Społeczeństwa wielu krajów się starzeją. Zwiększa się odsetek seniorów w strukturze globalnej populacji. Taka zmiana zaś oznacza wiele wyzwań dla sytemów zdrowia i opieki oraz gospodarek.
Picie alkoholu i jedzenie przetworzonego mięsa, takiego jak to w parówkach czy kiełbasie, sprzyja rozwojowi nowotworu żołądka.
Zielona herbata ma właściwości odchudzające, a także może zmniejszyć ryzyko miażdżycy oraz określonych rodzajów raka, jak również pomaga regulować ciśnienie. To jednak nie wszystko, regularne picie tego napoju poprawia nastrój łagodząc objawy depresyjne.
Na świecie dokonują się zmiany, jakich jeszcze nie byliśmy świadkami. Społeczeństwa wielu krajów starzeją się w szybkim tempie i wkrótce będzie więcej ludzi starszych niż małych dzieci.
Od jakiegoś czasu mówi się o dobroczynym działaniu niewielkich ilosci wina na serce. Teraz przeprowadzono badania, z których wynika, że może być ono szczególnie pożyteczne dla ludzi, którzy przeszli zawał.
Im bardziej się przejmujesz i zagłębiasz w negatywne myśli, tym bardziej szkodzisz swojemu zdrowiu. Pozytywne nastawienie z kolei sprzyja lepszemu samopoczuciu.
Chociaż niektóre badania wskazują, że praca „konserwuje" i warto poczekać z emeryturą, inne analizy dowodzą, że przejście na to świadczenie jest korzystne dla zdrowia i samopoczucia.
Oksytocyna, hormon, który odpowiada m. in. za przywiązanie matki i dziecka, interakcje społeczne i romantyczną bliskość, może być użyteczny w leczeniu zaburzeń psychicznych, mówią uczeni z University of Birmingham.
Witaminy z grupy B zapobiegają złamaniom. Z badań wynika, że osoby w starszym wieku z niedoborem tych witamin mają znacznie wyższe prawdopodobieństwo pęknięcia lub złamania biodra.
Wiele testów wskazało, że umiarkowane ilości alkoholu służą układowi krążenia. W istocie w ciągu 24 godzin i w dłuższej perspektywie trunek może mieć właściwości ochronne, jednak tuż po jego wypiciu może zagrażać sercu.
Już po raz drugi został opublikowany raport z rynku whisky – unikalne źródło wiedzy na temat branży i trendów w minionym roku. Co z niego wynika? Polska bardzo dobrze się rozwija pod względem picia whisky.
Savoir-vivre dotyczy różnych sfer życia, także podawania dań i alkoholi. Tutaj główną zasadą jest oczywiście umiar, szczególnie w przypadku napojów wysokoprocentowych, kiedy nie chcemy doprowadzić do nadużyć. Wódka to bardzo wymagający trunek, przy którego serwowaniu łatwo o faux-pas. Aby wydobyć z niego to, co najlepsze, należy stosować się do kilku podstawowych zasad.
Kawa jest dobra dla wątroby. Wystarczy pić dwie dodatkowe filiżanki tego napoju dziennie, by niemal o połowę zmniejszyć ryzyko marskości wątroby.
Ostatnie badania wykazały, że grupą najczęściej nadużywającą alkohol są pisarze i dziennikarze. Osoby należące do środowiska nie są jednak zdziwione tą informacją. Mimo, że dziennikarze zostali uznani za grupę szczególnie zagrożoną nadużywaniem alkoholu, to jednak problem alkoholizmu dotyczyć może każdego.
W ciagu ostatnich dwóch dekad zmniejszyła się częstość rozwoju demencji (w pewnym wieku), a wpływ na to miał określony styl życia i lepsza edukacja.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem