Czy to możliwe żeby jesienią poczuć się jak w środku lata? Tak, wystarczy garść rozgrzewających przypraw dodana do podgrzewanego wina, piwa a nawet wody. Do tego jeszcze szczypta imbiru, cynamonu, kardamonu i odrobina miodu, soku malinowego, kilka kropli cytryny. I bardzo szybko, nawet w zimne, deszczowe dni odzyskamy upragnioną energię i siły witalne. A zapachy roznoszące się podczas zapewnią nam na długie godziny doskonałe samopoczucie.
Do świąt pozostał jeszcze ponad miesiąc, niemniej jednak już teraz zastanawiamy się nad prezentami dla bliskich, świątecznym menu czy elementami wystroju naszych wnętrz. Właściciele sklepów z kolei zacierają ręce i koncentrują się na sposobach zwiększenia sprzedaży. Aromaterapia jest jednym z nich i służy nie tylko przyciągnięciu klienta, ale – zwyczajnie – poprawieniu nam nastroju.
Jesienno-zimowa depresja, niechęć do jakiegokolwiek działania, znużenie i smutek niewiadomego pochodzenia - któż nie zna tych tak charakterystycznych dla obu pór roku, stanów „psyche"? Radzimy sobie jak możemy, przyjmujemy witaminy i różnego rodzaju adaptogeny, ćwiczymy, chodzimy do kina, spacerujemy i marzymy o wiosennym słońcu.
Któż z nas nie tęsknił kiedyś do pełnych oryginalnych roślin odległych krain, w których powietrze przenikają słodkie, rozkoszne dla zmysłów zapachy? Opalone słońcem ciała i kwiaty wplecione we włosy, okalające szyję i dłonie zamiast codziennej biżuterii? Zieleń, błękit nieba oraz nieustannie zmieniający się, migocący w słońcu kolor morza i owa najpiękniejsza muzyka na świecie - niczym niezmącone, niewyreżyserowane dźwięki natury! Jakże miło byłoby, choć na moment przenieść się w ten niezwykły, urokliwy świat! Jego cząstką mogą obdarzyć nas olejki eteryczne, których kwiatowa woń zdolna jest przeniknąć do każdego pomieszczenia towarzysząc nam niemal nieustannie. Jednym z olejków eterycznych o egzotycznym, wyszukanym zapachu jest olejek ylangowy.
Któż z nas nie zna słodkiego zapachu kwitnących róż? Otacza nas od dzieciństwa, to jeden z najczęściej stosowanych zapachów w kosmetykach. Róża jest symbolem piękna a zarazem źródłem bezcennych preparatów leczniczych.
Urlop, wakacje czy choćby kilka dni spędzonych z daleka od pracy, zgiełku miasta i trosk dnia codziennego. Większości z nas marzy o lecie, wypoczynku w górach, nad morzem, ale przede wszystkim na świeżym powietrzu. Jesteśmy spragnieni ciepła i słońca, choć to właśnie ono niesie ze sobą wiele zagrożeń dla naszych organizmów. Te ciemne strony lata to przede wszystkim poparzenia skóry, osłabione włosy, opuchnięte nogi, dolegliwości ze strony układu trawiennego spowodowane odmienną dietą, ukąszenia owadów i wiele innych.
Unikatowe właściwości aromaterapii znane są już od wieków. Nie od dziś wiadomo, że zapach pomaga przy bólu głowy, stresie lub bezsenności. Rozpylony w biurze zwiększa efektywność pracy, a w sklepie przyczynia się do wzrostu sprzedaży. Co więcej, odpowiednio dobranym aromatem można zwalczać trądzik oraz wpłynąć kojąco na podrażnioną skórę.
Być może nigdy nie wejdą do kanonu terapii medycyny zachodniej. Jedni uważają, że działają podobnie, jak placebo, inni widzą w nich efektywne formy leczenia, w każdym razie zyskują coraz większą popularność - a mowa o terapiach niestandardowych. Nie zastąpią farmaceutyków i standardowych zabiegów, ale wielu medyków i pacjentów uważa je za komplementarne względem tradycyjnego leczenia. Poniżej więc najpowszechniej stosowane terapie niestandardowe.
Stres powoduje, że trudniej się skupić na wykonywanych czynnościach, przyczynia się do gorszego samopoczucia, zmniejsza możliwości układu immunologicznego, powoduje osłabienie i naraża na rozmaite choroby. Nie można zupełnie wyeliminować odczuwania stresu, zresztą nie byłoby to pożądane, bowiem ma on także pozytywne skutki - motywuje do działania, pomaga podejmować szybkie decyzje, etc. - niemniej jednak przedłużający się stan stresu męczy i zniechęca.
Zapach kwiatów w sypialni może sprawić, że będziemy mieli pozytywne sny. Przyjemna lawendowa czy różana woń pozwoli odprężyć się tym, którzy udają się na spoczynek, pisze Roger Dobson na sagazone. Zapach okazuje się mieć znaczny wpływ na rodzaj snów. Od tego, co czujemy przed pójściem spać, zleży typ marzeń sennych. Co więcej, aromaty maja wpływ nie tylko na fabułę tego, co śnimy, ale i na wiele aspektów naszego życia.
Stopy są bardzo ważną częścią naszego ciała. Ich codzienne obciążanie powoduje, że bywają przemęczone, a skóra - przesuszona. Żeby temu zapobiec, konieczna jest szczególnie staranna pielęgnacja.
Naturalne olejki roślinne wpływają na nasz nastrój, nasze poczucie estetyki, dlatego też esencje roślinne o unikalnych właściwościach stają się integralną częścią naszego życia. O korzyściach płynących ze stosowania olejków wiedzieli już starożytni Egipcjanie.
Każdego dnia skóra rąk narażona jest na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, takich jak zmiany temperatury, szkodliwe promieniowanie słoneczne, kontakt z detergentami oraz uszkodzenia mechaniczne. Wszystko to sprawia, że staje się ona przesuszona, zaczerwieniona, a oznaki starzenia stają się coraz bardziej widoczne.
Spróbuj postawić w sypialni wazon z pachnącymi różami lub aromatyczną lampkę czy świeczkę – uczynią twoje noce spokojniejszymi, zapewniają naukowcy.
Czym jest osławiona czekolada? Większość kobiet odpowie machinalnie – lekarstwem na chandrę. To z pewnością jest jedna z bardziej trafnych definicji tego niezwykłego specyfiku. Przyjrzyjmy się mu jednak uważniej. Prawie 2000 lat temu Majowie nazwali kakao „pokarmem bogów”.