Aktywność fizyczna i umysłowa, w tym prace domowe, ćwiczenia i wizyty u rodziny oraz przyjaciół, mogą pomóc zmniejszyć ryzyko demencji. Przyjrzano się efektom tych działań, a także aktywnościom umysłowym i korzystaniu z urządzeń elektronicznych u osób zarówno z wyższym genetycznym ryzykiem demencji, jak i bez niego.
Spędzanie co najmniej dwóch godzin tygodniowo na wśród natury jest ważnym czynnikiem zadbania o zdrowie i dobre samopoczucie.
Wiadomo już, że wirtualny trening daje korzyści poznawcze. Teraz ustalono, że może również zmniejszyć stres psychospołeczny i niepokój.
Częste zakupy mogą pomóc żyć dłużej.Rzecz nie w tym, by wydawać więcej pieniędzy, ale w tym, by zaopatrywać się w świeże produkty, często wychodzić z domu, ruszać się i spotykać innych ludzi - to wszystko ma pozytywny wymiar dla zdrowia.
Znacząca zmiana stylu życia, w tym podjęcie dużej ilości ćwiczeń, pomaga osobom ze stanem przedcukrzycowym poprawić poziom glukozy we krwi, a tym samym opóźnić lub nawet zapobiec cukrzycy typu 2.
Wyjeżdżając na narty, należy mieć świadomość potencjalnych zagrożeń na stoku oraz znać zasady panujące wśród uprawiających ten sport. Poniżej zaprezentowany został tak zwany „dekalog narciarza".
Aktywność fizyczna nie uchyla negatywnego wpływu nadwagi na serce.
Utrzymanie odpowiedniej aktywności fizycznej i umysłowej w średnim wieku może wiązać się z niższym ryzykiem rozwoju demencji w kilka dekad później, wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie Neurology.
Wraz z wiekiem mogą słabnąć nasze zdolności poznawcze i przyjąć formę chorobową, taką jak demencja. Ponieważ zaś średni wiek życia wydłuża się, dbałość o zachowanie pełni możliwości kognitywnych staje się kluczowym elementem zapewnienia zdrowej starości i niezależności, pomimo upływu lat. Uczeni z kilku amerykańskich placówek naukowych odkryli, że dobrym sposobem na zachowanie wysokich zdolności poznawczych jest anagażowanie się w różnorodne aktywności.
Im więcej ludzi masz w swoim otoczeniu, tym zdrowiej się starzejesz, mówią uczeni z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin.
Jeśli regularnie spotykasz się z innymi ludźmi i nie zmagasz się z poczuciem samotności, wolniej i zdrowiej się zestarzejesz.
Nikt z takim utęsknieniem nie czeka na pierwszy śnieg jak dzieci. Bitwy na śnieżki, szalone zjazdy na sankach i piruety na lodowisku to ich żywioł. Młodzież wybiera popularny snowboard lub bardziej tradycyjne narty i bryluje na stokach. Stąd powszechne u wielu osób w średnim i starszym wieku przekonanie, że takie aktywności zarezerwowane są dla ich dzieci i wnuków. Nic bardziej mylnego. Białemu szaleństwu oddawać możemy się w każdym wieku. Należy się do tego jedynie dobrze przygotować.
„Pewnego dnia spróbuję…” to prawdopodobnie jedno z najczęściej wypowiadanych zdań w kontekście podejmowania aktywności sportowej. Choć wydaje się, że mamy świadomość korzyści płynących z uprawiania sportu, to często próby podjęcia wysiłku fizycznego kończą się fiaskiem. Wciąż coś nam przeszkadza, wciąż czekamy na „lepsze” warunki – lepsze samopoczucie, pogodę, okoliczności, więcej czasu. Eksperci podpowiadają jak skutecznie zmotywować się do działania, ale przede wszystkim – jak wytrwać w postanowieniu i jak się odżywiać, by wzmocnić efekty ćwiczeń.
Coraz więcej Polaków decyduje się zmienić swój styl życia na zdrowszy. Nie trzeba wcale wiele wysiłku, aby dokonać reorganizacji swojego życia - wystarczy odrobina samozaparcia i cierpliwości. Recepta na poprawę zdrowia jest w zasadzie prosta – pozytywne myślenie, racjonalne odżywianie i regularny ruch na świeżym powietrzu.
„Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń", powiedziała niegdyś Eleanor Roosevelt. Wszystko zaczyna się w głowie - od tworzenia planów i oceny możliwości ich realizacji, a więc u podstaw powodzenia leży wiara we własne siły. Warto zadbać o „higienę" swoich myśli, bo to właśnie one kierują nas w dobra lub złą stronę. Jeśli jakieś z poniższych sześciu zdań pojawiają się w głowie, postaraj się je jak najszybciej zastąpić mniej destrukcyjnymi.