Jeśli regularnie spotykasz się z innymi ludźmi i nie zmagasz się z poczuciem samotności, wolniej i zdrowiej się zestarzejesz.
Nikt z takim utęsknieniem nie czeka na pierwszy śnieg jak dzieci. Bitwy na śnieżki, szalone zjazdy na sankach i piruety na lodowisku to ich żywioł. Młodzież wybiera popularny snowboard lub bardziej tradycyjne narty i bryluje na stokach. Stąd powszechne u wielu osób w średnim i starszym wieku przekonanie, że takie aktywności zarezerwowane są dla ich dzieci i wnuków. Nic bardziej mylnego. Białemu szaleństwu oddawać możemy się w każdym wieku. Należy się do tego jedynie dobrze przygotować.
„Pewnego dnia spróbuję…” to prawdopodobnie jedno z najczęściej wypowiadanych zdań w kontekście podejmowania aktywności sportowej. Choć wydaje się, że mamy świadomość korzyści płynących z uprawiania sportu, to często próby podjęcia wysiłku fizycznego kończą się fiaskiem. Wciąż coś nam przeszkadza, wciąż czekamy na „lepsze” warunki – lepsze samopoczucie, pogodę, okoliczności, więcej czasu. Eksperci podpowiadają jak skutecznie zmotywować się do działania, ale przede wszystkim – jak wytrwać w postanowieniu i jak się odżywiać, by wzmocnić efekty ćwiczeń.
Coraz więcej Polaków decyduje się zmienić swój styl życia na zdrowszy. Nie trzeba wcale wiele wysiłku, aby dokonać reorganizacji swojego życia - wystarczy odrobina samozaparcia i cierpliwości. Recepta na poprawę zdrowia jest w zasadzie prosta – pozytywne myślenie, racjonalne odżywianie i regularny ruch na świeżym powietrzu.
„Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń", powiedziała niegdyś Eleanor Roosevelt. Wszystko zaczyna się w głowie - od tworzenia planów i oceny możliwości ich realizacji, a więc u podstaw powodzenia leży wiara we własne siły. Warto zadbać o „higienę" swoich myśli, bo to właśnie one kierują nas w dobra lub złą stronę. Jeśli jakieś z poniższych sześciu zdań pojawiają się w głowie, postaraj się je jak najszybciej zastąpić mniej destrukcyjnymi.
„Jeśli chcesz być szczęśliwy, bądź!", powiedział Lew Tołstoj i miał rację o tyle, że często sami stoimy na przeszkodzie własnego dobrostanu. Oczywiście nie oznacza to, że w całej rozciągłości należy aprobować przekonania typu: „faber est quisque suae fortunae" (łac. „każdy jest kowalem swego losu") - nasza sytuacja i sposób jej postrzegania zależy przecież od splotu wielu czynników, takich jak: stan zdrowia, rodzaj wykonywanej pracy, stan rodzinny, wykształcenie, etc.
Świętokrzyska gazeta „Echo Dnia” po raz kolejny organizuje plebiscyt Człowiek Roku. Do tytułów w różnych kategoriach nominowane zostały osoby, które przez swoją pracę i działalność wywierają wpływ na lokalną społeczność i wprowadzają pozytywne zmiany. W tegorocznej edycji jednym z kandydatów jest użytkowniczka Senior.pl - pani Zenona Dołęgowska.
Ulepiłeś już bałwana, pojeździłeś na nartach, snowboardzie i łyżwach? Brakuje Ci pomysłów na zimowe aktywności? Spróbuj swoich sił w wyścigach Skijoringu, zjazdach Wok Racingu czy ćwiczeniach Snowgi.
Niedostateczny poziom ruchu jest przyczyną 7,4 proc. wszystkich zgonów w Polsce. Ograniczona aktywność fizyczna generuje wysokie koszty. W Polsce to ponad 2 mld euro. Koszty bezpośrednie wynikające z leczenia chorób stanowią 40 proc. Koszty pośrednie, czyli ok. 60 proc., wynikają z ograniczonej wydajności pracy pracowników, zmniejszonej efektywności przedsiębiorstw, co przekłada się na ograniczone wpływy budżetowe i niższy wzrost gospodarczy.
Pilates to forma aktywności fizycznej zyskująca coraz większą popularność. Możesz go ćwiczyć w domu lub w klubach fitness.
84 proc. osób w wieku 50+ deklaruje, że uprawia aktywność fizyczną, a 60 proc. z nich, że robi to codziennie lub prawie codziennie. Podstawową formą akywności są spacery i marsze. Blisko połowa badanych w ciągu ostatniego roku nie poniosła żadnych wydatków na aktywność fizyczną. Dla większości badanych ważnym sposobem dbania o zdrowie jest przyjmowanie leków. Osoby aktywne fizycznie zażywają ich mniej i częściej zdrowiej się odżywiają - wynika z badania Santander Consumer Bank - „Zdrowie i aktywność fizyczna Polaków 50+".
Dni Seniora, konferencje, wydawnictwa, a przede wszystkim bardzo wiele inicjatyw publicznych i prywatnych, kierowanych do osób dojrzałych - czy Wrocław wyrasta na stolicę seniorów?
Wrocławskie Dni Seniora obfitują w liczne wydarzenia o różnym charakterze. Ważne miejsce w programie zajmują Igrzyska Sportowe Seniorów, czyli Senioriada.
To już wrocławska jesienna tradycja - 22 września Wrocław opanują seniorzy. A to wszystko za sprawą Dni Seniora. Święto seniorów otwiera Marsz Kapeluszy. W programie między innymi bicie kapeluszowego rekordu Guinessa, Targi Senioralne, Senioriada, Festiwal Filmowy Si Seńor, Akademia Zdrowia Seniora, przeglądy, koncerty, konkursy, bale i spektakle teatralne. Festiwal potrwa do 9 października.
Coraz częściej spędzamy weekendy, a nawet cały urlop na rowerze, kajaku, żaglówce, czy wędrując pieszo. Z reguły nie wymaga to specjalnego programu żywieniowego, o ile nasza codzienna dieta jest prawidłowa, a więc zawiera potrzebne makro- i mikroskładniki oraz witaminy. Niezależnie od formy aktywnego wypoczynku podstawowe zasady zdrowego odżywiania są podobne. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę, aby uczucie głodu czy brak energii nie przeszkodziły nam w czerpaniu przyjemności z wyjazdu?