Nowe badania sugerują, że antydepresanty mogą przyspieszać osłabienie funkcji poznawczych u osób z demencją. Jednocześnie niektóre leki wydają się mniej szkodliwe niż inne, co może pomóc lekarzom w podejmowaniu lepszych decyzji terapeutycznych.
Neurobiolodzy z University of Buffalo zidentyfikowali miejsce wiązania ketaminy, co pokazuje, jak lek, często opisywany jako „cudowny", łagodzi objawy poważnej depresji w ciągu zaledwie kilku godzin, a jego efekty utrzymują się przez kilka dni.
Niektóre powszechne zaburzenia psychiczne, w tym depresja, lęk i PTSD, mogą wcale nie być zaburzeniami, uważają antropolodzy z Washington State University.
Działania poprawiające nastrój mogą zmniejszyć poziom stanu zapalnego u osób z chorobą zapalną jelit.
Glejak wielopostaciowy to wyjątkowo agresywny nowotwór mózgu, który obecnie jest nieuleczalny. Lekarze onkolodzy mogą wydłużyć oczekiwaną długość życia pacjentów poprzez operacje, radioterapię, chemioterapię lub interwencje chirurgiczne. Niemniej jednak połowa pacjentów umiera w ciągu dwunastu miesięcy od diagnozy.
Klasyczny psychodelik, podobny do LSD, psylocybiny i meskaliny, aktywuje w mózgu typ komórek, który wycisza inne sąsiadujące neurony, co przekłada się na osłabienie lęku.
Tani i powszechnie dostępny lek na receptę może łagodzić objawy zespołu jelita drażliwego.
Stosowanie akupunktury może zwiększyć skuteczność standardowej opieki medycznej, zmniejszając nasilenie przewlekłego bólu i depresji.
Jeśli chodzi o leki przeciwdepresyjne pierwszego rzutu, ryzyko zwiększenia masy ciała u osób stosujących bupropion jest o 15-20 proc. mniejsze w porównaniu z osobami stosującymi sertralinę.
U osób przyjmujących kilka popularnych leków odnotowano niższe ryzyko udaru krwotocznego z powodu pękniętego tętniaka mózgu może być zmniejszone.
Choroba wieńcowa i poważna depresja mogą być genetycznie powiązane poprzez szlaki zapalne związane ze zwiększonym ryzykiem kardiomiopatii, czyli zwyrodnieniowej choroby mięśnia sercowego.
Rozmowy terapeutyczne ze specjalistą kosztują znacznie więcej i zajmują więcej czasu niż przyjęcie niedrogiej pigułki antydepresyjnej. Jednak nowe badanie pokazuje, że w przypadku osób z nową diagnozą ciężkiej depresji koszty i korzyści obu podejść po pięciu latach zrównują się.
Przekonania danej osoby związane z używkami mogą wpływać na aktywność jej mózgu i reakcje behawioralne w sposób porównywalny z zależnymi od dawki efektami farmakologicznymi.
Przyjmowanie leków, zespół stresu pourazowego lub stany lękowe są czynnikami ryzyka wystąpienia destrukcyjnego i gwałtownego zaburzenia zachowania podczas fazy snu szybkiego ruchu gałek ocznych (REM).
Sprawdzono, jaki jest związek używaniem leków przeciwnadciśnieniowych a rozwojem otępienia u osób starszych.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem