Nie ma nic dziwnego w tym, że od czasu do czasu doświadcza się niepokoju. Jeśli jednak jakaś trudna sytuacja życiowa się przedłuża i jest się narażonym na długotrwały stres, epizody (często bezpośrednio nieuzasadnionego) strachu powtarzają się doprowadzając do problemów z normalnym funkcjonowaniem i osłabiając jakość życia. Zobacz, jak radzić sobie z niepokojem.
Doświadczanie objawów depresji wiąże się z wyższym ryzykiem problemów z sercem.
Odkryto, że u ludzi, którzy cierpią z powodu nawracającej depresji, skurczeniu ulega część mózgu odpowiedzialna za formowanie wspomnień.
Kobiety stosujące selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) w leczeniu objawów menopauzy są do 76 procent bardziej narażone na złamania kości.
Terapie wykorzystujące medytację uważności są tak skuteczne w zapobieganiu nawrotom depresji, jak standardowe leczenie środkami przeciwdepresyjnymi.
Różeniec górski (Rhodiola rosea) może być pomocny w leczeniu nawracających zaburzeń depresyjnych.
Osoby cierpiące na depresję doświadczają upływu czasu inaczej niż osoby zdrowe.
Pieprz świetnie przyprawia potrawy nadając im ostrzejszego smaku. Można go jednak używać w znacznie większej ilości przypadków niż te poprawiające odczucia smakowe. Zobacz, jakie są niezwykłe zastosowania pieprzu.
W przypadku kobiet po 65 roku życia, które zażywają leki psychotropowe, ryzyko złamań o 40 proc. wyższe. W przypadku leków przeciwdepresyjnych prawdopodobieństwo wynosi 25 proc.
„Na jedno pomoże, na drugie zaszkodzi" mówi się o lekach. Czasem to prawda, zażywanie określonych farmaceutyków może łagodzić objawy danej choroby i skutkować intensyfikacją objawów innej dolegliwości. Zdarza się też, że skutki uboczne terapii są co najmniej niestandardowe...
Brytyjskie badania wykazały, że w 2010 roku w Europie średnio jeden na dziesięciu czterdziestolatków zażywał co najmniej jeden lek przeciwdepresyjny. Wszystko zależy od samopoczucia psychicznego, które osiąga pozytywny szczyt w młodym wieku, potem, do około 40 lat, spada, a następnie ponownie wzrasta w starszym wieku.
Szczepionka na półpaśca jest mniej skuteczna u pacjentów z depresją, chyba że zaburzenia psychiczne są leczone.
Osoby cierpiące na depresję lub niepokój mają wyższe wyższe niż przeciętne stężenie we krwi białka C-reaktywnego (CRP), wskaźnika stanów zapalnych.
To więcej niż po prostu smutek - sezonowe zaburzenia afektywne (SAD) rozwija się każdej zimy u wielu Polaków. Oto kilka sposobów na to, jak sobie pomóc.
Osoby w podeszłym wieku z otępieniem są narażone na większe ryzyko upadku, jeśli podaje im się środki antydepresyjne, mówią eksperci.