2 i 3 października w Uniwersytecie Śląskim odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Uniwersytetów Trzeciego Wieku - "Uczyć się, by być". Konferencja – zorganizowana z okazji 25-lecia UTW - połączona będzie z inauguracją nowego roku akademickiego 2007/08. Obrady odbywać się będą w Górnośląskim Centrum Kultury.
Międzynarodowy projekt „Agenci Podróży – 55 plus bez granic” to, jak głosi deklaracja, „promocja aktywnego starzenia się i usprawnienia mobilności osób starszych w całej Unii Europejskiej”. Do projektu zaproszono 10 państw: Grecję, Włochy, Finlandię, Niemcy, Portugalię, Cypr, Estonię, Słowację, Polskę i Czechy.
Departament ds. Kobiet, Rodziny i Przeciwdziałania Dyskryminacji w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej realizuje kampanię „Poszukiwana 45+: rzetelność, zaangażowanie, doświadczenie”. Projekt jest współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny. Cel przedsięwzięcia to zniwelowanie stereotypowego spojrzenia na pracujące kobiety powyżej 45. roku życia. Autorzy mają również nadzieję, że podjęta zostanie dyskusja na temat stopniowego wyrównywania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, a także zapewnienia równego dostępu osób różnej płci do zatrudnienia i kształcenia w starszym wieku.
Z badań jednego z portali skierowanych do osób po 50. roku życia, w których wzięło udział ponad 4,500 osób, wynika, że seniorzy podejmujący regularną aktywność fizyczną czują się lepiej od unikających wysiłku fizycznego.
W najbliższą sobotę w centrum Warszawy rozpocznie się kampania społeczna na rzecz promocji zdrowego trybu życia „Jesteśmy aktywni”. W promocję aktywnego trybu życia zaangażowały się polskie gwiazdy telewizji i estrady.
Proces starzenia się populacji brytyjskiej trwa. Liczba osób powyżej 85 roku życia wzrosła w latach 2004-2005 o 6%.
Wykonywanie codziennych czynności domowych takich jak np. mycie naczyń lub wchodzenie po schodach może przedłużyć życie - wynika z najnowszych badań.
Tęcza to olsztyński chór seniorek z prawie 40-letnią tradycją. Po wielu latach działalności dorobił się własnej siedziby przy ul. Mrongowiusza i zyskał bardzo wielu przyjaciół. Teraz przed emerytowanymi chórzystkami z Tęczy stanęło widmo bankructwa.
Seniorzy coraz chętniej spędzają czas w kieleckich klubach dla seniora. Bywalcy takich miejsc mogą tam skorzystać z porad specjalistów, potańczyć, wypić kawę z przyjaciółmi, poczytać gazetę lub nawet skorzystać z internetu.
Bardziej elastycznego czasu pracy i więcej pół etatowych stanowisk domagają się seniorzy w Nowej Zelandii. Jak pokazały wyniki przeprowadzonej niedawno ankiety, starsi ludzie nie odeszliby z pracy zarobkowej nawet mimo wieku emerytalnego jeśli stworzyłoby się im odpowiednie warunki.
Prawie połowa Niemców to gnuśni domatorzy, nieskłonni do aktywnego spędzania wolnego czasu – wynika z badań instytutu badań opinii GfK. Najmniej ruchliwi są ludzie starsi, najaktywniej spędza wolny czas młodzież i ludzie w przedziale wiekowym 20-30 lat.
W dzisiejszych czasach starsze osoby żyją dłużej, mają lepsze zdrowie, są bardziej niezależne, lepiej wykształcone i mimo wieku dalej chcą brać aktywny udział w życiu społecznym. Emerytura dla wielu jest dziś niezwykłym czasem, podczas którego mogą zająć się czymś zupełnie innym niż przez całe dotychczasowe życie.
Osoby starsze, które zakończyły już karierę zawodową, powinny nadal pozostać w życiu społecznym. Posiadając sporo energii, chęci do działania, a przede wszystkim doświadczenia i czasu, są bardzo ważnym ogniwem w życiu społeczeństwa. W Stanach Zjednoczonych powstały specjalne programy, służące wykorzystaniu potencjału, jaki posiadają najstarsi obywatele, a jednocześnie zachęcające ich i ułatwiające podejmowanie im wszelkich działań mających na celu dobro współobywateli.
„Citizen Contract”- metoda opracowana przez naukowców na sympozjum ”Zdrowa starość w Europie” pozwoli Europejczykom cieszyć się zdrowiem i energią na starość. Celem tej metody jest uświadomienie i pokazanie Europejczykom jak powinni żyć, by mogli dłużej cieszyć się dobrym stanem zdrowia. Ludzie powinni indywidualnie i w większych grupach poznać funkcje swojego ciała.” Eksperci uważają bowiem, że większość psychicznych zmian jakie zachodzą u osób starszych powoduje nie wiek, lecz ich wcześniejsze zaniedbanie własnego zdrowia. Przedstawiamy 10 prostych kroków, które pozwolą cieszyć się dłużej młodością.
Nie od dzisiaj wiadomo, że problem starzenia się społeczeństwa rośnie w siłę. Niż demograficzny ogarniający powoli większość Europy, stale kurczący się rynek pracy dla osób po 50-tym roku życia oraz inwestowanie pracodawców w rozwój najbardziej produktywnych, czyli młodych, pracowników. To wszystko sprawia, że osoby w sile wieku czują się niepewnie na rynku pracy i szukają dla siebie nowych szans i perspektyw zawodowych.