Celem obchodzonego w wielu krajach Światowego Dnia Choroby Alzheimera jest zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi borykają się chorzy oraz ich najbliższe otoczenie.
Na podstawie dużych badań epidemiologicznych udowodniono, że przewlekłe stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych zmniejsza ryzyko raka piersi u kobiet oraz raka jelita grubego. Obiecujące są także efekty stosowania ibuprofenu w leczeniu wspomagającym w chorobie Alzheimera.
Naukowcy z Medycznego Centrum Erazma w Rotterdamie przeprowadzili badania, z których wynika, że istnieje związek pomiędzy paleniem papierosów a częstotliwością zachorowań na chorobę Alzheimera i inne rodzaje demencji. Aktywni palacze częściej cierpią z powodu tych chorób niż osoby, który porzuciły nałóg lub nigdy nie paliły.
8. sierpnia w jednej z brytyjskich stacji zostanie wyemitowany film dokumentalny opowiadający o Malcolmie Pointonie, chorującym na Alzheimera kompozytorze z Uniwersytetu Cambridge. Film ma się skończyć sceną śmierci głównego bohatera.
Polscy naukowcy odkryli kompleks białek, który potrafi wstrzymać rozwój choroby Alzheimera, a nawet cofnąć symptomy choroby, opracowali też metodę masowej produkcji tej leczniczej substancji. Jednakże, środek ma trafić za rok do aptek... amerykańskich.
Amerykańskie Stowarzyszenie Alzheimera (Alzheimer's Association) poinformowało, że ponad 5 milionów Amerykanów cierpi z powodu choroby Alzheimera, bądź innych odmian demencji, ich liczba zwiększyła się o 10% w porównaniu z rokiem 2002.
Dość popularne jest pytanie o różnice pomiędzy demencją a chorobą Alzheimera. Wydaje się, że lekarze wolą używać terminu „demencja”, jako że określenie „choroba Alzheimera” zyskało liczne treści, które nie tylko nie mieszczą się w jego definicji, ale i w większym stopniu napawa pacjentów lękiem. Wiele osób stosuje powyższe określenia zamiennie.
Brytyjscy naukowcy opracowali inteligentny dom, mający pomóc pacjentom z demencją, budowla wykorzystuje współczesną technologię do monitorowania aktywności mieszkańca i informuje odpowiednie służby w przypadku, gdy pojawiłby się jakiś problem.
Pozostawanie samotnym sprzyja rozwojowi choroby Alzheimera, stwierdzili naukowcy z Rush University Medical Center w Chicago.
"36 godzin na dobę Poradnik dla opiekunów osób z chorobą Alzheimera oraz innymi chorobami otępiennymi i zaburzeniami pamięci w późnymokresie życia" to zbiór cennych wiadomości, informacji, praktycznych porad i zaleceń, jak postępować, aby opieka nad chorym była optymalna, a jednocześnie łatwiejsza dla opiekuna. Autorzy mają ambicję, aby pomóc rodzinom chorych w zachowaniu dobrego samopoczucia i satysfakcji w tym trudnym dla rodzin okresie sprawowania opieki nad chorym.
Naukowcy odkryli gen, którego zakłócona budowa najprawdopodobniej ma związek z wstępnym stadium rozwoju choroby.
Według badań amerykańskich naukowców z Centrum Badań nad Chorobą Alzheimera (Researchers at the Alzheimer’s Disease Research Center –ADRC ) z Washington University School of Medicine w St. Louis, seniorzy, którzy chcą zasiąść za kierownicą samochodu, powinni ocenić swoją kondycję psychofizyczną. Przeprowadzone badania dowodzą, że ludzie, których dotknęła demencja, czy też pierwsze oznaki choroby Alzheimera, mogą być niezdolni do prowadzenia pojazdów samochodowych.
Dzięki rozwojowi techniki i pomysłowości naukowców znalezienie zagubionej osoby staje się coraz łatwiejsze. Do identyfikacji poszukiwanych osób z powodzeniem służyć może zeskanowany obraz tęczówki oka. Wszystkie wykonane obrazy zapisywane są tematycznie zorganizowanych bazach danych.
Naukowcy na całym świecie od lat próbują znaleźć odpowiedź na pytanie o przyczyny choroby Alzheimera, jedne z najnowszych badań zwracają uwagę na zależność pomiędzy wykształceniem, a rozwojem choroby.
Eksperymenty amerykańskich naukowców dowodzą, iż nawet krótkotrwały stres przyczynia się do wzrostu poziomu substancji prowadzącej do demencji. Substancją tą jest białko zwane beta amyloidem.