Przyjmując poprawkę Senatu do prawa Farmaceutycznego, Sejm zdecydował, że leki bez recepty będzie można kupować przez Internet. Dokładne warunki sprzedaży wysyłkowej określi minister zdrowia wydając rozporządzenie w tej sprawie.
W piątek 16. lutego Sejm uznał, że handel lekami przez Internet, nawet tymi bez recepty, powinien być zabroniona, ponieważ praktyki takie mogą wpłynąć na bezpieczeństwo pacjentów.
Sąd Apelacyjny w Warszawie stwierdził, że oferowanie pacjentom ryczałtowych środków leczniczych za jeden, bądź kilka groszy, stanowi dozwoloną konkurencję.
Choć polskie prawo wyklucza możliwość sprzedawania przez apteki środków farmaceutycznych przez Internet, unijne prawo nie zakazuje działalności tego rodzaju. Katowicki sąd przyznał, że rozwiązania legislacyjne Unii Europejskiej są wiążące i należy dopuścić prowadzenie wspomnianego handlu, z tym, że zezwolenie dotyczy tylko medykamentów dostępnych bez recepty.
Kobietę prowadzącą przez Internet sprzedaż leków wydawanych na receptę zatrzymała policja w Grudziądzu (Kujawsko-Pomorskie). Grożą jej nawet dwa lata więzienia.
Niedługo do Sejmu ma trafić projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego, który zakłada, że każda reklama leku będzie musiała zawierać specjalne ostrzeżenia informujące o szkodliwości jego nadużywania – donosi "Gazeta Wyborcza".
Rynek leków bez recepty sprzedawanych w aptekach rośnie w imponującym tempie - podaje "Gazeta Wyborcza". W ciągu trzech lat zwiększył się o 28 proc. i osiągnął wartość ponad 3,4 mld zł.
Pod koniec ubiegłego tygodnia specjaliści z firmy Trend Micro odkryli nowego wirusa. TROJ_ARCHIVEUS.A należy do kategorii ransomware, czyli programów, które szyfrują zawartość folderów na dysku twardym zainfekowanego komputera. ARCHIVEUS jest jednak przypadkiem szczególnym: twórcy trojana obiecują odszyfrowanie danych pod warunkiem, że ofiara dokona zakupu w pewnej internetowej aptece.
Jest szansa na tańsze leki ryczałtowe w Wielkopolsce. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za niezgodne z prawem uznał działania tamtejszego samorządu farmaceutów, który zobowiązał aptekarzy do sprzedaży leków po maksymalnych cenach.