Za oknem pełnia lata, długie dni sprzyjają dobremu nastrojowi. Jednakże również teraz doświadczamy różnego rodzaju stresujących sytuacji. Coraz częściej przeżywamy także zespół stresu czy depresji pourlopowej. Jak chronić się przed letnim spadkiem nastroju?
Nadchodzi lato i - mimo, że na razie pogoda nas nie rozpieszcza - nadchodzą naprawdę gorące miesiące. Długie jasne dni sprzyjają wieczornym spacerom, a pogodne weekendy nie mogą utrzymać nas w domu. Są jednak i tacy, którzy choć cieszą się z wiosny i nadchodzącego lata odczuwają, szczególnie podczas stania lub siedzenia dotkliwy ból nóg towarzyszący upałom.
Specjaliści od snu radzą by nasz nocny wypoczynek trwał minimum 7 godzin i rozpoczynał się przed 23.00. To doskonały czas na regenerację całego organizmu. Tylko, co zrobić jeśli cierpimy na bezsenność i nie pomaga liczenie owiec, lektura do poduszki ani też szklanka ciepłego napoju?
Niektórzy z nas pamiętają uroczyste obchody Dnia Kobiet w zakładach pracy w PRL-u. Z tych obchodów wszystkie panie wychodziły z nowymi rajstopami i tradycyjnym goździkiem, który najczęściej także czekał na nie w domu. Goździk stał się częścią pewnego rodzaju ”obowiązkowego zestawu” na akademiach i świętach w PRL-u, stąd wiele osób znielubiło ten kwiat. Czy jego czasy minęły bezpowrotnie wraz z powoli zapominaną już epoką? Wygląda na to, że wcale nie.
Natura ma dla każdej z nas prezenty, przyjemne, pachnące dostosowane do potrzeb każdego typu skóry. To ulubione kwiaty i zioła zamknięte w maleńkich buteleczkach z olejkami eterycznymi.
Lawenda swoje lecznicze właściwości zawdzięcza dużej zawartości substancji aktywnych m.in. linalolu, terpeny, garbników, kwasów organicznych oraz soli mineralnych. Dzięki nim doskonale wspiera kurację różnego rodzaju uszkodzeń skóry, a także działa przeciwgrzybicznie i przeciwbakteryjnie. Pozyskane z niej olejki są składnikiem produktów do pielęgnacji stóp marki Gehwol.
Stworzenie własnego kosmetyku przy użyciu dostępnych na rynku naturalnych substancji to przyjemność związana z używaniem preparatów o wybranych przez nas walorach pielęgnacyjnych i zapachowych. To także pewność co do ich pochodzenia i wpływu na zdrowie i urodę. Nie bez znaczenia jest też oszczędność - kosmetyki o takich walorach jak te przygotowane samodzielnie, kupione w sklepach kosztują znacznie więcej.
Wszyscy znamy imbir. Jako przyprawa, ceniony jest przede wszystkim w kuchni chińskiej i indyjskiej. Do Europy trafił wraz z innymi korzennymi przyprawami, tu używano go także jak lekarstwo.
Wszyscy znamy to aromatyczne ziele, o charakterystycznym mocnym zapachu używane w niemal każdej kuchni. Listki tymianku nadają potrawom przyjemny aromat, można je dodawać do sosów, sałatek i mięs.
Nagłe sytuacje mogą wprawić w zakłopotanie i wywołać ogromny stres. Z drugiej strony rutyna potrafi przyczynić się o odczuwania zniechęcenia i wzrostu niepokoju. Od czasu do czasu pożądane jest więc pozwolenie sobie na niestandardowe zachowanie.
Długie słoneczne dni, czas wakacji i odpoczynku już za nami. Jesteśmy pozytywnie „naładowani” wrażeniami i pełni energii. Aby zachować ten nastrój oraz wzmocnić organizm możemy wykorzystać dary natury.
Nie tylko ciału mogą służyć aromatyczne zabiegi pielęgnacyjne. W dobie farb, lakierów i coraz bardziej zanieczyszczonego powietrza także włosy potrzebują regeneracji i to niekiedy bardzo solidnej.
Nie da się ukryć, że nadchodzi jesień. Dni stają się coraz krótsze i słońca na niebie jest coraz mniej. I choć na razie wszystko zapowiada „złotą polską jesień’, tej porze roku normą jest także pochmurna pogoda oraz deszcz. A te często wpływają na pogorszenie naszego samopoczucia, a mogą nawet prowadzić do depresji. Jednym ze sposobów w jaki możemy poprawić sobie nastrój jest aromaterapia.
Na brak sytuacji stresowych nie można „narzekać". Korki, nieuprzejmość ekspedientki osiedlowego warzywniaka, pies sąsiadów załatwiający potrzeby fizjologiczne na naszym trawniku... bywa, że drobne wypadki i wielkie problemy kumulują się doprowadzając do granic wytrzymałości. Uspokojenie staje się trudną do przecenienia umiejętnością - w jej opanowaniu pomogą odpowiednie oddychanie oraz aromaterapia.
Perfumy z naturalnych olejków eterycznych można przygotować samodzielnie. To zajęcie bardzo przyjemne i nie wymagające specjalistycznej wiedzy czy wyjątkowych zdolności.