Archeolodzy odkryli najstarszy chleb na świecie w kamiennych paleniskach na stanowisku archeologicznym w północno-wschodniej części Jordanii.
Przedmioty pochodzące zarówno z czasów potopu szwedzkiego, XIX-wiecznej Warszawy, jak i z okresu drugiej wojny światowej oraz Powstania Warszawskiego odnaleziono podczas badań archeologicznych brzegów stołecznej Wisły, prowadzonych w związku z niskim stanem wody. Prace archeologów trwają od kilku lat i determinowane są wysokością wody w Wiśle. W tym roku rekordowo mała głębokość pozwoliła na odsłonięcie kolejnych zabytków zrabowanych z Pałacu Kazimierzowskiego w XVII w. przez Szwedów. Są to m.in. marmurowe obeliski, podstawy do nich z kulami i fragment balustrady.
Każdy może zostać archeologiem. Uczeni umożliwiają internautom przyłączenie się do pracy badawczej i pomoc w odczytaniu starożytnych papirusów.
Od zarania dziejów społeczeństwa na całym świecie wyznaczały kobietom i mężczyznom odrębne role. Określone prace oraz zachowania zazwyczaj przypisywano jednej lub drugiej płci. Nowa wystawa archeologiczna w Muzeum Śląskim w Katowicach pokazuje nam, jak światy te, czasem skrajnie odmienne, doskonale się uzupełniają oraz wzajemnie przenikają. Wernisaż odbędzie się w poniedziałek 10 grudnia o godz. 15.00. Ekspozycję będzie można zwiedzać do lutego 2008 roku.