Długie słoneczne dni, czas wakacji i odpoczynku już za nami. Jesteśmy pozytywnie „naładowani” wrażeniami i pełni energii. Aby zachować ten nastrój oraz wzmocnić organizm możemy wykorzystać dary natury.
Nie tylko ciału mogą służyć aromatyczne zabiegi pielęgnacyjne. W dobie farb, lakierów i coraz bardziej zanieczyszczonego powietrza także włosy potrzebują regeneracji i to niekiedy bardzo solidnej.
Nie da się ukryć, że nadchodzi jesień. Dni stają się coraz krótsze i słońca na niebie jest coraz mniej. I choć na razie wszystko zapowiada „złotą polską jesień’, tej porze roku normą jest także pochmurna pogoda oraz deszcz. A te często wpływają na pogorszenie naszego samopoczucia, a mogą nawet prowadzić do depresji. Jednym ze sposobów w jaki możemy poprawić sobie nastrój jest aromaterapia.
Na brak sytuacji stresowych nie można „narzekać". Korki, nieuprzejmość ekspedientki osiedlowego warzywniaka, pies sąsiadów załatwiający potrzeby fizjologiczne na naszym trawniku... bywa, że drobne wypadki i wielkie problemy kumulują się doprowadzając do granic wytrzymałości. Uspokojenie staje się trudną do przecenienia umiejętnością - w jej opanowaniu pomogą odpowiednie oddychanie oraz aromaterapia.
Perfumy z naturalnych olejków eterycznych można przygotować samodzielnie. To zajęcie bardzo przyjemne i nie wymagające specjalistycznej wiedzy czy wyjątkowych zdolności.
Sesje masażu z olejkami eterycznymi mogą pomóc w łagodzeniu objawów menopauzy. Irańscy naukowcy odkryli, że masaż - (najlepiej z olejkami aromatycznymi) - wykazywał pewną skuteczność w osłabianiu symptomów menopauzalnych. Masaż bez olejków również był efektywny, choć zabieg z wykorzystaniem aromaterapii wydał się godny większej rekomendacji.
Tymianek jest doskonale znaną przyprawą. Idealnie nadaje się do różnych rodzajów mięs, ciężkostrawnych zup, a także do sałat i serów. Uprawiany jest w Europie Południowej, Azji i Ameryce. Tymianek ma jednak także właściwości zdrowotne, a olejek z tej rośliny dobroczynnie oddziałuje na wiele dolegliwości.
Pomarańcza, jabłko i mandarynka… Co je łączy? Zawierają aromaty, umożliwiające radzenie sobe z bólem i zmęczeniem. Naturalne zapachy zawarte w roślinach sprawiają, że możemy lepiej radzić sobie z fizycznymi dolegliwościami oraz złagodzić efekty stresu. Jak można na wykorzystywać dobrodziejstwa aromaterapii?
Na skalę przemysłową produkuje się obecnie ok. 300 olejków eterycznych. Ich właściwości są powszechnie wykorzystywane w przemyśle perfumeryjnym. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z szerokiego zastosowania olejków w produkcji wyrobów kosmetycznych.
Sosna dostarczała człowiekowi od wieków wielu cennych produktów jak drewno, żywica, czy też olejki eteryczne. Była również bohaterką licznych legend i opowieści mitycznych.
Czy to możliwe żeby jesienią poczuć się jak w środku lata? Tak, wystarczy garść rozgrzewających przypraw dodana do podgrzewanego wina, piwa a nawet wody. Do tego jeszcze szczypta imbiru, cynamonu, kardamonu i odrobina miodu, soku malinowego, kilka kropli cytryny. I bardzo szybko, nawet w zimne, deszczowe dni odzyskamy upragnioną energię i siły witalne. A zapachy roznoszące się podczas zapewnią nam na długie godziny doskonałe samopoczucie.
Do świąt pozostał jeszcze ponad miesiąc, niemniej jednak już teraz zastanawiamy się nad prezentami dla bliskich, świątecznym menu czy elementami wystroju naszych wnętrz. Właściciele sklepów z kolei zacierają ręce i koncentrują się na sposobach zwiększenia sprzedaży. Aromaterapia jest jednym z nich i służy nie tylko przyciągnięciu klienta, ale – zwyczajnie – poprawieniu nam nastroju.
Jesienno-zimowa depresja, niechęć do jakiegokolwiek działania, znużenie i smutek niewiadomego pochodzenia - któż nie zna tych tak charakterystycznych dla obu pór roku, stanów „psyche"? Radzimy sobie jak możemy, przyjmujemy witaminy i różnego rodzaju adaptogeny, ćwiczymy, chodzimy do kina, spacerujemy i marzymy o wiosennym słońcu.
Któż z nas nie tęsknił kiedyś do pełnych oryginalnych roślin odległych krain, w których powietrze przenikają słodkie, rozkoszne dla zmysłów zapachy? Opalone słońcem ciała i kwiaty wplecione we włosy, okalające szyję i dłonie zamiast codziennej biżuterii? Zieleń, błękit nieba oraz nieustannie zmieniający się, migocący w słońcu kolor morza i owa najpiękniejsza muzyka na świecie - niczym niezmącone, niewyreżyserowane dźwięki natury! Jakże miło byłoby, choć na moment przenieść się w ten niezwykły, urokliwy świat! Jego cząstką mogą obdarzyć nas olejki eteryczne, których kwiatowa woń zdolna jest przeniknąć do każdego pomieszczenia towarzysząc nam niemal nieustannie. Jednym z olejków eterycznych o egzotycznym, wyszukanym zapachu jest olejek ylangowy.
Któż z nas nie zna słodkiego zapachu kwitnących róż? Otacza nas od dzieciństwa, to jeden z najczęściej stosowanych zapachów w kosmetykach. Róża jest symbolem piękna a zarazem źródłem bezcennych preparatów leczniczych.