Zdecydowanie najbezpieczniejszą, zdaniem dr Artura Drzewieckiego z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, formą profilaktyki przerostu prostaty są preparaty roślinne - fitoterapeutyki. Udowodniono naukowo skuteczność tych preparatów w zapobieganiu raka prostaty i, co więcej, w zapobieganiu pozostałym nowotworom. Suplementy te ponadto obniżają ciśnienie i odbudowują nadwerężone ścianki naczyń krwionośnych, uelastyczniając je i chroniąc przed miażdżycą. Nie mają praktycznie skutków ubocznych, bo zawierają jedynie naturalne ekstrakty z nasion i liści: palmy sabal, pokrzywy, śliwy afrykańskiej czy lnu.
Wbrew panującym stereotypom starsi Polacy to w dużej części ludzie aktywni seksualnie i otwarci na intymne innowacje. Badania przeprowadzone przez profesora Izdebskiego we współpracy z TNS OBOP informują, że dla osób po pięćdziesiątce seks i erotyka są bardzo ważne i stanowią o jakości bardzo wielu dziedzin życia. Niestety, świadomość problemów zdrowotnych utrudniających udane pożycie nadal jest zbyt niska.
Jak informuje czasopismo Harvard Men’s Health Watch, Viagra może być stosowana nie tylko jako środek na dysfunkcję erekcji, ale leczy także nadciśnienie płucne oraz, prawdopodobnie, choroby serca i kilka innych dolegliwości.
W chwili osiągnięcia wieku 40 – 55 lat, mężczyźni doświadczają zjawiska podobnego do kobiecej menopauzy. Jednak w przeciwieństwie do kobiet nie ma u nich jasnego sygnału takiego jak np. ustanie menstruacji, mówiącego o początkach przekwitania. Wspólny i występujący u obojga płci jest spadek poziomu hormonów: estrogenu u kobiet i testosteronu u mężczyzn. Zmiany zachodzące w ciele mężczyzny są stopniowe i mogą im towarzyszyć zmiany nastroju, zmęczenie, utrata energii, zmniejszenie pędu seksualnego oraz fizycznej aktywności.
Naukowcy odkryli, że upadki mężczyzn w podeszłym wieku mogą być spowodowane niskim poziomem testosteronu. Podejrzewają ponadto, że może być też sprawcą innych problemów zdrowotnych.
Opublikowane ostatnio w New England Journal of Medicine wyniki badań każą odłożyć na później marzenia o cudownej pigułce przedłużającej młodość. Określany szumnym mianem "czynnika młodości" hormon DHEA nie potwierdził w testach swojej zdolności do przeciwdziałania oznakom starzenia się organizmu.
Większość przeprowadzonych badań pokazuje, że kobiety są bardziej podatne na depresję. Nie znaczy to jednak, że panowie nie cierpią z tego powodu. Może się tak wydawać, ponieważ mężczyźni są bardziej powściągliwi jeśli chodzi o ujawnianie swoich psychicznych słabości i z tego powodu mniejsza ich liczba szuka pomocy medycznej. Gdyby wszyscy mężczyźni przyznawali się do tego, że cierpią na depresję, wyniki statystyk nie różniłyby się zbytnio.
Starsi mężczyźni i kobiety z niedoborem witaminy D są bardziej narażeni na wielokrotne upadki w niż ich rówieśnicy z właściwym poziomem witaminy D – twierdzą holenderscy naukowcy.
Osteoporoza to choroba polegająca na osłabieniu układu kostnego człowieka. Wbrew powszechnym przekonaniom, choroba ta nie dotyczy tylko i wyłącznie kobiet w okresie przekwitania, ale także mężczyzn, a nawet młodych ludzi. Według jednej z definicji, schorzenie to charakteryzuje się niską masą kostną, upośledzoną architekturą kości, a to z kolei prowadzi do ich osłabienia i większej podatności na złamania.
Serwis health24 podaje, że amerykański Urząd Kontroli Żywności i Leków ostrzegł przed nielegalną działalnością sześć firm produkujących i sprzedających przez internet tzw. naturalne, alternatywne (np. wobec Viagry) leki przeciw impotencji.
Niedawno w całej Europie prowadzona była kampania poświęcona tematom zdrowia seksualnego. Akcja odbyła się już po raz czwarty z inicjatywy Europejskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej – w Polsce patronowało jej Polskie Towarzystwo Medycyny Seksualnej. Tegoroczna kampania połączona była z premierą specjalnego testu, za pomocą którego mężczyźni będą mogli samodzielnie i w domowych warunkach sprawdzić, czy mają zaburzenia erekcji oraz wstępnie ocenić ich przyczynę.
Nowe badania pokazały, że mężczyźni po 50 są bardziej zadowoleni ze swojego życia seksualnego niż ci w wieku 30 czy 40 lat. Są prawie tak samo usatysfakcjonowani jak dwudziestolatkowie. Najmniej szczęśliwi w tej sferze: mężczyźni od 70 do 79.