Osoby chorujące na dnę moczanową cechują niższym ryzykiem choroby Alzheimera. Jak sądzą uczeni, kwas moczowy, który wywołuje dnę, może mieć działanie ochronne przed rozwojem określonych chorób neurdegradacyjnych.
Sygnały wskazujące na rozwój demencji nie muszą dotyczyć aspektów poznawczych. Mogą
Odczuwanie niepokoju to obecnie niemal signum temporis, w przypadku ludzi w starszym wieku może być nie tylko wynikiem określonej osobowości czy życiowych problemów, ale wczesnym wskaźnikiem choroby Alzheimera.
Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. W rezultacie chory powoli przestaje być zdolny do samodzielnego życia. Jak dotychczas na chorobę Alzheimera nie znaleziono skutecznego lekarstwa.
Ludzie po czterdziestce, którzy mają nadwagę w większym stopniu narażeni są na chorobę Alzheimera. Badania przeprowadziła Amerykańska Akademia Neurologów w San Diego.
Naukowcy z Finlandii odkryli, że biochemiczna sygnatura może potencjalnie posłużyć do przewidywania postępu choroby Alzheimera. Wyniki sugerują, że zaburzenie neurologiczne, o którym mowa, jest poprzedzane sygnaturą molekularną wskazującą na niedotlenienie narządów i tkanek oraz na upregulację szlaku pentozofosforanowego. Wyniki badań opublikowane w czasopiśmie Translational Psychiatry mogą pomóc w opracowaniu metod wczesnego wykrywania choroby.
Wyniki najnowszych badań nad chorobą Alzheimera budzą nadzieję: może już w przeciągu najbliższych 6-8 lat opracowana zostanie szczepionka, pomagająca w znaczny sposób dotkniętym tą chorobą.
Choroba Alzheimera to przewlekła, postępująca i degeneracyjna choroba ośrodkowego układu nerwowego, stanowiąca najczęstszą przyczynę występowania otępienia u osób powyżej 65 roku życia. Eksperci szacują, iż w Polsce cierpi na nią 250 tysięcy osób, a 150 tysięcy jest niezdiagnozowanych. Według specjalistów problemu nie można już ignorować - konieczne jest opracowanie Narodowego Planu Alzheimerowskiego.
Wyniki ankiety przeprowadzonej w Europie oraz Stanach Zjednoczonych ukazują społeczne zainteresowanie wczesną diagnostyką, pomimo silnie odczuwanego strachu przed chorobą i dużej wiedzy na jej temat.
Dieta śródziemnomorska uznawana jest za jedną z najzdrowszych. Składają się nań głównie owoce, warzywa, produkty mączne, produkty zbożowe, olej z oliwek, ryby, a także niewielkie ilości czerwonego mięsa i produktów nabiałowych. Taka dieta może zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera nawet o 68 procent.
„Wobec sztuki jesteśmy tacy sami" to cykl spotkań w galeriach sztuki współczesnej z osobami niepełnosprawnymi. Ich uczestnikami są m.in. podopieczni Wielkopolskiego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego.
W 2011 roku ma wejść w życie ustawa o pomocy osobom starszym i niesamodzielnym przygotowywana przez Platformę Obywatelską. Według jej założeń wprowadzone zostanie powszechne ubezpieczenie od niedołęstwa, a zniknie wypłacany osobom po 75. roku życia dodatek pielęgnacyjny - pisze „Polska".
Często słyszy się o chorobie Alzheimera, jednak nie każdy wie, jakie są jej przyczyny. Choroba Alzheimera to nic innego jak schorzenie polegające na zaniku tkanki mózgowej, gdzie głównym objawem jest zanik pamięci, trudności z mową czy rozdrażnienie. Choroba ta nie pozwala człowiekowi normalnie funkcjonować, często prowadząc do poważnej depresji.
Wielkopolskie Stowarzyszenie Alzheimerowskie zaprasza do udziału w spotkaniach grupy wsparcia dla osób, które zmagają się z chorobą Alzheimera swoich bliskich. Umożliwiają one podzielenie się swoim doświadczeniem z osobami będącymi w podobnej sytuacji, skonfrontowanie swojej trudnej codzienności i pomagają znaleźć rozwiązanie codziennych problemów.
Prof. Tomasz Trojanowski, kierownik Kliniki Neurochirurgii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz naukowcy z California Institute of Technology i Politechniki Lubelskiej wspólnie pracują nad nowatorskim, przenośnym urządzeniem do bezinwazyjnego wykrywania choroby Alzheimera.