HDL, czyli tzw. dobry cholesterol, jest szczególnie potrzebny dla poprawy pamięci osób powyżej 60 lat.
Ciągle nie dysponujemy skutecznym lekiem na chorobę Alzheimera. Teraz pojawia się nowa nadzieja: naukowcy z Salk Institute La Jolla, Kalifornia odkryli, że tetrahydrokannabinol (THC), jeden z aktywnych związków zawartych w marihuanie, może sprzyjać usuwaniu komórek beta amyloidu, toksycznego białka związanego z rozwojem choroby Alzheimera.
Jeśli chcesz uniknąć demencji, nie pozwól swojemu umysłowi „osiąść na laurach", musisz go angażować w różne przedsięwzięcia i robić to regularnie.
Kolejne badania potwierdzają, że bilingwizm chroni przed problemami z demencją. Ludzie, którzy posługują się co najmniej dwoma językami, znacznie lepiej bronią się przed niszczącym działaniem choroby Alzheimera w porównaniu do osób znających tylko jeden język.
Trzeba sprawę doprecyzować - nie zawsze daje się uniknąć choroby Alzheimera czy demencji innego rodzaju, niemniej dzięki odpowiedniomu stylowi życia można znacznie ograniczyć ich ryzyko.
Już dwanaście minut dziennie jogi pomaga znacznie osłabić stres, zapewniają badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles.
Obiecujące są wyniki badań, w ramach których starano się zniszczyć związane z chorobą Alzheimera białko tau. Aż 29 na 30 uczestników dobrze odpowiedziało na taką terapię.
Saunowanie to nie tylko relaks, zmniejszenie ilości toksyn w organizmie, poprawę krążenia i pozbycie się nadmiaru wody. Okazuje się, że sesje w saunie mogą też chronić mózg przed procesami neurodegradacyjnymi.
Osoby chorujące na demencję starczą lub chorobę Alzheimera wymagają specjalnego traktowania w komunikacji. Rozmawiając z nimi nie zawsze powinniśmy mówić im prawdę. Czasami wystarczą sprytne kłamstwa. Z prostego powodu - jeśli powiemy prawdę, osoba ta poczuje się oszukiwana. Eksperci radzą, by w kontaktach z chorymi kierować się empatią i emocjami, a nie logiką.
To proces degeneracji mózgu, ale ma wpływ również na pracę mięśni czy zmysły węchu i smaku. Przedstawiamy, w jaki sposób oddziałuje na ciało człowieka w różnych stadiach choroby.
Charakterystyczne dla rozwoju choroby Alzheimera złogi białkowe mogą także wpływać na pracę serca.
Jeśli w dojrzałym wieku masz nadciśnienie, musisz liczyć się jednocześnie z wyższym ryzykiem demencji.
Seniorzy, którzy raczą się umiarkowanymi dawkami napojów wyskokowych, mogą liczyć na lepszą pamięć. Jest jeden warunek - o ile nie zagraża im choroba Alzheimera.
Tegoroczna jesień nie należy do najprzyjemniejszych. Jest zimno, deszczowo i pochmurno. Pomimo takiej aury, warto jednak codziennie spędzać choć trochę czasu na zewnątrz, bo to przydaje ważnych korzyści dla zdrowia i samopoczucia.
Cynamon to słodka, aromatyczna przyprawa stosowana zwykle jako dodatek do ciast, wypieków, czy deserów owocowych. Nie tylko jednak poprawia smak potraw, ale wykazuje wiele właściwości, które sprawiają że warto o nim pamiętać również poza kuchnią. Zobacz, do czego przydaje się cynamon.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem