Chorzy na nieuleczalną do tej pory chorobę AMD (Age-related Macular Degeneration - zwyrodnienie plamki żółtej), niebawem będą mogli zażywać specyfik o nazwie Lucentis, który- według przeprowadzonych badań może ocalić wzrok około 90 procentom osób cierpiących na to schorzenie. Dotychczasowe metody leczenia polegające, między innymi na korygowaniu laserem, czy też terapii fotodynamicznej, jedynie blokowały rozwój choroby.
Jako, że utrzymanie oczu w jak najlepszej kondycji powinno być jednym z priorytetów w dbaniu o zdrowie naukowcy wciąż poszukują odpowiedzi na pytanie o przyczyny chorób i sposoby zapobiegania im. Podczas niedawnych badań amerykańscy naukowcy odkryli, iż zarówno w brokułach jak i ich kiełkach występuje chroniący oczy przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych antyoksydant (przeciwutleniacz) SGS.
Nowy lek nie tylko zapobiega utracie wzroku, do której prowadzi związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej (Age-related Macular Degeneration –AMD), lecz także w przeciągu dwóch lat poprawia wadę wzroku u pacjentów zażywających go.
Pod hasłem "Żałuję, że nie wiedziałam..." od stycznia do września 2006 roku w Polsce została przeprowadzona akcja badań przesiewowych w kierunku AMD - zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem. W badaniu wykorzystany został perymetr plamkowy siatkówki (PHP), który stanowi nowoczesną, precyzyjną, nieinwazyjną i obecnie najskuteczniejszą metodę przesiewowego wykrywania AMD. Chorobę wykryto u 13 procent badanych.
To, że należy jeść warzywa, słyszał od rodziców chyba każdy z nas. Rzadko jednak zadajemy sobie tyle trudu, by dowiedzieć się jakie w istocie spełniają funkcje i czego są źródłem. Większość warzyw zawiera dużą ilość wody i włóknika, jednocześnie odznaczając się niską kalorycznością. Wykryto w nich również substancje nazwane phytochemicals, które mają wpływ na obniżenie ryzyka wystąpienia nowotworu.
Plamka żółta to niewielkich rozmiarów punkt umiejscowiony na siatkówce oka, będący największym skupiskiem czopków - światłoczułych receptorów siatkówki. Terminem Age-related Macular Degeneration (w skrócie AMD) określa się związane z wiekiem zwyrodnieniowe zapalenie plamki żółtej, będące jedną z najczęstszych przyczyn całkowitej utraty wzroku. Choroba ta jest najczęstszą przyczyną całkowitej utraty wzroku u osób po 65 roku życia.
Niedobory selenu nie tylko zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia nowotworów, choroby wieńcowej, zaćmy czy AMD ale też znacznie zwiększają podatność organizmu na grypę. Aby uniknąć zachorowania w okresie jesienno-zimowym, należy spożyać produkty bogate w ten pierwiastek.
Żółte barwniki w warzywach takich jak kukurydza czy dynia mogą chronić kobiety przed utratą wzroku w wyniku związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żczyli AMD (Age-related Macular Degeneration) - wynika z badań przeprowadzonych w University of Wisconsin.
"Jedz jabłko rano dla zdrowia i jedno wieczorem dla urody" - mówi stare przysłowie. Jeśli się do niego stosujemy i oprócz jabłka codziennie zjadamy banana i garść winogron - mamy ogromną szansę na uniknięcia groźnej choroby oczu - związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki czyli AMD (Age-related Macular Degeneration).
AMD(age-related macular degeneration - zwyrodnienie plamki związane z wiekiem) to postępująca choroba oczu, która oddziaływuje na plamkę czyli obszar w oku odpoweidzialny za centralne widzenie. Jak dowodzą badania, wystarczy codzienna porcja odpowiednich witamin i minerałów by obniżyć ryzyko wystąpienia choroby.
AMD (Age-related Macular Degeneration) - zwyrodnienie plamki związane z wiekiem jest chorobą mogącą doprowadzić do utraty wzroku. Schorzenie to dotyka prawdopodobnie co dwudziestego Polaka, co może spowodować zniszczenie wzroku u niemal 1,9 miliona Polaków.