Wśród chorób oczu, które zagrażają szczególnie osobom w wieku dojrzałym i starszym są: AMD (zwyrodnienie plamki żółtej, główna przyczyna ślepoty w wieku starczym), katarakta (inaczej zaćma, tj. zmętnienie soczewki prowadzące do zaburzeń ostrości widzenia), jaskra (powoduje wzrost ciśnienia śródgałkowego i trwałe uszkodzenie nerwu wzrokowego). Jak twierdzą uczeni, odpowiednia dieta może zapobiec rozwojowi tych chorób. Oftalmolodzy z University of California w Sand Diego przekonują, że niektóre produkty mają niezwykłą moc ochronną.
Ludzie muszą zacząć dbać o swoje oczy! – biją na alarm okuliści. Jeśli nic się nie zmieni to, według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2020 roku około 75 milionów osób będzie całkowicie niewidomych. Szczególną uwagę na swój wzrok, nawet jeśli nie mają żadnych niepokojących objawów, powinni zwracać starsi ludzie.
Okres Świąt Bożego Narodzenia, to czas kiedy nasze oczy stają się zdrowsze. – Składniki świątecznego menu, zapobiegają powstawaniu wielu chorób oczu, takich jak kurza ślepota, zaćma czy zespół suchego oka – twierdzi dr Iwona Filipecka z Kliniki "Okulus" z Bielska-Białej.
Nowe irlandzkie badanie wykazało silną korelację pomiędzy zmianami w budowie ciała a poziomem pigmentu plamki żółtej stanowiącej część siatkówki, w której występuje największe zagęszczenie receptorów.
14 października 2010 r. na całym globie, również w Polsce, obchodzony był Światowy Dzień Wzroku. Jego głównym celem jest zwrócenie uwagi na problemy chorób oczu. Problemy z widzeniem ma blisko połowa Polaków.
Według badań Revision Therapeutics lek na AMD zmniejsza ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej u osób starszych.
Ponad 1500 osób zostało wstępnie przebadanych testem Amslera, a 416 skorzystało z bezpłatnych badań dna oka i konsultacji lekarskich w ramach V Tygodnia Retina AMD. Pikniki edukacyjne organizowane przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne, Polski Związek Niewidomych, Stowarzyszenie Retina AMD oraz Stowarzyszenie AMD odbyły się w Warszawie, Krakowie i Sopocie.
W dniach 25 - 26 września odbędzie się V Tydzień Retina AMD. W ramach kampanii odbędą się pikniki edukacyjne w Warszawie, Krakowie oraz Sopocie. Odwiedzający będą mogli m.in. skorzystać z bezpłatnych badań dna oka i konsultacji lekarskich.
To pytanie nurtowało zmarłego niedawno gerontologa, dr. Roberta Butlera. Poszukiwaniu na nie odpowiedzi poświęcił swoje całe zawodowe życie. Wyniki jego badań publikowano w najbardziej prestiżowych magazynach z zakresu medycyny. Dzięki słynnemu lekarzowi wiemy więcej o procesie starzenia się
Osoby starsze, które jadają tłuste ryby co najmniej raz w tygodniu, mogą zmniejszyć ryzyko poważnego osłabienia wzroku spowodowanego zwyrodnieniem plamki żółtej, wynika z amerykańskich badań.
Lek opracowany z myślą o walce z rakiem może okazać się skutecznym i tanim środkiem pozwalającym na uratowanie od ślepoty dziesiątek tysięcy osób starszych.
Choć możemy sobie nie zdawać z tego sprawy, efekt "natłoku" umożliwia nam skoncentrowanie się na każdym słowie tego zdania poprzez rozmazywanie całej reszty. Wpływa on na 95% pola widzenia człowieka, ale niewiele wiadomo na temat sposobu jego działania.
Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) to degeneracyjna choroba oczu, która zagraża szczególnie osobom po 50. roku życia. Jest schorzeniem cywilizacyjnym, które nieleczone prowadzi do nieodwracalnej utraty wzroku. W celu poprawy świadomości społeczeństwa, a w szczególności osób najbardziej zagrożonych chorobą, na Uniwersytetach Trzeciego Wieku trwa cykl wykładów edukacyjnych. Wykłady są prowadzone przez lekarzy okulistów - ekspertów zajmujących się diagnostyką i leczeniem AMD w Polsce.
Wzrok to podstawowy narząd zmysłu, za pomocą którego obieramy większość wrażeń z otaczającago nas świata, dlatego szczególnie ważna jest dbałość o należyty stan oczu. Może pomóc w tym odpowiednia dieta - bogata w antyoksydanty, karotenoidy oraz kwasy Omega-3.
Prawdopodobnie udało się zidentyfikować przyczynę zwyrodnienia plamki żółtej, która jest jedną z głównych przyczyn ślepoty u ludzi powyżej 60 roku życia. Naukowcy z Uniwersytetu Southampton w Wielkiej Brytanii i Uniwersytetu Iowa w USA są przekonani, że gen Serping 1 jest odpowiedzialny za zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). Odkrycie ma pomóc naukowcom w opracowaniu lepszych terapii i doskonaleniu badań przesiewowych. Wyniki opublikowano w czasopiśmie internetowym Lancet.