„Wobec sztuki jesteśmy tacy sami" to cykl spotkań w galeriach sztuki współczesnej z osobami niepełnosprawnymi. Ich uczestnikami są m.in. podopieczni Wielkopolskiego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego.
W 2011 roku ma wejść w życie ustawa o pomocy osobom starszym i niesamodzielnym przygotowywana przez Platformę Obywatelską. Według jej założeń wprowadzone zostanie powszechne ubezpieczenie od niedołęstwa, a zniknie wypłacany osobom po 75. roku życia dodatek pielęgnacyjny - pisze „Polska".
Często słyszy się o chorobie Alzheimera, jednak nie każdy wie, jakie są jej przyczyny. Choroba Alzheimera to nic innego jak schorzenie polegające na zaniku tkanki mózgowej, gdzie głównym objawem jest zanik pamięci, trudności z mową czy rozdrażnienie. Choroba ta nie pozwala człowiekowi normalnie funkcjonować, często prowadząc do poważnej depresji.
Wielkopolskie Stowarzyszenie Alzheimerowskie zaprasza do udziału w spotkaniach grupy wsparcia dla osób, które zmagają się z chorobą Alzheimera swoich bliskich. Umożliwiają one podzielenie się swoim doświadczeniem z osobami będącymi w podobnej sytuacji, skonfrontowanie swojej trudnej codzienności i pomagają znaleźć rozwiązanie codziennych problemów.
Prof. Tomasz Trojanowski, kierownik Kliniki Neurochirurgii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz naukowcy z California Institute of Technology i Politechniki Lubelskiej wspólnie pracują nad nowatorskim, przenośnym urządzeniem do bezinwazyjnego wykrywania choroby Alzheimera.
Amerykański National Institute on Aging (Narodowy Instytut Starzenia się) szacuje, że w USA na Alzheimera choruje około 4,5 miliona ludzi, znaczną część pacjentów stanowią kobiety.
Regularne ćwiczenia mogą spowolnić zmiany zachodzące w mózgu spowodowane podeszłym wiekiem – do takiego wniosku doszli uczeni pracujący pod kierunkiem prof. Arta Kramera, z Uniwersytetu w Illinois. Wyniki ich prac opublikowano w „British Journal of Sports Medicine”.
Witamina B3 może stanowić środek powstrzymujący rozwój choroby Alzheimera. Przyczynia się do poprawy funkcjonowania pamięci oraz chroni mózg przed wspomnianym schorzeniem.
Naukowcy nazywają kształcenie ustawiczne ciężką pracą i wskazują jednocześnie, że taka aktywność – co udowadniają badania naukowe - może powstrzymać rozwój choroby Alzheimera.
Grupa Dyskusyjna Badań Przesiewowych nad Chorobą Alzheimera (ADSDG) pracująca pod przewodnictwem Richarda Stefanacci z Uniwersytetu Nauk w Filadelfii przeprowadziła kampanię promującą wśród starszych ludzi wiedzę o objawach tej choroby. Niestety, wiedza osób w wieku 55+ na temat choroby Alzheimera jest ciągle niewielka, czego dowiodły wyniki ankiety przeprowadzonej przez amerykańską firmę Harris Interactive - informuje Medical News Today.
Obchody Światowego Dnia Alzheimera to okazja do zwrócenia uwagi na problemy z jakimi borykają się chorzy oraz ich rodziny.
W najbliższą niedzielę, 21 września, z okazji Światowego Dnia Choroby Alzheimera Wielkopolskie Stowarzyszenie Alzheimerowskie zaprasza na Stary Rynek w Poznaniu, gdzie odbędą się pokazy Tai Chi z udziałem przechodniów, gry i zabawy pamięciowe, a także koncert muzyki peruwiańskiej w wykonaniu Hektora Bravo Chury. O godzinie 17 – tej planowane jest internetowe połączenie z Peru, podczas którego poznaniacy będą mogli zobaczyć, jak Światowy Dzień Choroby Alzheimera obchodzony jest na drugiej półkuli.
Alzheimer to jedna z bardziej uciążliwych chorób rozwijających się wraz z wiekiem. Postępująca demencja utrudnia życie nie tylko choremu ale i jego rodzinie.
Aktywność fizyczna pozwala nie tylko dłużej cieszyć się sprawnością ruchową ale i intelektualną. Wpływ gimnastyki na funkcjonowanie mózgu potwierdzają badania naukowców.
„Alzheimer ist tödlich, Forschung ist nötig” („Alzheimer jest śmiertelny, badania są konieczne”) – głosi hasło kampanii autorstwa organizacji Alzheimer Forschung Initiative (AFI). Przedsięwzięcie, wsparte plakatami z wizerunkami przedmiotów skojarzonych ze sobą w dość zaskakujący sposób, ma zwrócić uwagę na problemy pacjentów z chorobą Alzheimera oraz popularyzować badania nad schorzeniem.