Kolostrynina powoduje znaczące zahamowanie rozwoju choroby Alzheimera. Jest to substancja składająca się z kompleksu białek, występuje w siarze- substancji wydzielanej przez gruczoły mlekowe u ssaków w końcowym etapie ciąży i pierwszym okresie karmienia nowonarodzonego organizmu. Jest szansa na stosowanie kolostryniny jako medykamentu na większą skalę, ponieważ naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Antoni Polanowski i prof. Tadeusz Wilusz wypracowali przemysłowy sposób wyodrębniania kolostryniny z siary krów i owiec. Sam fakt, iż wspomniana substancja powstrzymuje rozwój choroby Alzheimera, został odkryty również przez Polaków - prof. Józefa Lisowskiego oraz doc. Marię Janusz.
Bogaty w przeciwutleniacze wyciąg z jagód i truskawek ma pozytywny wpływ na mózg i może opóźniać proces starzenia się – wynika z najnowszych badań.
Nie tylko chorzy na cukrzycę, ale także osoby, u których poziom cukru jest (na razie) tylko nieco za wysoki muszą się liczyć ze zwiększonym ryzykiem choroby Alzheimera – pisze „The Washington Post”.
Uczeni z Wrocławia opracowali substancję o nazwie kolostrynina, która opóźnia proces niszczenia neuronów w mózgu u osób cierpiących na chorobę Alzheimera – pisze „Gazeta Wyborcza”. Naukowcy z Instytutu Biochemii Uniwersytetu Wrocławskiego uzyskali cenny preparat z wydzieliny gruczołów mlecznych owiec.
Według badań, których wyniki opublikowało m. in. czasopismo „Archives of Neurology”, istnieje możliwość wczesnego wykrycia zagrożenia chorobą Alzheimera poprzez zbadanie ilości dwóch białek we krwi.
Osoby cierpiące na chorobę Alzheimera mogą wiele zyskać dzięki zabawie lalkami lub pluszowymi misiami. Taka forma aktywności może znacznie polepszyć komunikację osób chorych z otoczeniem, przyjaciółmi lub rodziną - wynika z najnowszych badań.
Choroba Alzheimera polega na zmianach zwyrodnieniowych w mózgu a dokładniej zaniku tkanki nerwowej. Postępujące stopniowo zaburzenia działania mózgu doprowadzają w efekcie do utraty pamięci, zdolności uczenia się, pojmowania, trzeźwego myślenia, oceny sytuacji, pogorszenia umiejętności komunikacyjnych i znacznego obniżenia się zdolności radzenia sobie z czynnościami życia codziennego.
Jak donoszą najnowsze badania, u ludzi, u których nie ma widocznych objawów choroby Alzheimera sprawność mózgu może się obniżać w sposób niezauważalny. Ukryte schorzenie mimo swojej niszczącej działalności nie ujawnia widocznych symptomów.
Według amerykańskiej prasy 74-letnia Elizabeth Taylor od kilku miesięcy cierpi najprawdopodobniej na chorobę Alzheimera. Zdobywczyni Oskara jest obecnie w początkowym stadium choroby.
Dorośli w Stanach Zjednoczonych bardziej boją się choroby Alzheimera niż ataku serca czy wylewu. Jak pokazują wyniki ankiety przygotowanej przez MetLife Foundation, dziewięć na dziesięć osób mimo obaw przed Alzheimerem, nie czyni żadnych kroków przygotowujących na nadejście choroby.
W dniach od 29 czerwca do 1 lipca w Paryżu, odbędzie się już po raz 16 Europejska Konferencja na temat Alzheimera. Tematem organizowanego przez French Alzheimer Association i Alzheimer Europe międzynarodowego spotkania jest "Alzheimer 100 lat później", czyli spojrzenie na tę chorobę z perspektywy minionego wieku, po 100 latach od oficjalnego przedstawienia objawów i przebiegu demencji przez samego jej odkrywcę, Aloisa Alzheimera.
W Pałacu Sztuki w Krakowie można oglądać wystawę, na której zgromadzono rysunki Mariana Siwka, artysty, który pomimo postępującej choroby Alzheimera nie przestał tworzyć. Kuratorem wystawy „Pod powierzchnią” jest córka artysty, która chce pokazać rysunki ojca z lat 1960-1999 dotąd niewystawiane i te z czasu choroby 2000-2006.
Neuropharma - hiszpańska firma bio-farmaceutyczna, uzyskała zgodę od niemieckich środowisk naukowych i Komisji Etyki na rozpoczęcie pierwszej fazy badań klinicznych nowego leku, dającego nadzieję na postęp w leczeniu choroby Alzheimera.
Regularne picie zarówno zielonej jak i czarnej herbaty zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera.
Firma Myriad Genetics Inc rozpoczęła szeroko zakrojone testy nowej kuracji powstrzymującej rozwój choroby Alzheimera. Lekarstwo, które nazywa się Flurizan spowalnia proces postępowania choroby. W testach bierze udział aż 1600 pacjentów - ochotników.