Odkryto nowy możliwy sposób leczenia alergii pokarmowych za pomocą inuliny, naturalnie występującego błonnika roślinnego powszechnie stosowanego jako suplement, dodawanego do napojów gazowanych i innych produktów, stosowanego jako zamiennik słodzików.
Fermentacja błonnika pokarmowego w jelitach może chronić przed alergicznymi chorobami skóry.
Klimatyzacja jest w Polsce powszechna w biurach i galeriach handlowych, ale rzadko kto instaluje ją w mieszkaniu. Podczas upałów, które wcale nie są u nas rzadkie latem, zwykle korzystamy z wentylatorów. Okazuje się jednak, że spanie przy włączonym „wiatraku" może nie być dobrym pomysłem.
Maj to zdaniem wielu naszych rodaków najpiękniejsza pora w roku, nie wszyscy jednak cieszą się z nadejścia wiosny i bujnego rozkwitu flory. Co piąty Polak cierpi bowiem na alergię wywołaną przez pyłki roślin. Choroba ta zamienia ciepłe wiosenne i letnie miesiące w prawdziwy koszmar.
Do wysokiej częstości występowania alergii, z jednej strony przyczynia się większa higiena i sterylność, a z drugiej duże zanieczyszczenie powietrza i narażenie na dym tytoniowy. Choć w diagnostyce alergii, punktowe testy skórne pozostają „złotym standardem”, to wiele zalet ma badanie przeciwciał we krwi. Z kolei stosunkowo nowym trendem jest tzw. molekularna diagnostyka alergii.
Alergia, jeśli ją dobrze rozpoznamy i leczymy, nie jest chorobą śmiertelną. Nie jest też chorobą zakaźną. Trzeba jednak pamiętać, że jest to choroba przewlekła. Dlatego nie wolno przerywać leczenia – mówi prof. zw. dr. hab. Piotr Kuna, alergolog i pulmonolog z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Norberta Barlickiego w Łodzi.
Katar, kaszel i częste kichanie pojawiają się zarówno gdy chodzi przeziębienie, jak i alergię. Zadrza się, że niełatwo odróżnić te dolegliwości.
Polskie Towarzystwo Alergologiczne szacuje, iż z powodu alergii cierpi dziś połowa Polaków. Choroby alergiczne dotykają mieszkańców całego współczesnego świata, bez względu na poziom rozwoju danego kraju. Zdaniem World Allergy Organization – Światowej Organizacji Alergii, u 30 – 40 % populacji świata występuje co najmniej jedno schorzenie alergiczne i skala zjawiska może rosnąć. Narasta także problem astmy, na którą, wg WHO – Światowej Organizacji Zdrowia choruje na świecie ponad 235 mln osób, w tym ponad 4 miliony Polaków. Postęp medycyny pozwala na coraz skuteczniejszą walkę z alergią i astmą.
Świeżo wyciągnięta z pralki, pachnąca delikatną nutą płynu do płukania odzież budzi uczucie czystości, odprężenia i domowej atmosfery. Jednak detergenty, zapewniające przyjemny zapach i miękki dotyk często zawierają liczne alergeny, które przyczyniają się do powstawania podrażnień skóry i innych reakcji alergicznych. Właściwy wybór proszków i płynów do płukania to nie jedyny element gwarantujący bezpieczne dla zdrowia pranie. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?
„Jestem alergikiem” – według Polskiego Towarzystwa Alergologicznego tak może dziś o sobie powiedzieć połowa Polaków. Wszystkie badania dowodzą także, że liczba osób dotkniętych tą niejednorodną chorobą stale rośnie. Co więcej, kiedyś uważano, że alergia to zmartwienie głównie krajów rozwiniętych, jednak choroby alergiczne dotykają także mieszkańców krajów rozwijających się. Zdaniem World Allergy Organization – Światowej Organizacji Alergii, u 30 – 40 proc. populacji świata występuje co najmniej jedno schorzenie alergiczne i problem będzie narastał.
Na całym świecie na astmę choruje ok. 235 milionów ludzi. Jakkolwiek nie dysponujemy lekami, które pozwoliłyby całkowicie pozbyć się choroby, dostępne środki łagodzą jej objawy pozwalając pacjentom utrzymać wysoką jakość życia.
Teoretycznie osoby, które stosują niskokaloryczną dietę oraz zwiększają aktywność fizyczną powinny tracić na wadze. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy pomimo wszelkich starań, waga pozostaje stała, a nawet rośnie. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być przewlekły stan zapalny w organizmie, będący wynikiem opóźnionej alergii pokarmowej (IgG-zależnej).
Astma wywołuje rozliczne objawy, z których nie wszystkie są charkterystyczne i dlatego niektóre z nich bywają ignorowane.
Katar w czasie alergii jest wynikiem reakcji na substancje, które dla przeciętnej osoby nie są niebezpieczne, ale organizm alergika traktuje je jako szkodliwe i uruchamia mechanizmy obronne. Błona śluzowa nosa reaguje obrzękiem i znacznie zwiększa się produkcja wydzieliny, początkowo wodnistej, później, gdy upośledzeniu ulega działanie układu śluzowo – rzęskowego, katar może stać się gęsty i utrudniać oddychanie.