Stosowanie akupunktury może zwiększyć skuteczność standardowej opieki medycznej, zmniejszając nasilenie przewlekłego bólu i depresji.
Akupunktura może mieć różne zastosowania, okazuje się, że bywa użyteczna poprawić psychologiczne objawy i ból związany z zespołem stresu pourazowego spowodowanego klęską żywiołową.
Z amerykańskich badań wynika, że aż jedna trzecia pacjentów chorujących na nowotwory szuka pomocy u bioenergoterapeutów, zielarzy i innych znachorów.
O zbawiennym wpływie akupunktury na ludzkie zdrowie byli przekonani już starożytni - najwcześniejsze dowody na medyczne stosowanie techniki nakłuwania ciała są datowane na pięć tysięcy lat wstecz. Dziś akupunktura jest doskonale przebadaną metodą powszechnie wykorzystywaną nie tylko w Azji, skąd pochodzi, lecz także w nowoczesnych placówkach medycznych na całym świecie.
Dopełnienie tradycyjnej medycyny, jej alternatywa czy tajemna wiedza? Czym naprawdę jest akupunktura? Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia jest ok. 40 jednostek chorobowych, przy których uznaje się, że akupunktura przynosi zadowalające efekty.
Akupunktura może być pomocna w leczeniu depresji, sugeruje nowe brytyjskie badanie.
Akupunktura okazuje się tak samo skuteczna jak inne popularne rodzaje fizykoterapii stosowane przy chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego .
U pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) akupunktura może pomóc złagodzić duszności.
Pięć nowych badań przydaje kolejnych dowodów na to, że zdrowe nawyki i profilaktyka mogą chronić przed rozmaitymi chorobami.
Jeśli ciągle odczuwa się zmęczenie i nie pozwala ono normalnie funkcjonować, warto zbadać jego przyczyny. Permanentne wyczerpanie nie bierze się znikąd, trzeba więc poszukać jego przyczyn, by wrócić do formy. Pomocna może być m. in. medycyna komplementarna.
Poznanie dręczącej choroby jest dość nieprzyjemne, ale jeszcze gorsza sytuacja to ta, w której doświadcza się symptomów jakiejś dolegliwości, a nie udaje się jej zidentyfikować. Bez diagnozy w pełni skuteczna terapia jest bardzo mało prawdopodobna, nierzadko stosuje się wiec leczenie objawowe. Okazuje się jednak, że w takich sytuacjach pomocna bywa akupunktura.
Być może nigdy nie wejdą do kanonu terapii medycyny zachodniej. Jedni uważają, że działają podobnie, jak placebo, inni widzą w nich efektywne formy leczenia, w każdym razie zyskują coraz większą popularność - a mowa o terapiach niestandardowych. Nie zastąpią farmaceutyków i standardowych zabiegów, ale wielu medyków i pacjentów uważa je za komplementarne względem tradycyjnego leczenia. Poniżej więc najpowszechniej stosowane terapie niestandardowe.
Nawet naukowcy nie wiedzą dlaczego akupunktura zmniejsza ból pleców, ale to właśnie ta terapia zdaje się działać na wielu chorych. Jak się okazuje, akupunktura jest skuteczna niemal dwukrotnie częściej niż leczenie konwencjonalne, mówi zespół naukowców z Uniwersytetu w Regensburgu w Niemczech.
Specjaliści medycyny zintegrowanej łączą wiele alternatywnych metod leczenia i terapii z klasyczną, tzw. zachodnią medycyną, nie tylko, by pomóc swoim pacjentom, ale i ustalić, które metody są najbardziej skuteczne, a które przynoszą niejednoznaczne efekty. Część terapii konsekwentnie daje dobre rezultaty, są więc stosowane w ramach większości zintegrowanych programów leczenia raka i chorób serca w USA, piszą redaktorzy AARP. Oto krótki przegląd najbardziej popularnych terapii alternatywnych.
Jednym z głównych skojarzeń związanych z igłą jest ból. Cierpimy, otrzymując zastrzyki, gdy ukłujemy się w palec, przyszywając guzik, podczas robienia tatuażu. Czy możliwe jest więc, by igły uśmierzały ból i inne dolegliwości zamiast ich przysparzać? Tak. Taką właściwość ma akupunktura.