Po świątecznych ucztach nadszedł czas na wstąpienie na wagę i sprawdzenie efektów długich, obfitych posiłków. Ponadto zbliża się Nowy Rok, a wraz z nim nowe nadzieje i plany, także te dotyczące ładniejszej sylwetki i lepszego samopoczucia - to świetna motywacja do rozpoczęcia procesu odchudzania.
Dokonaliśmy ogromnego postępu w walce ze śmiertelnymi chorobami zakaźnymi, w czego rezultacie zwiększyła się przeciętna długość życia. Jednak lata późnej starości obfitują w cierpienie związane z wieloma problemami zdrowotnymi, którym wciąż nie potrafimy zaradzić.
Ludzie, którzy piją więcej niż cztery filiżanki kawy z kofeiną dziennie, mają znacznie zmniejszone ryzyko zgonu z niektórych form raka, w tym raka jamy ustnej.
Nie dość roztropne spożywanie napojów wyskokowych nie jest domeną jednego czy dwóch narodów. Okazuje się, że mieszkańcy różnych zakątków świata opracowali własne sposoby na kaca. Z okazji zbliżających się Andrzejek, warto przejrzeć światowe propozycje na radzenie sobie z nieprzyjemnymi skutkami nadmiernej ilości alkoholu.
Brytyjscy uczeni alarmują, że ich kraj jest jednym z niewielu krajów UE, w którym notuje się wzrost liczby chorób wątroby. Pomiędzy rokiem 2000 a 2009 liczba zgonów w Anglii z powodu przewlekłej choroby wątroby i marskości u osób poniżej 65 roku życia wzrosła o około 20 procent.
Uczeni postanowili sprawdzić czy osoby, które częściej piją mniejsze ilości alkoholu, czy też tacy ludzi, którzy piją rzadziej, ale więcej, mogą skuteczniej chronić się przed ryzykiem rozwoju chorób serca.
Jeśli owrzodzenie w jamie ustnej nie następuje samoistnie po około trzech tygodniach, należy bezzwłocznie udać się do lekarza, ponieważ może to oznaczać rozwój raka.
Mieszkanie w pobliżu baru wydaje się zachęcać niektórych do częstszego sięgania po alkohol, wynika z fińskich badań.
Postęp w medycynie, poprawa diety i lepsze warunki życia powodują, że zwiększa się odsetek osób dożywających siódmej i kolejnych dekad. W wielu rozwiniętych i rozwijających się krajach tempo wzrostu grupy wiekowej 60 + przekracza tempo wzrostu całej populacji. To oznacza zwiększone starania różnych specjalistów w promowaniu odpowiedniego stylu życia - obejmującego m. in. adekwatną do potrzeb seniorów dietę, odpowiadającą na zmiany zachodzące w starzejącym się organizmie.
Ludzie wykonujący kreatywne zawody częściej są leczeni na choroby psychiczne niż ogólna populacja. To szczególne połączenie odkryto pomiędzy pisarstwem a schizofrenią.
Umiarkowane spożycie alkoholu zwiększa ryzyko migotania przedsionków u osób starszych z chorobami serca lub cukrzycą.
Ci, którzy intensywnie palą papierosy lub piją alkohol, są znacznie bardziej narażeni na rozwój raka trzustki w młodszym wieku niż osoby, które nie sięgają tak często po te używki.
Samopomoc nie jest sposobem na wyleczenie choroby depresyjnej na własną rękę, ale może przyczynić się do przyspieszenia powrotu do zdrowia i utrzymania korzyści z leczenia.
Neil Young na dobre odstawił alkohol i narkotyki. Artysta przez lata nie stronił od używek, jednak w zeszłym roku podjął decyzję o życiu w trzeźwości.
Zwiększona ilość przypadków raka przełyku wynika m. in. z braku świadomości tego, co powoduje chorobę i jak można jej zapobiec, mówią eksperci.