Fizjologii nie da się oszukać. Ludzki organizm podlega procesowi starzenia – z biegiem lat wydolność procesów biochemicznych spada, możliwości regeneracyjne tkanek zmniejszają się, a komórkowe mechanizmy naprawcze zawodzą. Dochodzi do kumulacji oddziaływania szkodliwych czynników środowiskowych, wynikających między innymi z przewlekłego przyjmowania leków czy niezdrowego stylu życia. Dlatego tak ważne jest regularne badanie się, by w porę zauważyć i zacząć leczyć choroby.
Zwykle mężczyźni cechują się dobrze zachowaną rozrodczością do 70. roku życia, gdyż seksualność z upływem czasu i zmianami hormonalnymi, w okresie andropauzy maleje, ale całkowicie nie znika. Aby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem należy badać poziomy hormonów.
Seks nie jest tylko domeną młodości, jak to próbują lansować media - apetyt na miłosne igraszki wcale nie wypala się po przekroczeniu pewnej granicy wieku, np. wraz z ukończeniem 50. roku życia. Wręcz przeciwnie – lata doświadczeń i pewne sprzyjające okoliczności sprawiają, że z seksu w średnim i dojrzałym wieku można czerpać więcej przyjemności, bez obawy o „skutki uboczne”.
Oczywiste, że wraz z wiekiem zmienia się sposób funkcjonowania organizmu, w tym określonym przemianom podlega życie seksualne. Wokół tego tematu jednak narosło tak wiele mitów, że warto wrócić do pewnych podstawowych pytań i uzyskać jasne odpowiedzi.
Zaburzenia erekcji to ogólna nazwa grupy zaburzeń, skutkujących brakiem prawidłowego i wystarczająco długotrwałego wzwodu, pozwalającego na odbycie satysfakcjonującego stosunku. Pomimo, że w wielu przypadkach używa się zamiennie zwrotów "zaburzenia erekcji" oraz "impotencja" nie są to terminy w pełni równoważne.
Klimakterium nie jest chorobą, ale wiąże się z pewnymi problemami, z którymi kobiety w „okresie przekwitania” muszą się mierzyć na co dzień. Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy, który jest obchodzony 18 października to doskonały pretekst, aby o tym przypomnieć. Święto zostało ustanowione przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz Międzynarodowe Towarzystwo Menopauzy (IMS).
Andropauza w sensie ścisłym nie jest chorobą. Nie jest też dokładnym męskim odpowiednikiem kobiecej menopauzy, mimo często bywa tak w mediach przedstawiana i za taką uchodzi w powszechnym mniemaniu, choć pomiędzy andropauzą i menopauzą występują pewne analogie. Andropauza jest wynikiem starzenia się organizmu mężczyzny a wynika wprost ze zmniejszenia podaży męskich hormonów płciowych, czyli androgenów, głównie testosteronu. Jest okresem w życiu mężczyzny w którym zaczynają już pojawiać się zmiany związane ze starzeniem się. W przeciwieństwie jednak do kobiecej menopauzy w przypadku mężczyzn mamy do czynienia z trwającym nawet wiele dekad obniżaniem się poziomu androgenów, a nie stosunkowo krótkim - jak w przypadku menopauzy - nieodwracalnym zatrzymaniem funkcji hormonalnych i reprodukcyjnych.
Powoduje zmiany struktury fizycznej kości i zmniejszenie ich masy. Rezultatem jest osłabienie i dysfunkcje układu kostnego, w konsekwencji prowadzące do groźnych złamań. Latami rozwija się bezobjawowo, by w swoim zaawansowanym stadium brutalnie zaatakować. Osteoporoza - wbrew stereotypowi - nie jest wyłącznie "kobiecą chorobą", choć rzeczywiście dotyka ona przede wszystkim panie. Osteoporoza jest uznana przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę cywilizacyjną. W Polsce liczbę osób zagrożonych rozwojem tej choroby szacuje się na około 9 milionów. Większość z nich dowie się o tym, że są chorzy dopiero przy okazji złamania kości.
Dr Jeffry Life, 74-letni lekarz z Las Vegas specjalizujący się w leczeniu chorób związanych ze starzeniem się, deklaruje, że testosteron pozwala wrócić do formy.
Jeżeli andropauza została zdiagnozowana to już dużo! Największy kłopot w jej leczeniu wynika bowiem z tego, że panowie wstydzą się dzielić swoim problem z partnerką, a nawet rozmawiać na ten temat z lekarzem.
Andropauza nie musi oznaczać zaprzestania aktywności seksualnej. Seksualna emerytura nie istnieje. Jeśli do tej pory życie intymne dawało Ci wiele satysfakcji, prawdopodobnie będzie tak dalej. Warto tylko wiedzieć, jakie zmiany zachodzą w Twoim ciele.
W październiku na terenie województwa dolnośląskiego w ramach akcji „Zdrowie mężczyzny" odbywać się będą telefoniczne konsultacje specjalistów urologów.
W lipcu na terenie województwa dolnośląskiego w ramach akcji "Zdrowie mężczyzny" odbywać się będą telefoniczne konsultacje specjalistów urologów.
W dniach 18 - 20 marca na terenie województwa małopolskiego i śląskiego odbywać się będą „Dni Dobrych Nawyków" - bezpłatne konsultacje alergologiczne, gastrologiczne, kardiologiczne oraz urologiczne.
Do końca marca w województwie mazowieckim, lubelskim oraz podkarpackim będą odbywać się telefoniczne konsultacje specjalistów urologów organizowane w ramach akcji „Zdrowie mężczyzny".