Liczbę chorych na Alzheimera Polaków ocenia się na około 250 tys, a związku ze starzeniem się społeczeństwa chorych będzie gwałtownie przybywać. Tymczasem opiekunowie i rodziny chorych na Alzheimera są w naszym pozostawieni sami sobie. Brakuje lekarzy specjalistów oraz sieci placówek - takie są wnioski z konferencji prazowej zrganizowanej z okazji przypadającego dziś Światowego Dnia Choroby Alzheimera.
Badania opublikowane w magazynie Neurology dowiodły, iż u 134 pacjentów, którym przez 12 tygodni podawano leki, znacząco poprawiła się koncentracja i pamięć werbalna w porównaniu z tymi, którzy przyjmowali placebo. Badania przeprowadzono w 19 placówkach w Stanach Zjednoczonych.
Wielu starszych Kanadyjczyków prowadzi auta dłużej niż powinno. Dr Nathan Hermann, profesor na wydziale psychiatrii geriatrycznej na jednym z kanadyjskiich uniwersytwtów przeprowadził trwające 3 lata badania, obejmujące grupę 700 kierowców w podeszłym wieku i stwierdził, że blisko jedna trzecia prowadziła samochody pomimo zdiagnozowania u nich demencji w łagodnym lub średnim stopniu.
Kwasy omega-3 znajdujące się w olejach sojowym, rybnym oraz innych, mogą stanowić ważny element w profilaktyce choroby Alzheimera.
Picie trzech szklanek soku owocowego tygodniowo może zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera nawet o 75 procent.
Naukowcy opracowali nowe lekarstwo w postaci spożywanej raz dziennie pigułki, która może stać się nadzieją dla cierpiących na Alzheimera.
Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych są pełni nadziei odnośnie nowego sposobu na wykrycie choroby Alzheimera, opierającego się na teście skóry. Istotą owej metody jest specyficzny enzym, który reaguje w sposób charakterystyczny tylko ze skórą chorego na Alzheimera.
Naukowcy z the University of Massachusetts Lowell odkryli, że jabłka i sok jabłkowy mają niebagatelny wpływ na podwyższenie aktywności mózgu.
Metoda polegająca na nieinwazyjnym badaniu oka przy pomocy wiązki laserowej jest obecnie testowana przez zespól lekarzy pod kierownictwem doktora Lee Goldstein’a z Brigham and Women's Hospital w Bostonie.
Być może w niedługim czasie pojawi się alternatywa w metodzie leczenia objawów Alzheimera. Naukowcy opracowali specjalny plaster, dzięki któremu leki nie muszą być podawane doustnie jak to do tej pory miało miejsce, ale mogą być wchłaniane przez skórę.
Kolostrynina powoduje znaczące zahamowanie rozwoju choroby Alzheimera. Jest to substancja składająca się z kompleksu białek, występuje w siarze- substancji wydzielanej przez gruczoły mlekowe u ssaków w końcowym etapie ciąży i pierwszym okresie karmienia nowonarodzonego organizmu. Jest szansa na stosowanie kolostryniny jako medykamentu na większą skalę, ponieważ naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Antoni Polanowski i prof. Tadeusz Wilusz wypracowali przemysłowy sposób wyodrębniania kolostryniny z siary krów i owiec. Sam fakt, iż wspomniana substancja powstrzymuje rozwój choroby Alzheimera, został odkryty również przez Polaków - prof. Józefa Lisowskiego oraz doc. Marię Janusz.
Bogaty w przeciwutleniacze wyciąg z jagód i truskawek ma pozytywny wpływ na mózg i może opóźniać proces starzenia się – wynika z najnowszych badań.
Nie tylko chorzy na cukrzycę, ale także osoby, u których poziom cukru jest (na razie) tylko nieco za wysoki muszą się liczyć ze zwiększonym ryzykiem choroby Alzheimera – pisze „The Washington Post”.
Uczeni z Wrocławia opracowali substancję o nazwie kolostrynina, która opóźnia proces niszczenia neuronów w mózgu u osób cierpiących na chorobę Alzheimera – pisze „Gazeta Wyborcza”. Naukowcy z Instytutu Biochemii Uniwersytetu Wrocławskiego uzyskali cenny preparat z wydzieliny gruczołów mlecznych owiec.
Według badań, których wyniki opublikowało m. in. czasopismo „Archives of Neurology”, istnieje możliwość wczesnego wykrycia zagrożenia chorobą Alzheimera poprzez zbadanie ilości dwóch białek we krwi.