Nowy powszechnie używany test może nie wykryć cukrzycy, test starszy jest skuteczniejszy w tym zakresie, wynika z amerykańskich badań.
W wyniku amputacji dochodzi do odjęcia kończyny w całości lub jej fragmentu. Operacja jest najczęściej skutkiem nieszczęśliwego wypadku bądź uszkodzenia tkanek przez chorobę przewlekłą. Jak postępować aby zapobiec możliwym powikłaniom oraz odzyskać maksymalną sprawność?
Amputacja kończyn dolnych to zabieg ratujący życie. Może być wynikiem nieszczęśliwego wypadku lub uszkodzenia tkanek przez postępujący nowotwór, miażdżycę, cukrzycę i inne choroby przewlekłe. Operacja jest przyczyną wielu dolegliwości bólowych, jednak odpowiednie postępowanie po zabiegu pozwala na powrót do maksymalnej sprawności i aktywności życiowej.
Tzw. stopa Charcota, stan, który może powodować niepełnosprawność i amputację u chorych na cukrzycę, jest często pomijana z powodu neuropatii obwodowej.
Przedstawiciele Tracy'ego Morgana, zaprzeczyli, jakoby konieczna była amputacja nogi. Przypomnijmy, że komediowy aktor w stanie krytycznym trafił w weekend do szpitala po wypadku samochodowym. Od tego czasu jego stan się nieco poprawił, a rzecznik artysty zaprzeczył, iż potrzebna była amputacja nogi.
W sobotę, 24 maja 2014 roku, Polskie Towarzystwo Chirurgii Naczyniowej organizuje kolejną odsłonę akcji profilaktycznej „Ocal Nogę”. Na północy Polski – w Poznaniu, na południu – w Krakowie zaprasza na bezpłatne konsultacje specjalistów chorób naczyń. Obok konsultacji lekarskich, będzie można wykonać podstawowe badania diagnostyczne, wziąć udział w spotkaniu z diabetologiem, jak również z pielęgniarką zakresu pielęgnacji stóp.
Stopa cukrzycowa to bardzo poważne powikłanie cukrzycy, które w ponad 50% przypadków kończy się amputacją, skazując chorego na inwalidztwo. Jest to nie tylko tragedia osobista chorego ale również poważny problem społeczny.
Mężczyzna, który stracił obie nogi po dwutygodniowym uwięzieniu w wypełnionej śniegiem przepaści zamierza zdobyć Mount Everest. Nowozelandczyk Mark Inglis, któremu amputowano obie nogi tuż pod kolanami przez ponad 20 lat dokonał już wielu wyczynów sportowych niedostępnych nawet dla większości zupełnie pełnosprawnych osób. Teraz chce wspiąć się na najwyższą górę świata.