Tegoroczna jesień nas nie rozpieszcza. Październik był pochmurny i deszczowy, listopad zaczął się podobną aurą, a do tego o godzinę szybciej robi się ciemno - tymczasem niedostatek światła słonecznego i przedłużająca się nieprzyjemna aura sprzyja gorszemu emocjonalnemu samopoczuciu. Coraz więcej pisze się o SAD, czyli tzw. „jesiennej depresji". Zobacz, jak sobie można sobie z nią poradzić.
Kilkaset milionów ludzi na świecie ma depresję. To jednak oficjalne statystyki. Przypuszcza się, że chorych jest znacznie więcej, ale ciągle sądzimy, że objawy problemu oznaczają, że należy po prostu „wziąć się w garść". To nieprawda. Nie czekaj aż przejdzie „samo".
Zdarzają się sytuacje, w których trudo nam wydobyć z siebie głos. Gdy otrzymujemy szokujące informacje czy z innych powodów odczuwamy silne emocje, musimy dać sobie chwilę, by je przetworzyć i dopiero wtedy jesteśmy w stanie werbalnie zareagować. Niektórzy jednak doświadczają takich trudności znacznie częściej i na dłużej.
Właściwe przechowywanie i stosowanie leków pomaga zachować ich odpowiednią skuteczność i bezpieczeństwo. Ma to szczególne znaczenie w okresie letnim, kiedy wysokie temperatury czy wilgoć mogą mogą mieć wpływ na substancję czynną, zmieniając jej właściwości lub powodować rozwój bakterii w opakowaniach. Zobacz, jaki wpływ na farmaceutyki ma upał.
Powodów do zmartwień niemal nikomu nie brakuje, więc o optymizm bywa trudno. Wielu ludzi na co dzień walczy z lękiem i smutkiem, bo raczej mamy tendencję do wyolbrzymiania kłopotów i pogrążania się w negatywnych myślach niż do budowania i podtrzymywania optymistycznego nastawienia. Warto jednak „zawalczyć" o lepszy humor, bo ciągłe obawy i negatywne myśli mocno obniżają jakość życia.
Leki przeciwdepresyjne są stosowane nie tylko przy depresji, z danych wynika, że przepisuje się je na wiele innych chorób.
Wśród najpowszechniejszych czynników ryzyka rozwoju demencji są: wiek, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie i uwarunkowania genetyczne. Odkryto też kilka kilka nietypowych uwarunkowań otępienia.
Kwasy omega-3 mogą poprawiać skueczność antydepresantów.
Opracowano nową tabletkę na depresję. Ma skutecznie zmniejszać poczucie smutku. Nowy lek jest testowany Massachusetts General Hospital w Bostonie. Jego działanie obejmuje wzrost neuronów w mózgach pacjentów.
Fototerapia, czyli, terapia światłem jest polecana w leczeniu tzw. sezonowej depresji, ale może być również użyteczna przy wszelkich obajwach depresyjnych niezależnych od pory roku.
Nie ma nic dziwnego w tym, że od czasu do czasu doświadcza się niepokoju. Jeśli jednak jakaś trudna sytuacja życiowa się przedłuża i jest się narażonym na długotrwały stres, epizody (często bezpośrednio nieuzasadnionego) strachu powtarzają się doprowadzając do problemów z normalnym funkcjonowaniem i osłabiając jakość życia. Zobacz, jak radzić sobie z niepokojem.
Doświadczanie objawów depresji wiąże się z wyższym ryzykiem problemów z sercem.
Odkryto, że u ludzi, którzy cierpią z powodu nawracającej depresji, skurczeniu ulega część mózgu odpowiedzialna za formowanie wspomnień.
Kobiety stosujące selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) w leczeniu objawów menopauzy są do 76 procent bardziej narażone na złamania kości.
Terapie wykorzystujące medytację uważności są tak skuteczne w zapobieganiu nawrotom depresji, jak standardowe leczenie środkami przeciwdepresyjnymi.