Zmiana czasu w Polsce następuje dwa razy w roku: w ostatnią niedzielę marca - zmieniamy czas na letni, a w ostatnią niedzielę października - na zimowy. Manipulacje te podyktowane są głównie kosztami ekonomicznymi - oszczędność energii, niższe koszty pracy, lepsze przystosowanie człowieka do zmian zachodzących w środowisku. Czy mają wpływ na nasze samopoczucie, zachowania i czy zdajemy sobie z tego sprawę?
Trauma z dzieciństwa jest powszechnie notowana wśród ludzi przechodzących leczenie alkoholizmu i może być czynnikiem w rozwoju choroby, wskazują nowe badania.
Zakupy gwiazd elektryzują opinię społeczną. Najdroższe samochody, niebotycznie kosztowna biżuteria i horrendalnie drogie kreacje od najsłynniejszych projektantów rozbudzają wyobraźnię. Wiadomo na przykład, że Victoria Beckham wydaje około 100 000 funtów rocznie na swoją garderobę. Wielu ludzi więc chciałoby choć na chwilę wcielić się w rolę celebrytów i nabyć coś wyjątkowego. Oczywiście nie ma niczego złego w tym, że od czasu do czasu rozpieszczamy się wydając więcej niż mieliśmy zamiar, ale miłość do zakupów może być chorobliwa.
Osłabienie pamięci może mieć różne pochodzenie, ale bez względu na to zawsze utrudnia normalne funkcjonowanie. Trzeba więc umieć rozpoznać objawy dolegliwości i przeciwdziałać pogłębianiu się problemu.
Niemcy borykają się z szybkim wzrostem emerytów-hipisów, którzy prawie pół wieku po zakończeniu ery Flower Power pozostają uzależnieni od rozmaitych używek i narkotyków.
Rośnie liczba osób starszych, które pijają więcej niż zalecane dawki alkoholu. Seniorzy coraz częściej wyrabiają szkodliwe nawyki picia zwłaszcza w obliczu utraty bliskiej osoby, z powodu nudy i innych stresorów, np po przejściu na emeryturę.
Odkąd John Goodman na dobre odstawił kieliszek, nareszcie potrafi cieszyć się życiem. 59-letni aktor walczył z alkoholizmem przez prawie 30 lat. Jak sam przyznał, po pijaku często tracił rachubę czasu, wracał do domu nad ranem i nie stawiał się do pracy z powodu kaca. Choroba miała też wpływ na jego relacje z żoną Annabeth.
Nowe badania europejskie wskazują, że powiązanie między spożywaniem alkoholu a uszczerbkiem na zdrowiu jest ściślejsze w krajach bałtyckich i Szwecji niż we Włoszech. Odkrycia opublikowane w czasopiśmie Alcoholism: Clinical & Experimental Research sugerują, że północna część Europy donosi na ogół o ściślejszym powiązaniu między alkoholem a uszczerbkiem na zdrowiu ze względu silniejsze skłonności do sporadycznego opilstwa, które eksperci nazywają piciem na umór.
27 października, wieku 62 lat zmarł Tadeusz Broś - polski dziennikarz telewizyjny i aktor, znany telewidzom przede wszystkim jako prowadzący "Teleferie" i "Teleranek".
Zmiana czasu w Polsce następuje dwa razy w roku: w ostatnią niedzielę marca - zmieniamy czas na letni, a w ostatnią niedzielę października - na zimowy. Manipulacje te podyktowane są głównie kosztami ekonomicznymi - oszczędność energii, niższe koszty pracy, lepsze przystosowanie człowieka do zmian zachodzących w środowisku. Czy mają wpływ na nasze samopoczucie, zachowania i czy zdajemy sobie z tego sprawę?
"W Unii Europejskiej szkodliwe i ryzykowne spożycie alkoholu stanowi drugi wśród najważniejszych czynników ryzyka chorób i przedwczesnych zgonów. Szkodliwe spożywanie alkoholu stanowi istotny problem społeczny. Dlatego niezbędne są wszechstronne i efektywne polityki dotyczące alkoholu na poziomie krajów, regionów i Unii Europejskiej" - ogłosili w raporcie uczestnicy Europejskiej Konferencji Ekspertów Medyczne i Ekonomiczne Aspekty Używania Alkoholu (MEDUSA).
Jeśli chcesz naprawdę pomóc partnerowi - alkoholikowi, to musisz zrozumieć jedną naprawdę ważną rzecz, że w tym momencie to Ty masz problem, a nie on. Oczywiście mówimy tu o subiektywnym poczuciu, że problem istnieje. Ty czujesz wyraźnie, jak bardzo picie komplikuje całe wasze życie, podczas gdy on może mieć tylko mgliste przeczucie że coś się wymyka spod kontroli.
Jakkolwiek powszechnie się o tym zapomina, seniorzy to grupa o wysokim ryzyku uzależnienia od alkoholu i leków, wynika z australijskich badań.
Ludzie uzależniają się od smacznych potraw i rozwija się u nich kompulsywny model konsumpcji podobny do zachowań u osób z uzależnieniem od narkotyków i alkoholu, wynika z badań przedstawionych na dorocznym spotkaniu Society for the Study of Ingestive Behaviour (SSIB).
Zgodnie z brytyjskim wskaźnikiem optymalnej ilość przyjmowanych środków odżywczych (Reference Nutrient Intake) kobiety powinny dostarczać sobie 7 mg cynku dziennie, mężczyźni - 9,5 mg.