Poza problemami z pamięcią i innymi zaburzeniami poznawczymi, większość osób chorych na chorobę Alzheimera cierpi również na problemy psychiczne. Nie było jasne, czy zaburzenia te powstają na skutek zmian tkankowych w mózgu, czy też stanowią reakcję psychologiczną na objawy poznawcze. Uczeni z Uniwersytetu w Lund wyjaśniają te zależności.
Starsi dorośli z nasiloną apatią lub brakiem zainteresowania zwykłymi czynnościami mogą mieć wyższe ryzyko rozwoju demencji niż osoby z nikłymi objawami zobojętnienia.
Na całym świecie na demencję choruje 50 milionów ludzi. Uczeni z University of Exeter postanowili sprawdzić, co ma największe znaczenie dla poprawy jakości życia pacjentów z otępieniem.
Seniorzy z ciężką apatią czy też brakiem zainteresowania zwykłymi czynnościami mogą mieć wyższe ryzyko rozwoju demencji niż pozostali.
„Ludzie sukcesu zadają lepsze pytania i w efekcie otrzymują lepsze odpowiedzi", powiedział Anthony Robbins, autor popularnych na całym świecie książek dotyczących doskonalenia własnej osobowości. Dobre sondowanie jest nie tylko przydatne rozmowach z innymi, ale poleca się przeprowadzenie go także w odniesieniu do samych siebie. To proces bardzo pomocny w „odświeżenia" umysłu i podejmowaniu najlepszych decyzji.
W nocy z soboty na niedzielę miała miejsce wiosenna zmiana czasu., przesunęliśmy wskazówki zegarów z godziny 2 na 3. Zostało nam więc „zabranych" sześćdziesiąt minut. Jaki ma to na nas wpływ?
Sygnały wskazujące na rozwój demencji nie muszą dotyczyć aspektów poznawczych. Mogą
Starsi ludzie cechujący się apatią (ale niekoniecznie depresją) mogą odznaczać się mniejszą objętością mózgu niż pozostali. Ten objaw zaś nierzadko wiąże się z chorobami mózgu.
Co roku o tej porze dopada nas wrażenie, że wszystko sprzysięga się przeciw nam. Coraz krótsze dni, zmieniająca się jak w kalejdoskopie pogoda i chłodne wieczory to niedogodności, do których przyjdzie nam się przyzwyczaić. Chociaż jesień ma swój urok, to jednak wszechogarniające osłabienie i zmęczenie dają o sobie znać wyraźniej właśnie o tej porze roku. Jak poradzić sobie z jesiennym spadkiem nastroju?
Nerwica, inaczej neuroza, to zespół zaburzeń psychicznych ujawniających się poprzez różnorodne symptomy. Neurozy nie są jednolite i obejmują zaburzenia o rozmaitym podłożu i objawach. Odróżnia się je od zaburzeń psychotycznych, ponieważ przy tych ostatnich pacjenci nie są świadomi doświadczanej dolegliwości. Nerwice natomiast, chociaż znacznie obniżają jakość życia, są dostrzegane przez pacjentów i rozumiane jako odstępstwa od normy.
Orzech koli, jak sama nazwa wskazuje, to roślina związana z jednym z najpopularniejszych na napojów na świecie. Stosowany jest jednak nie tylko w przemyśle spożywczym, ale i lecznictwie - poleca się go np. na problemy trawienne, zmęczenie, czy kaca.
Wiele czynników psychicznych, takich jak lęk, stres i depresja, mogą sprawić, że pacjenci czują się tak zmęczeni i nie są w stanie skutecznie funkcjonować w codziennym życiu. Jeśli podejrzewa się doświadczanie wyczerpania z powodu stanu psychicznego, ważne jest, aby poprosić o pomoc ekspertów w tej dziedzinie, tj. psychologów klinicznych i psychiatrów. Niemniej jednak także dieta ma wpływ na odczuwanie zmęczenia.
Ciągłe odczuwanie zmęczenia jest jednostką chorobową, która obniża jakość życia i sprzyja rozwojowi innych dolegliwości. Jakkolwiek jej przyczyny mogą być rozmaite, nierzadko wiąże się z niewłaściwym stylem życia, np. brakiem higieny snu i nieodpowiednią dietą.
Jak zapewniają producenci, firma Roche, nowy lek leczy apatię i marazm doświadczane przez chorych na schizofrenię. Jeffrey Lieberman z Columbia University uważa, że nowoopracowany środek stanowi jeden z najbardziej interesujących w terapii schizofrenii w ostatnim czasie.
Depresja to poważna, choć często bagatelizowana choroba. Szczególnie często jest ona lekceważona u osób starszych gdyż wydaje się, że zmiany zachodzące w zachowaniu chorego są typowymi objawami starzenia.