych chorób: miażdżycy i zarostowego zapalenia kończyn dolnych, owrzodzenia kończyn dolnych w przebiegu cukrzycy, trudno gojących się ran, czyraczności, opryszczki, trądziku, półpaśca, wynikających z zaburzeń krążenia zmian troficznych nóg, zapalenia kości, stawów, szpiku, stwardnienia rozsianego oraz innych chorób układu nerwowego.
Lekarze i dietetycy często zwracją uwagę na niekorzystne działanie kawy, jednak czy rzeczywiście jest ona taka szkodliwa? Badania przeprowadzone przez naukowców przedstwaiją problem "małej czarnej" w nowym świetle.
Światłoterapia to coraz częściej i chętniej stosowana metoda leczenia różnych problemów zdrowotnych i kosmetycznych. Terapia ta świetnie sprawdza się w leczeniu bólu, regeneracji oraz wzmocnieniu systemu immunologicznego.
Duża część naszego społeczeństwa, ok. 18 milionów osób skarży się na bóle reumatyczne. Choroby reumatyczne dotykają ludzi w każdym wieku, są jednak i takie, które dotyczą określonych grup wiekowych, np. zwyrodnienie stawów dotyka najczęściej osoby starsze. Poniżej przedstawiono spis chorób reumatycznych, szybkie ich rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia daje duże szanse na niezwłoczny powrót do zdrowia, zniwelowanie bólu.
Ilość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych w organizmie maleje z powodu nieprawidłowej diety, chorób i procesu starzenia się. Tymczasem olej z wiesiołka jest unikalnym źródłem wspomnianych kwasów tłuszczowych, w tym kwasu gamma-linolenowego (GLA).
Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła lata 2000-2010 Dekadą Kości i Stawów. Nie bez powodu. Schorzenia te są obecnie jednym z najpoważniejszych problemów społecznych, medycznych i ekonomicznych o zasięgu światowym. Tylko w Polsce około 8 milionów ludzi choruje i cierpi z powodu chorób układu mięśniowo - szkieletowego.
Tylko w Polsce około 8 milionów ludzi choruje i cierpi z powodu chorób układu mięśniowo - szkieletowego. Dane statystyczne opublikowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) podają, że od 2000 roku podwoiła się liczba osób powyżej 50 roku życia ze schorzeniami układu mięśniowo - szkieletowego. W krajach wysoko rozwiniętych, choroby stawów stanowią ponad 50 procent przypadków chorób przewlekłych i są najczęstszą przyczyną długotrwałej niezdolności do pracy.
Naukowcy z Beth Israel Deaconess Medical Center (BIDMC) współpracujący z Harvard Medical School odkryli, że przedstawiciele pokolenia powojennego wyżu demograficznego mają zdecydowanie większy wskaźnik zachorowalności na artretyzm niż pokolenie ich rodziców. Kluczową rolę może odgrywać nadwaga.
Reumatyzm to potoczne określenie dolegliwości objawiających się bólem mięśni i stawów. Choroby reumatyczne podzielić możemy na zapalne oraz niezapalne. Do pierwszej grupy należą min: reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, toczeń rumieniowaty. Wśród niezapalnych najczęściej spotykana jest choroba zwyrodnieniowa stawów.