Z badań przeprowadzony w Wielkiej Brytanii przez firmę AEGON wśród ludzi w wieku 50-65 lat wynika, że zmienia się sposób planowania życia na emeryturze. Coraz więcej osób z grona przyszłych emerytów chce, aby ich emerytalne dochody były zabezpieczone w postaci np. pracy zarobkowej.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił kalkulator emerytalny, dzięki któremu można obliczyć emeryturę przyznawaną według obecnie obowiązujących zasad. Korzystanie z kalkulatora jest całkowicie bezpłatne i nie wymaga podawania danych osobowych.
9 lat temu obowiązek zapisu do OFE skłonił wielu ludzi do podjęcia nie do końca świadomej decyzji, ponieważ nie mieli oni możliwości weryfikacji działalności poszczególnych funduszy emerytalnych, startujących dopiero ze swą działalnością w Polsce. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej i osoba, przed którą stoi dylemat pozostania w swoim funduszu lub wyboru OFE może już ocenić, który fundusz radzi sobie najlepiej. Im dłuższy okres funkcjonowania OFE, tym więcej osób decyduje się na zmianę funduszu.
31% Polaków nie ma nic przeciwko osobom podejmującym pracę w gospodarce nieformalnej, dla 20% jest to obojętne - wynika z raportu Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE) i SMG/KRC Poland. Znaczna część pracujących nielegalnie to osoby dojrzałe.
Rozpoczęły się kolejne kampanie, które mają zaktywizować zawodowo osoby niepełnosprawne i pomóc im w poszukiwaniu pracy. Przedsięwzięcia promują infolinię 0801 801 015 i Centra Integracja, prowadzone dla osób z niepełnosprawnością przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji.
Do końca 2008 r. muszą być spełnione warunki wymagane do przyznania emerytury, natomiast wniosek o tę emeryturę może być złożony również po 31 grudnia 2008 roku. Warunki trzeba spełnić do końca 2008 roku, ale z wnioskiem można wystąpić później
Aż 65% polskich internautów zdecydowanie chce pracować w rodzimym kraju. To tendencja odwrotna do światowej. Niemal tyle samo, bo aż 70% użytkowników światowych serwisów rekrutacyjnych deklaruje, że zdecydowanie rozważa podjęcie pracy za granicą.
Dyskryminowanie pracownika ze względu np. na jego płeć czy wiek jest niedopuszczalne. Kodeks pracy zobowiązuje bowiem pracodawcę do równego traktowania wszystkich swoich podwładnych. Szef, który narusza ten obowiązek, nie wskazując przy tym obiektywnych przesłanek swojego postępowania, naraża się na konsekwencje. Wielu ludzi jednak nie zna swoich praw i nie stara się ich egzekwować, częściej rezygnują z pracy niż podejmują walkę z nieuczciwym pracodawcą. Warto wiedzieć, jak dyskryminację definiuje Kodeks pracy i jakie możliwości ma dyskryminowany pracownik.
Z badania przeprowadzonego przez serwis Egotest.pl wynika, że aż 80% pracowników biurowych ma kłopoty ze wzrokiem, zaś 1/3 cierpi z powodu częstych bólów pleców i karku.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, w związku z programem „Solidarność Pokoleń 50+”, zebrało dane na temat nastawienia osób dojrzałych do dalszej pracy. Okazało się, że 60% Polaków w wieku 54-60 lat chce odejść na emeryturę tak szybko, jak się da. Biorąc pod uwagę kraje UE, podobny wskaźnik zanotowano jeszcze tylko w Hiszpanii.
Pracownik, który nabył prawo do emerytury może spodziewać się, że fakt ten przesądzi o rozwiązaniu z nim stosunku pracy. Co więcej, pracodawca nie jest zobligowany do merytorycznego uzasadnienia podjętej w tej sprawie decyzji. Zdaniem Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, praktyka ta nie jest przejawem dyskryminacji osób starszych.
W dniach 24 – 25 września w Warszawie odbyła się konferencja „Zysk z dojrzałości”, podczas której zastanawiano się nad niską aktywnością zawodową Polaków po pięćdziesiątce – jej przyczynami, skutkami i możliwościami rozwiązania tego problemu.
Słowo „emerytura” nabiera nowego znaczenia, gdy chodzi o Amerykanów. Praca w ogródku i golf są już trochę passé. Przedstawiciele pokolenia Baby Boomer chcą być zajęci, ale nie przytłoczeni pracą, zaangażowani, ale nie przez 60 godzin w tygodniu. Ciągle chcą zarabiać, tyle, że bez stresu i presji, które cechują tradycyjną pracę.
W 2007 roku na wcześniejszą emeryturę przeszło 177 tysięcy osób, a w bieżącym roku – jak szacują eksperci – z tego świadczenia skorzysta jeszcze większa liczba dotychczasowych pracowników. Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej poinformowała, że aktywnych zawodowo jest obecnie jedynie 28% Polaków w wieku powyżej 55 lat.
Statystyki informują, że Polki są mniej aktywne zawodowo niż mężczyźni. Powodem takiego status quo jest najczęściej opieka nad dziećmi, starszymi rodzicami, bądź wcześniejsza emerytura. Jednym z pomysłów na zachęcenie kobiet do podjęcia lub/i pozostania w pracy jest popularyzacja telepracy oraz szkolenia on-line.