Pacjenci mają zapewniony dostęp do świadczeń kardiologii inwazyjnej finansowanych ze środków publicznych, a wskaźnik śmiertelności po zabiegach tego typu obniżał się z roku na rok – twierdzi Najwyższa izba Kontroli.
W Szpitalu Klinicznym w Warszawie przy ul. Banacha została otwarta najnowocześniejsza w Polsce sala zabiegowa, wyposażona w dwupłaszczyznowy angiograf do diagnostyki i interwencyjnych zabiegów wewnątrznaczyniowych. Urządzenie pozwoli obniżyć dawkę promieniowania przyjmowaną przez pacjentów oraz poważnie zwiększyć precyzję wykonywanych zabiegów.
104-letni Hari Singh został najstarszym człowiekiem na świecie, u którego przeprowadzono udaną operację angioplastyki.
Wyniki nowych badań brytyjskich pokazują, że pierwotna angioplastyka zwiększa wskaźnik przeżywalności chorych po zawale serca. Naukowcy z Imperial College London stwierdzili, że niedawne badania analizujące rolę specjalistycznych ośrodków kardiologicznych przyniosły mylące wyniki, ponieważ lekarze mają tendencję do otaczania najlepszą opieką pacjentów wysokiego ryzyka. Odkryli, że brak korzyści wskazany w rejestrach klinicznych wynika z faktu, że najbardziej chorzy pacjenci kierowani są do ośrodków specjalistycznych, co istotnie zniekształca dane. Odkrycia zostały niedawno zaprezentowane w czasopiśmie Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes.
Badania na temat zapobiegania i leczenia chorób serca dowodzą, iż można chronić swoje serce m. in. przez umiarkowane picie alkoholu, dostarczenie odpowiedniej ilości witaminy D i ćwiczenia. Jednocześnie wskazują, że stres w pracy czy żal po stracie bliskiej osoby zagrażają zdrowiu serca.
Paul McCartney, współzałożyciel legendarnej grupy The Beatles, przeszedł zabieg angioplastyki w prywatnej klinice w Londynie.
Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii będzie można skuteczniej pomóc ofiarom zawału serca.
W całych Stanach Zjednoczonych flagi zostały spuszczone do połowy masztów dla uczczenia zmarłego we wtorek byłego prezydenta Geralda Forda. W Waszyngtonie rozpoczęły się uroczystości.