Osoby pobierające świadczenia emerytalne, to głównie osoby bierne zawodowo (85,7%), niemal co 7 emeryt łączy pobieranie emerytury z pracą zarobkową, a marginalna część emerytów ma status osoby bezrobotnej. Jakkolwiek odsetek pracujących emerytów nie jest wysoki, coraz chętniej łączymy wspomniane świadczenie z pozostaniem na rynku pracy.
Większość Polaków jest zadowolona z aktualnego miejsca pracy, jednak trudna sytuacja na rynku pracy i rosnące bezrobocie przekładają się na obawy związane z bezpieczeństwem i stabilnością zatrudnienia - to wnioski z badania „Satysfakcja z pracy 2009", przeprowadzonego przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych (IIBR) oraz portal rekrutacyjny Pracuj.pl.
W ramach projektu „Zysk dojrzałości" Akademia Rozwoju Filantropii organizuje seminaria na temat zarządzania wiekiem i tworzenia miejsc pracy otwartych dla pracowników w każdym wieku. Przedsięwzięcie skierowane jest do pracodawców (publicznych, prywatnych, organizacje pozarządowe) oraz osób odpowiedzialnych za politykę personalną w firmach i instytucjach.
Któż nie chciałby poznać sekretu ludzi sukcesu. Ponieważ moda na badania spraw wydających się niemierzalnymi trwa, także i ta kwestia została poddana analizie. Redaktorzy pisma Investor's Business Daily postanowili przyjrzeć się ludziom, którzy cieszą się powodzeniem w życiu prywatnym i zawodowym, poniżej przedstawiamy efekty ich pracy.
Niedawno pisaliśmy o tym, że bułgarscy dziadkowie dostają od państwa pensję za opiekę nad własnymi wnukami. Polskie władze także rozpatrują możliwość podobnych rozwiązań wobec kryzysu finansowego zniechęcającego młodych ludzi do posiadania dzieci i innych czynników powstrzymujących wzrost dzietności w naszym kraju.
„Ponad połowa społeczeństwa bezrobocie oraz problemy rodzinne uważa za czynniki, które zagrażać mogą zdrowiu psychicznemu”, mówi doc. Joanna Meder, ekspert programu „Odnaleźć siebie” „Badania pokazują, że rodzina i praca są dla Polaków wartościami, których naruszenie doprowadzić może do poważnego kryzysu emocjonalnego”, dodaje doc. Meder.
„Oczekiwałem, że na emeryturze będę się czuł wspaniale, ale przez większość czasu jest mi po prostu smutno. Brakuje mi pracy, a większość znajomych, to osoby, które poznałem w biurze właśnie i teraz rzadko się widujemy. Moja żona mówi, żebym się zrelaksował i cieszył wolnym czasem, ale jakoś nie umiem tego zrobić. Co ze mną nie tak?” Oto jedna z typowych wypowiedzi świeżo upieczonych emerytów. Jak sobie pomóc?
Bułgarscy dziadkowie mogą dorobić do emerytury opiekując się swoimi wnukami. Władze chcą zachęcić obywateli do posiadania większej ilości dzieci i ułatwić decyzję o powiększeniu rodziny poprzez zaangażowanie w opiekę przedstawicieli starszego pokolenia.
Recesja dotyka mieszkańców USA, seniorów szczególnie, niemal 300 000 Amerykanów powyżej 65 roku życia pozostaje bez pracy, informuje thematuremarket.com.
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego znalazło dodatkowe pieniądze na aktywizację zawodową osób powyżej pięćdziesiątego roku życia, pisze gazetapraca.pl. Z unijnego programu „Kapitał ludzki” w 2009 roku będzie można przeznaczyć 300 milionów złotych dla laureatów konkursów na realizację projektów promujących osoby dojrzałe na rynku pracy.
Z badań przeprowadzony w Wielkiej Brytanii przez firmę AEGON wśród ludzi w wieku 50-65 lat wynika, że zmienia się sposób planowania życia na emeryturze. Coraz więcej osób z grona przyszłych emerytów chce, aby ich emerytalne dochody były zabezpieczone w postaci np. pracy zarobkowej.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił kalkulator emerytalny, dzięki któremu można obliczyć emeryturę przyznawaną według obecnie obowiązujących zasad. Korzystanie z kalkulatora jest całkowicie bezpłatne i nie wymaga podawania danych osobowych.
9 lat temu obowiązek zapisu do OFE skłonił wielu ludzi do podjęcia nie do końca świadomej decyzji, ponieważ nie mieli oni możliwości weryfikacji działalności poszczególnych funduszy emerytalnych, startujących dopiero ze swą działalnością w Polsce. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej i osoba, przed którą stoi dylemat pozostania w swoim funduszu lub wyboru OFE może już ocenić, który fundusz radzi sobie najlepiej. Im dłuższy okres funkcjonowania OFE, tym więcej osób decyduje się na zmianę funduszu.
31% Polaków nie ma nic przeciwko osobom podejmującym pracę w gospodarce nieformalnej, dla 20% jest to obojętne - wynika z raportu Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE) i SMG/KRC Poland. Znaczna część pracujących nielegalnie to osoby dojrzałe.
Rozpoczęły się kolejne kampanie, które mają zaktywizować zawodowo osoby niepełnosprawne i pomóc im w poszukiwaniu pracy. Przedsięwzięcia promują infolinię 0801 801 015 i Centra Integracja, prowadzone dla osób z niepełnosprawnością przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji.