Pracownik, który nabył prawo do emerytury może spodziewać się, że fakt ten przesądzi o rozwiązaniu z nim stosunku pracy. Co więcej, pracodawca nie jest zobligowany do merytorycznego uzasadnienia podjętej w tej sprawie decyzji. Zdaniem Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, praktyka ta nie jest przejawem dyskryminacji osób starszych.
W dniach 24 – 25 września w Warszawie odbyła się konferencja „Zysk z dojrzałości”, podczas której zastanawiano się nad niską aktywnością zawodową Polaków po pięćdziesiątce – jej przyczynami, skutkami i możliwościami rozwiązania tego problemu.
Słowo „emerytura” nabiera nowego znaczenia, gdy chodzi o Amerykanów. Praca w ogródku i golf są już trochę passé. Przedstawiciele pokolenia Baby Boomer chcą być zajęci, ale nie przytłoczeni pracą, zaangażowani, ale nie przez 60 godzin w tygodniu. Ciągle chcą zarabiać, tyle, że bez stresu i presji, które cechują tradycyjną pracę.
W 2007 roku na wcześniejszą emeryturę przeszło 177 tysięcy osób, a w bieżącym roku – jak szacują eksperci – z tego świadczenia skorzysta jeszcze większa liczba dotychczasowych pracowników. Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej poinformowała, że aktywnych zawodowo jest obecnie jedynie 28% Polaków w wieku powyżej 55 lat.
Statystyki informują, że Polki są mniej aktywne zawodowo niż mężczyźni. Powodem takiego status quo jest najczęściej opieka nad dziećmi, starszymi rodzicami, bądź wcześniejsza emerytura. Jednym z pomysłów na zachęcenie kobiet do podjęcia lub/i pozostania w pracy jest popularyzacja telepracy oraz szkolenia on-line.
Janusz Palikot, przewodniczący Komisji Przyjazne Państwo złożył w Ministerstwie Pracy projekt nowelizacji kodeksu pracy, który przewiduje: zmniejszenie uprawnień związków zawodowych w kwestii ochrony pracowników przed zwolnieniem, utrudnienia w realizowaniu urlopu na żądanie oraz skrócenie czasu ochronnego dla pracowników przed emeryturą. Przeciwko tym planom zaprotestowali już związkowcy - informuje Trybuna.
Wprowadzanie projektu "Solidarność pokoleń 50+" opóźnia się, tymczasem Polska jest daleko w tyle za wieloma krajami UE pod względem liczby zatrudnienia osób w wieku 50+. Dane zgromadzone przez Ipsos w czerwcu 2007 roku informują, że w urzędach pracy zarejestrowano 398,1 tysięcy bezrobotnych w wieku 50+, a to stanowiło 21% wszystkich osób pozostających bez pracy.
Tytuł konferencji, która 4 lipca odbyła się w Warszawie mówi sam za siebie. „To idzie starość” odsyła wprost do podstawowego zagadnienia społecznego Polski najbliższych lat i dziesięcioleci: dynamicznego wzrostu liczby osób starszych, powyżej 65. roku życia, pobierających emerytury i renty, często korzystających z pomocy socjalnej i opieki zdrowotnej.
Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce ogłosiła konkurs na logo do projektu „Zysk z dojrzałości”. Celem projektu jest poprawa sytuacji osób 50+ na rynku pracy, w szczególności przeciwdziałanie dyskryminacji i negatywnym stereotypom na temat aktywności zawodowej tej grupy wiekowej. Działania skierowane są przede wszystkim do pracodawców oraz służb zatrudnienia i obejmują one kampanię medialną oraz powstanie interaktywnego serwisu internetowego.
W 2050 roku połowa ludności naszego kontynentu osiągnie wiek emerytalny. W konsekwencji na europejskim rynku pracy zabraknie ponad 160 milionów pracowników. Wychodząc naprzeciw temu problemowi Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce rozpoczyna realizację projektu „Zysk z dojrzałości”, którego celem jest zwrócenie uwagi na problem niskiej aktywności zawodowej osób powyżej 50. roku życia oraz zmiana podejścia do roli generacji seniorów w społeczeństwie i w gospodarce.
Dziś do partnerów społecznych i uzgodnień resortowych trafił projekt ustawy o emeryturach pomostowych. Nowe rozwiązania legislacyjne oraz wyniki badań dotyczących aktywizacji osób w wieku okołoemerytalnym przedstawiono na konferencji prasowej z udziałem Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanty Fedak.
Już ponad milion Polaków przeszło na wcześniejszą emeryturę. W tej „dziedzinie” jesteśmy niemal światowymi rekordzistami – ponad 70% obywateli chętnie korzysta z możliwości szybszego zakończenia aktywności zawodowej - informuje dziennik Polska.
Trwa realizacja projektu Akademii Rozwoju Filantropii „Zysk z dojrzałości”. Przedsięwzięcie jest o tyle ważne, że w Polsce mamy jeden z najniższych wskaźników aktywności zawodowej i zatrudnienia tej grupy wiekowej w Europie. W naszym kraju notuje się ogromną liczbę osób po pięćdziesiątce, które pobierają emerytury, bądź renty – władzom bardzo więc zależy na zachęcenie przedstawicieli tej grupy wiekowej do powrotu do pracy.
„Rząd liczy, że dzięki programowi "Solidarność pokoleń 50+" do 2013 roku 700-800 tys. osób po 50. roku życia wróci na rynek pracy” – stwierdził Michał Boni, szef Zespołu Doradców Strategicznych premiera Donalda Tuska.
W związku ze starzeniem się społeczeństwa bardzo istotne staje się przedłużanie czasu aktywności zawodowej. Rząd pracuje nad programem aktywizacji zawodowej osób po 50 –tym roku życia.