Znana już ze szkoły podstawowej liczba π (pi) ma swoje święto - poświęcono jej 14 marca. Datę wybrano nieprzypadkowo - jej zapis bowiem: 3,14 jest jej najpowszechniej znanym przybliżeniem. Po raz pierwszy "Dzień liczby π" obchodzono w 1988 roku.
Warto uczyć się od najlepszych - tych, którzy osiągnęli niezwykły sukces w nauce, odznaczyli się dla kultury, odnieśli nadzwyczajne polityczne zwycięstwa, wykazali się heroizmem. Ich przemyślenia, wskazówki, rozterki stanowią trudną do przecenienia galerię myśli, z której warto czerpać.
W środę (15 marca) o godzinie 11.00 Kino Pod Baranami zaprasza seniorów na filmową opowieść o dwukrotne laureatce Nagrody Nobla - Marii Skłodowskiej-Curie - naukowcu, matce, żonie, charyzmatycznej kobiecie, pełnej dylematów i sprzeczności. W roli głównej - Karolina Gruszka.
W sobotę 9 maja w godzinach od 11:00 do 20:00 Stadion Narodowy w Warszawie gościć będzie 19. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Tematem przewodnim tegorocznej imprezy jest światło – źródło naszej cywilizacji. Piknik przypada w setną rocznicę powstania ogólnej teorii względności.
Fundacja BBVA (największej hiszpańskiej grupy bankowej) przeprowadziła "Międzynarodowe Studium Kultury Naukowej". Jedną z miar zaznajomienia badanych z nauką była ich zdolność do wskazania słynnych uczonych. Najpopularniejszy okazał się Albert Einstein.
Wiemy, kim był Albert Einstein. Znamy - przynajmniej pobieżnie - listę jego najważniejszych dokonań, łącznie z najsłynniejszym wzorem świata, pamiętamy o nagrodzie Nobla, a także bez trudu przywołujemy z pamięci wizerunek uśmiechniętego mężczyzny z bujną, niesforną czupryną.