Uproszczenie procedur administracyjnych i skuteczniejsze odzyskiwanie od dłużników alimentacyjnych należności budżetu państwa powstałych z tytułu świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego - takie zmiany zakłada podpisana przez prezydenta RP nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o świadczeniach rodzinnych.
Przeciętnie 29.200 złotych jest winien swojemu dziecku dłużnik alimentacyjny wpisany do Krajowego Rejestru Długów. To nawet kilka lat uchylania się od płacenia. Co prawda w ciągu ostatnich 6 lat spłacalność długów alimentacyjnych wzrosła do kilkunastu procent, ale to nadal daleko do standardów zachodnioeuropejskich. Póki co, alimenty wypłacane są z kieszeni podatników.
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych i innych ustaw. Projekt zakłada ułatwienia przy składaniu wniosków i przyznawaniu świadczeń, informatyzację działań związanych z przyznawaniem świadczeń rodzinnych, świadczeń z funduszu alimentacyjnego, pomocy społecznej, wydawania orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności oraz przy ubieganiu się o Kartę Dużej Rodziny.
Chociaż radca prawny jest zawodem znanym, w Polsce często bywa mylony z zawodem doradcy prawnego, który nie może brać udziału w bezpośrednich sprawach. Tymczasem obecnie uprawnienia radców i adwokatów prawie niczym się nie różnią i radca może nas reprezentować w sprawach majątkowych, rodzinnych i ubezpieczeniowych.
Jednostki samorządu terytorialnego coraz częściej i chętniej zgłaszają zadłużone osoby do biur informacji gospodarczej (BIG). Do rejestru tego typu można trafić m.in. z tytułu zalegania z alimentami, nieterminowych opłat komunalnych, a nawet kar bibliotecznych za nieoddane w terminie książki.
Kiedy rozwodzą się celebryci, trudno utrzymać całą sprawę w tajemnicy. Nie ustają też spekulacje na temat podziału majątku i mnożą się propozycje rozmaitych mediów opisania przez małżonków przyczyn i przebiegu rozstania. Tak jest również w przypadku Marii Shriver i Arnolda Schwarzeneggera. Okazuje się, że rozwód może być dochodowy...
To, że rodzice opiekują się swoimi dziećmi jest dla większości z nas faktem oczywistym. Z opieką dzieci nad rodzicami bywa już niestety bardzo różnie. A przecież do takiej opieki zobowiązują na przepisy prawne.
Jak wynika ze statystyk, liczba rozwodów w naszym kraju rośnie. Co roku w Polsce rozstaje się kilkadziesiąt tysięcy małżeństw. W znacznej większości przypadków powództwo o rozwód wnoszą kobiety, a wśród najczęstszych przyczyn rozpadu związków są: alkoholizm, zdrada lub trwały związek uczuciowy z inną osobą, brak zainteresowania rodziną oraz znęcanie się fizycznie. W 2008 roku orzeczono 65,5 tysięcy rozwodów, co stanowiło 25,4% liczby nowo zawartych małżeństw. Poniżej najistotniejsze informacje na temat prawa dotyczącego rozwodów i separacji.
Słowo pochodzi od łacińskiego terminu: alimentum - pokarm i oznacza obowiązkowe świadczenia na rzecz określonych osób fizycznych przez inne osoby fizyczne. Najbardziej rozpowszechniona forma alimentów w naszym kraju to ta, którą płacą rodzice na rzecz swoich dzieci, ale obowiązek alimentacyjny dotyczy także innych członków rodziny. Co więcej nie tylko najmłodsze osoby danej familii mogą liczyć na zasądzone wsparcie ze strony krewnych czy powinowatych, ale i np. dziadkowie mogą domagać się świadczeń ze strony wnuków, bądź małżonkowie od byłych współmałżonków. Zasady dotyczące obowiązku alimentacyjnego reguluje kodeks rodzinny i opiekuńczy. Poniżej podstawowe informacje na ten temat.
Rozwód w żadnym wieku nie jest przyjemnym doświadczeniem. Gdy jednak następuje po dwóch, czy trzech dekadach spędzonych razem, może być prawdziwym trzęsieniem ziemi. Przekonała się o tym Erica Manfred, sześćdziesięciokilkuletnia dziennikarka i aktorka książki „He's History You're Not: Surviving Divorce After Forty" („On jest historią, ty nie: przeżyć rozwód po czterdziestce"). Dziś, znając cała galerię emocji towarzyszących rozwodowi i sprawy towarzyszące rozstawaniu się małżonków, chce radzić innym kobietom, jak przebyć ten trudny czas.
Kariera Mela Gibsona zdaje się być zakończona. Ostatnie zachowanie gwiazdora może mieć nieodwracalne konsekwencje. Do sieci wyciekły niedawno nagrania, w których aktor groził byłej partnerce Oksanie Grigoriewej oraz obrzucał ją wyzwiskami. Rosjanka usłyszała m.in., że wygląda jak "tania dzi**a".
Była partnerka Mela Gibsona, Oksana Grigoriewa, żali się, że aktor nie płaci alimentów na ich córkę, Lucię. Lucia przyszła na świat przed siedmioma miesiącami. Grigoriewa, z którą Gibson był związany przez trzy lata, twierdzi, że aktor nie dał jej jeszcze "złamanego grosza".
Z danych opublikowanych w najnowszej edycji raportu InfoDług, przygotowanego przez BIG InfoMonitor wynika, że największe zobowiązanie alimentacyjne w Polsce posiada mieszkaniec Dolnego Śląska, który zalega na kwotę ponad 550 tysięcy zł. Statystyczny dłużnik alimentacyjny ma dług średnio w wysokości 18 tys. 471 zł. Całkowita kwota przeterminowanych zobowiązań alimentacyjnych wynosi 1,47 miliarda złotych.
UFA zaprasza na cykl bezpłatnych warsztatów dla kobiet szukających pracy.
Jak wynika z najnowszego raportu InfoDług opublikowanego przez InfoMonitor ogólna kwota przeterminowanych zobowiązań Polaków wynosi 12,06 miliarda złotych. Tylko w ciągu ostatniego kwartału kwota ta wzrosła o ponad 20%.