19 października po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Wojciech Pszoniak - polski aktor teatralny i filmowy, pedagog. Miał 78 lat.
Witold Sobociński, autor zdjęć do "Frantica" Romana Polańskiego czy "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy, nie żyje. Twórca miał 89 lat.
Beata Tyszkiewicz, jedna z najsłynniejszych polskich aktorek, odtwórczyni ról między innymi w takich filmach jak: "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Lalka", czy "Seksmisja", kończy 80 lat.
Wybrano 9 nieanglojęzycznych, które mają szansę otrzymać nominacje do Oscara. Zabrakło wśród nich "Powidoków" Andrzeja Wajdy.
Krakowskie Kino Pod Baranami zaprasza widzów na przegląd filmów Andrzeja Wajdy. W programie przeglądu, który potrwa od 25 do 29 listopada znalazły się takie tytuły, jak "Wszystko na sprzedaż", "Piłat i inni", "Korczak", "Danton" oraz - przedpremierowo "Powidoki", czyli polski kandydat do oscarowej nominacji za rok 2016.
Co roku żegnamy wielu znanych ludzi. Odchodzą politycy, aktorzy, pisarze, naikowcy, działacze społeczni. Śmierć niektórych z nich jest spodziewana po ciężkich chorobach, inni umierają nagle, jeszcze inni odchodzą mimo że wydawali się być "od zawsze" i "na zawsze". Początek listopada to czas wspominania - również tych znanych i wielkich, którzy zmarli w ciągu ostatniego roku.
Najpierw we wtorek 18 października w Warszawie, a dzień później - w środę - w Krakowie. Rodzina, przyjaciele, współpracownicy i widzowie pożegnali Andrzeja Wajdę.
W wieku 90 lat zmarł Andrzej Wajda, twórca polskiej szkoły filmowej i kina moralnego niepokoju, reżyser wielu ważnych dla Polski obrazów, takich jak "Kanał", „Popioły”, "Katyń", "Ziemia Obiecana" czy "Człowiek z żelaza".
Obraz "Powidoki" w reżyserii Andrzeja Wajdy będzie polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.
Jest jednym z najpopularniejszych polskich reżyserów. Każdy jego film staje się ważnym wydarzeniem, bo sięga po tematy znaczące, poruszające, niebanalne, tragiczne. Od lat czyni ze swych obrazów lekcje historii, literatury i kultury polskiej. Poza tym jest ceniony za kino autorskie i uważany za współtwórcę polskiej szkoły filmowej. Andrzej Wajda kończy dziś 90 lat.
We wtorek 18 listopada Filmoteka Narodowa i Zuzanna Łapicka-Olbrychska - córka Andrzeja Łapickiego zapraszają na specjalny wieczór, który poświęcony będzie pamięci wybitnego aktora. Wydarzenie organizowane jest z okazji 90. rocznicy urodzin Andrzeja Łapickiego. Wśród gości znajdą się przyjaciele artysty m.in. Andrzej Wajda, Maja Komorowska i Grażyna Szapołowska. Spotkanie poprzedzi projekcja odrestaurowanej wersji filmu "Wszystko na sprzedaż".
Jedna z najpopularniejszych polskich aktorek, Grażyna Szapołowska, kończy dziś 65 lat.
Joanna Szczepkowska jest powszechnie znaną w Polsce aktorką, pisarką i felietonistką. Dziś kończy 60 lat.
„Jesteś Bogiem” Leszka Dawida zostało najlepszym polskim filmem sezonu 2011/2012 w plebiscycie Złote Kaczki 2012. Najlepszym polskim filmem sensacyjnym nakręconym po 1945 r. zostały „Psy” Władysława Pasikowskiego. Zwycięzców wskazali czytelnicy magazynu FILM. Statuetki Złotych Kaczek zostały wręczone podczas uroczystej gali w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich. Gwiazdą specjalną gali był Joe Cocker.
Dziś nad ranem w wieku 89 lat zmarł Janusz Morgenstern - wybitny polski reżyser i producent filmowy, reżyser takich seriali jak "Kolumbowie" "Polskie drogi" czy "Stawka większa niż życie".