Najbardziej zadbane apteki znajdziemy na Węgrzech, a szukając specjalistycznej obsługi najlepiej odwiedzić Rumunię. W badaniu „mystery shopping" przeprowadzonym przez International Service Check Polska uplasowała się dopiero na ósmym, przedostatnim miejscu wyprzedzając tylko Bułgarię. Polacy najlepiej ocenili apteki Tak Dla Zdrowia, Dbam o Zdrowie i Świat Zdrowia.
Wg danych Monitora Zdrowia OSOZ w 2010 roku rynek farmaceutyczny wzrósł o blisko 3% w stosunku do roku poprzedniego. Największy udział w sprzedaży aptecznej w minionym roku miały leki stosowane w leczeniu układu pokarmowego i sercowo-naczyniowego.
Liczba Aptek Przyjaznych Cukrzykom sieci Mediq zwiększy się o kolejnych 10 placówek, zaś do końca roku firma planuje dalsze rozszerzenie programu. Jest to bezpośrednia odpowiedź na szerokie zainteresowanie pacjentów chorych na cukrzycę, którzy oprócz zakupu leków, poszukują także fachowej porady na temat codziennego życia z chorobą.
Statystyczny Polak kupuje 3 opakowania leków przeciwbólowych rocznie, a wartość tego rynku sięga miliarda złotych i stale wzrasta. Głównym czynnikiem wpływającym na wzrost rynku jest rosnąca cena opakowania, która przez ostatnie 9 lat wzrosła o 52%.
Obniżka urzędowych cen leków przeciwko nadciśnieniu w 2006 roku zapoczątkowała pozytywny trend obniżek cen preparatów. Jak wskazują dane pochodzące z Monitora Zdrowia OSOZ w ciągu ostatnich 4 lat średnia cena opakowania leków obniżających ciśnienie spadła o blisko 10 proc. Dzięki temu w 2009 roku Polacy zapłacili o 13% mniej za leki przeciw nadciśnieniu w porównaniu z rokiem 2006.
Powódź oraz związana z nią plaga komarów spowodowały 10% wzrost obrotu w aptekach w czerwcu w porównaniu do maja 2010 roku. Sama plaga komarów była wynikiem 138% wzrostu sprzedaży preparatów owadobójczych w stosunku do maja.
Od kilku lat apteki przeżywają prawdziwy boom na preparaty witaminowe. Jak pokazują dane Monitora Zdrowia Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia sprzedaż preparatów witaminowych rośnie w tempie blisko 10 procent rocznie.
Dermokosmetyki stały się już rozpoznawalną i docenianą przez klientki polskich aptek kategorią produktów farmaceutycznych. Jednocześnie, jak podkreśla 57 procent farmaceutów w skierowanym do nich badaniu ankietowym, przy właściwym doborze dermokosmetyku, konieczna jest specjalistyczna porada i wsparcie.
Blisko 100% kobiet, które wzięły udział w badaniu ankietowym „Moje dermokosmetyki" oczekuje widocznych i trwałych efektów działania dermokosmetyków.
Sieć aptek MEDIQ Polska rozpoczęła proces specjalizowania wytypowanych aptek jako miejsc przyjaznych chorym na cukrzycę. W pilotażu programu Apteka Przyjazna Cukrzykom bierze udział 6 aptek. Wytypowane placówki w Warszawie, Rzeszowie, Mielcu, Bytomiu, Bolesławcu i Nowej Soli jako pierwsze zaoferują poszerzony asortyment, który będzie obejmował nie tylko leki, ale także specjalnie dobrane suplementy diety, diabetyczne produkty spożywcze i kosmetyki.
Czy rola polskiego farmaceuty w podstawowej opiece nad pacjentem może stać się tak istotna, jak w innych krajach UE? Czy farmaceuta jako członek zespołu opieki kardio-diabetologicznej może zatem mieć znaczący wpływ na poprawę jakości tej opieki? Może. W Poznaniu i okolicach ruszył pierwszy pilotażowy program o nazwie „Świat Kardiologii i Diabetologii”. W czasie dwóch miesięcy trwania tego przedsięwzięcia to właśnie farmaceuta pomoże pacjentowi rozpoznać pierwsze symptomy choroby i skieruje go do lekarza specjalisty, a u pacjentów już zdiagnozowanych wskaże, jak kontrolować proces farmakoterapii, udzielając fachowych porad.
Zioła od wieków traktowano jako naturalne lekarstwa na wiele chorób. Gdy na rynku pojawiły się chemiczne specyfiki produkowane przez firmy farmaceutyczne, zioła zaczęły tracić na popularności.
Jak pokazują dane pochodzące z Monitora Zdrowia obrót w statystycznej aptece w styczniu zmalał o 10,2 procent w stosunku do grudnia 2009 oraz blisko 9 procent w porównaniu ze sprzedażą w styczniu ubiegłego roku.
Leki w Polsce są drogie i nic nie wskazuje na to, aby miało się coś w tym względzie zmienić na lepsze. Pozostaje nam albo się z tym pogodzić, „płacić i płakać”, albo poszukać innego wyjścia czyli na przykład tzw. leków generycznych.
Kończą się prace nad nowelizacją prawa farmaceutycznego i rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia dotyczącym warunków wysyłania leków zamawianych przez klientów aptek internetowych. Według ich właścicieli rządowe plany mogą doprowadzić do upadłości wiele tzw. e-aptek.