Banki ostrzegają o fałszywych mailach informujących o przyjęciu do realizacji zamówienia ze sklepu internetowego. Wiadomości zawierają załącznik w formacie PDF, opisany jako faktura do transakcji do transakcji. Otwarcie dokumentu skutkuje zainfekowaniem komputera bardzo złośliwym oprogramowaniem.
Uwaga na fałszywe antywirusy, które wnikają do komputerów i informują o masowych infekcjach! Następnie „zapraszają” użytkowników do zakupu rozwiązania antywirusowego. Wszystko to jest podstępem, bo oszustom chodzi tylko o napędzenie użytkownikom strachu i wyłudzenie pieniędzy oraz danych karty kredytowej. Cyberprzestępcy zarobią w ten sposób w tym roku ponad 400 mln dolarów!
Siadasz przed monitorem komputera. Niecierpliwie czekasz, aż uruchomi się system operacyjny. O już jest... oddychasz z ulgą. GG - lista kontaktów wczytana. Okienko reklamowe otwarte, chwila wahania, sprawdzić ofertę?
Eksperci z Laboratorium PandaLabs przedstawili ranking najbardziej niebezpiecznych zagrożeń komputerowych, które pojawiły się w ciągu 20 lat. Jak wynika z analizy Laboratorium pierwsze wirusy były tworzone, aby rozsławić ich twórców i rozbawić użytkowników.
Jak wynika z badań firmy F-Secure, poświęconych świadomości zagrożeń internetowych, ponad 40 procent internautów nie wie, czy posiada aktualnego antywirusa.
Ze względu na wygodę i atrakcyjne ceny, internetowe zakupy stają się coraz bardziej popularne. W okresie Świąt Bożego Narodzenia e-sklepy osiągają zawsze rekordowe obroty. Wzmożoną aktywność wykazują jednak nie tylko klienci, ale i przestępcy grasujący w sieci, którzy stosują wymyślne techniki w celu kradzieży pieniędzy internautów. Wykorzystują do tego phishingowe e-maile, trojany infekujące komputery przez strony internetowe, a także… świąteczne e-kartki zawierające złośliwy kod.