Choroba wieńcowa i poważna depresja mogą być genetycznie powiązane poprzez szlaki zapalne związane ze zwiększonym ryzykiem kardiomiopatii, czyli zwyrodnieniowej choroby mięśnia sercowego.
Rozmowy terapeutyczne ze specjalistą kosztują znacznie więcej i zajmują więcej czasu niż przyjęcie niedrogiej pigułki antydepresyjnej. Jednak nowe badanie pokazuje, że w przypadku osób z nową diagnozą ciężkiej depresji koszty i korzyści obu podejść po pięciu latach zrównują się.
Przekonania danej osoby związane z używkami mogą wpływać na aktywność jej mózgu i reakcje behawioralne w sposób porównywalny z zależnymi od dawki efektami farmakologicznymi.
Przyjmowanie leków, zespół stresu pourazowego lub stany lękowe są czynnikami ryzyka wystąpienia destrukcyjnego i gwałtownego zaburzenia zachowania podczas fazy snu szybkiego ruchu gałek ocznych (REM).
Sprawdzono, jaki jest związek używaniem leków przeciwnadciśnieniowych a rozwojem otępienia u osób starszych.
Istnieje związek między osłabionym zmysłem węchu i ryzykiem rozwoju depresji w starszym wieku, mówią eksperci z Johns Hopkins Medicine.
Psycholodzy z Uniwersytetu Południowej Australii radzą, aby ćwiczenia były podstawą radzenia sobie z depresją, ponieważ badania pokazują, że aktywność fizyczna jest nawet 1,5 razy bardziej skuteczna niż poradnictwo psychologiczne lub popularne leki.
Niemal jedna na pięć osób z nadciśnieniem, przyjmuje lek, który może dodatkowo podnosić ciśnienie krwi.
Nocne zgrzytanie zębami i zaciskanie górnej oraz dolnej szczęki określane jest jako bruksizm. Dolegliwość ma różne konsekwencje zdrowotne, w tym mogą mieć związek z rozwojem zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.
Osoby z cukrzycą i depresją, które przyjmują leki przeciwdepresyjne, mogą mieć niższe ryzyko przedwczesnego zgonu i poważnych powikłań cukrzycy.
Dostarczanie sobie witaminy D może łagodzić objawy depresji u osób dorosłych z tą chorobą. Potwierdzają to dziesiątki badań z całego świata.
Mięta pieprzowa może pomóc w trudnościach w połykaniu jedzenia i niekardiologicznym bólu w klatce piersiowej, którego doświadczają niektórzy pacjenci z zaburzeniami przełyku.
Ketamina to najszybciej działający środek przeciwdepresyjny, daje efekty już w ciągu kilku godzin, tymczasem na skuteczność innych leków przeciwdepresyjnych trzeba czekać kilka tygodni. Jednakże ketaminę można podawać tylko przez ograniczony czas ze względu na liczne skutki uboczne.
Depresja to poważna choroba, która obecnie jest bardzo rozpowszechniona w różnych częściach świata. Istnieje kilka teorii wyjaśniających fizjologiczne podłoże depresji, z których wiele uwagi poświęcono „neurogennej hipotezie depresji". Zgodnie z nią pogorszenie funkcjonowania obszarów mózgu, takich jak hipokamp, może prowadzić do tej choroby. Takie zaburzenie z kolei może być spowodowane stresem fizycznym i psychicznym.
Przewlekły ból znacznie obniża jakość życia człowieka, a dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen lub kwas acetylosalicylowy, są nieskuteczne w łagodzeniu przewlekłych dolegliwości. W takich przypadkach wybierany bywa lek przeznaczony do łagodzenia zupełnie innego stanu, tj. depresji.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem