Lawenda jest jednym z najpowszechniej wykorzystywanych w aromaterapii zapachów. Sprawdza się m. in. jako „pachnidło" w świecy i olejek do kąpieli - nie tylko dlatego, że zapach tej rośliny jest uważany za przyjemny, ale także ze względu na jego realnie relaksujący efekt. Nowe badania potwierdzają, że aromat lawendowy pomaga osłabić niepokój.
Coraz krótsze dni sprawiają, że już zaczynamy tęsknić za latem. Niestety wraz z nadejściem jesieni i rozpoczęciem sezonu grzewczego powróciły do nas rozmaite infekcje. W tym czasie sięgamy częściej do domowej apteczki. Warto w niej mieć kilka olejków eterycznych, które pozwolą poradzić sobie z jesiennymi przeziębieniami.
Lato pachnie tysiącem naturalnych zapachów – łąki, lasy, morze, kwitnące ogrody i ogródki obdarzają nas feerią wspaniałych woni, które w połączeniu z różnorodną kolorystyką, promieniami coraz mocniej grzejącego słońca i delikatnym dotykiem ciepłego wiatru tworzą doskonały klimat dla wakacyjnego wypoczynku.
Kłopoty z zasypianiem i bezsenność to obecnie powszechny problem. Wszystko dlatego, że w ostatnich dziesięcioleciach diametralnie zmieniliśmy styl życia i nasze organizmy nie potrafią się przystosować do nowych, niesprzyjających odpoczynkowi warunków. Sprobuj wprowadzić tych kilka zmian, a osłabną twoje problemy ze snem.
Wiosna to wspaniały czas na wypoczynek i regenerację sił, ale także pora roku, podczas której szczególnie dbamy o ciało. Przyglądamy się naszej skórze i poszukujemy najlepszych sposobów na jej pielęgnację. Pomagają nam w tym na pewno odpowiednio dobrane kremy, toniki oraz odżywki do włosów, które poprawiają dotkniętą zimą urodę. Aby właściwie zadbać o ciało i samopoczucie warto oprócz wysokiej jakości kosmetyków skorzystać także z pachnących zabiegów aromaterapeutycznych. Zabiegi z użyciem olejków eterycznych nie tylko wspaniale zatroszczą się o skórę, ale też doskonale wpłyną na nasz nastrój.
Nic nie działa tak pozytywnie na skórę i samopoczucie, jak odpowiednio dobrane do naszych potrzeb zioła. Ich właściwości lecznicze były powszechnie znane i wykorzystywane już w starożytności. Teraz, kiedy coraz częściej korzystamy z wiedzy naszych babć, stały się popularną bazą większości dobrych kosmetyków.
Olejki eteryczne z roślin to wieloskładnikowe mieszanki związków chemicznych biologicznie czynnych, które podczas zabiegów aromaterapeutycznych, takich jak inhalacje, masaże czy kąpiele przedostają się do naszych organizmów, działając na nie w sposób terapeutyczny. Dodatkowo, substancje te roztaczają w pomieszczeniu i zostawiają na naszym ciele niepowtarzalny zapach drzew, ziół, kwiatów i owoców. Zapewne dlatego wszystkie zabiegi z użyciem olejków sprawiają nam ogromną przyjemność.
Istotą leczenia klimatycznego jest celowe poddawanie pacjenta działaniu bodźców klimatycznych o określonym natężeniu i przez określony czas - w celu wywołania korzystnych dla przebiegu leczenia zmian czynnościowych, metabolicznych i morfologicznych. Zalecaniem klimatoterapii - kierując na leczenie sanatoryjne - zajmują się specjaliści balneoklimatologii.
Tegoroczna jesień nie poprawia samopoczucia. Mało słońca, dużo deszczu i chłód sprawiają, że o wiele łatwiej jest popaść w minorowy nastrój i poddać się sezonowej depresji (seasonal affective disorder, SAD). Jeśli chcesz w pogodniejszym humorze spędzić dzień, wypróbuj tych wskazówek. Przydadzą się nie tylko w jesienne poniedziałki.
Kiedy nasze włosy są zmęczone stosowaniem różnorodnych preparatów i chemicznych specyfików, warto sięgnąć po nieco inne rozwiązanie. Do odpowiedniej pielęgnacji włosów można zastosować olejki eteryczne, z których możemy samodzielnie przygotować aromaterapeutyczne szampony, odżywki i płukanki.
Egzema, trądzik czy zmiany łuszczycowe to problemy skórne, z którymi musi się mierzyć wielu z nas. W pielęgnacji skóry dotkniętej różnego rodzaju stanami zapalnymi pomocna bywa aromaterapia. Olejki eteryczne dodane m.in. do kąpieli sprzyjają łagodzeniu dokuczliwych objawów.
Olejki eteryczne używane do masażu, kąpieli bądź też inhalacji obdarzają nas niepowtarzalnymi naturalnymi zapachami – kwiatowymi, owocowymi, leśnymi czy wreszcie ziołowymi. Te wspaniałe wonie unoszące się podczas aromaterapeutycznych zabiegów zapewniają nam nie tylko właściwą pielęgnację ciała, ale także doskonałe samopoczucie.
Powodów do stresu nam nie brakuje, a codzienna rutyna nie sprzyja „odrywaniu się od rzeczywistości". Warto od czasu do czasu zmienić coś w planie dnia, a nawet tygodnia, by lepiej się poczuć. Potrzeba nam czegoś niestandardowego lub ekscytującego, by poprawić sobie nastrój. Oto, co warto czasami zrobić.
Sen ma niebagatelny wpływ na pracę mózgu. Jeśli regularnie nie przesypiasz odpowiedniej ilości godzin, masz wyższe ryzyko rozwoju zaburzeń poznawczych, w tym choroby Alzheimera.
Różnie reagujemy na stres. Jedni nie chcą jeść i myśl o posiłku wywołuje u nich mdłości, inni nie mogą zaprzestać poszukiwań w lodówce przekąsek, które „pomogą" jakoś przetrwać trudny okres. Liczniejsza jest ta druga grupa, a ponieważ takie zachowanie prowadzi do jeszcze poważniejszych kłopotów (np. z nadwagą i otyłością), warto się temu przeciwstawić. Trzeba mieć dobry plan, by walczyć z „zajadaniem" stresu.