Wielu ludzi, otwarcie przyznających że są nieszczęśliwi w swoich związkach, pozostaje w nich i nie decyduje się na zakończenie relacji. Dlaczego tak się dzieje?
Ani satysfakcjonujący seks, ani wspólne zainteresowania nie są głównym czynnikiem trwałości związku. Okazuje się, że naważniejsza jest tu wspaniałomyślność.
Psychologowie przyjrzeli się ludziom, którzy deklarują wysokie poczucie satysfakcji z życia. Bez względu, co się na nią konkretnie składa, odkryto pewną wspólną bazę dla wysokiego poczucia szczęścia. Zobacz, co zadowoleni z życia ludzie robią inaczej niż osoby zniechęcone i ciągle przygnębione.
Uczeni potwierdzają słowa z Nowego Testamentu: „większa jest radość w dawaniu niż w braniu" (Dz 20, 35). Hojność pozwala prowadzić szcześliwsze życie niż egoizm, mówią badacze z Uniwersytetu w Zurichu.
To, co i tak dziadkowie zwykle lubią robić, czyli opieka nad wnukami, jest nie tylko przyjemnym spsoobem spędzania czasu, ale przynosi zdrowotne korzyści - może przedłużyć życie...
Większość Polaków nastawiona jest prospołecznie i opowiada się raczej za solidarnością międzyludzką niż walką o własne interesy, wierząc przy tym, że wspólne działanie na rzecz swojego środowiska może być skuteczne i przynieść lokalnej społeczności wymierne korzyści – wynika z badania zrealizowanego przez CBOS.
Badania wskazują, że osoby, które opiekują się niepełnosprawnym członkiem rodziny, mogą żyć dłużej niż ci, którzy nie wypełniają takich obowiązków.
Co sprawia, że niektórzy ludzie są altruistami? Filozofowie przez wieki bezskutecznie szukali odpowiedzi na to pytanie. Nowe badanie Uniwersytetu w Zurychu dowodzi, że może kryć się ona w naszym mózgu. Mówiąc dokładniej: objętość małego obszaru mózgu wpływa na nasze predyspozycje do posiadania cech altruistycznych. Wyniki prac, przedstawione na łamach czasopisma Neuron, wskazują, że osoby zachowujące się bardziej altruistycznie mają więcej istoty szarej na połączeniu między płatem ciemieniowym a płatem skroniowym. Jest to pierwszy dowód naukowy wskazujący na istnienie zależności między anatomią i aktywnością mózgu a zachowaniem altruistycznym.
Naukowcy z Instytutu Badań nad Dobrami Wspólnymi im. Maxa Plancka (MPI) w Niemczech odkryli, że człowiek pomaga bliźniemu w takim wymiarze, w jakim są altruistyczni inni ludzie. W skrócie, pierwsze wrażenie odgrywa decydującą rolę w tym, czego się spodziewamy od innych osób i bardzo trudno jest je zmienić.