Zespół Doradców Strategicznych premiera opracował Raport Polska 2030. Ten obszerny dokument - jak wyjaśniają jego twórcy - „zarysowuje wizję możliwych ścieżek rozwoju Polski w kolejnych 20-tu latach." Wśród licznych tematów podejmuje zagadnienie starzenia się społeczeństwa i wyzwań, jakie stoją przed krajem wobec nowej struktury społeczeństwa. Seniorzy okazują się stanowić grupę, która będzie miała największy udział w życiu społecznym, ekonomicznym, politycznym.
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w maju przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyło się w porównaniu do kwietnia o 16,5 tys. osób, czyli tyle samo, co miesiąc wcześniej.
Kapituła konkursu „Firma z sercem" ogłosiła, które firmy najlepiej dbają o zdrowie swoich pracowników. Laureaci otrzymają w nagrodę pakiety bezpłatnych konsultacji kardiologicznych.
Wiek ma wpływ na funkcje poznawcze, wraz z upływem lat w większym lub mniejszym stopniu ulegają osłabieniu. Badania uczonych z uniwersytetów na całym świecie dowiodły, że w utrzymaniu dobrej kondycji umysłowej pomagają aktywność zawodowa, fizyczna, podejmowanie nowych wyzwań, gry i szarady oraz odpowiedni poziom określonych substancji w organizmie, m. in. kwasu foliowego, witaminy B12, ale także witaminy D.
„Praca po przejściu na emeryturę może powstrzymać rozwój demencji", informuje The Guardian. Badania wykazały, że u osób długo pozostających aktywnymi zawodowo rzadziej pojawia się i wolniej rozwija otępienie.
Najczęściej ufamy tym, od których zależy nasze życie. Potwierdzają to deklaracje Polaków i Europejczyków, którzy obdarzają największym zaufaniem strażaków i pilotów samolotów. Bardziej niż przeciętny Europejczyk ufamy dziennikarzom, ale mniej duchownym. Najmniej jednak ufamy politykom. Takie wyniki przynosi dziewiąta już edycja badania European Trusted Brands, którego organizatorem jest miesięcznik Reader's Digest.
Polska się starzeje. Miniony rok - jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego - był pierwszym od 11 lat, w którym zanotowano dodatni przyrost ludności. Ale nawet jeśli ten stan rzeczy utrzyma się w przyszłości, nie zmieni to faktu, że status quo ante wyznaczył nową strukturę społeczną, która utrzyma się przez jakiś czas. Jak większa liczba seniorów wpłynie na rodzimą gospodarkę, system ubezpieczeń, rynek finansowy, społeczeństwo?
1-go maja obchodziliśmy Święto Pracy, w Polsce celebrowane jest przez ludzi socjalistycznej proweniencji o 1890 roku. W PRL-u było wielkim świętem, obecnie dla wielu jest kontrowersyjne. Pomijając jednak polityczne uwarunkowania i dyskusje, 1 maja skłania też do refleksji na temat pracy. Jak postrzegamy aktywność zawodową, czego od niej oczekujemy, czego się boimy?
W 2008 roku na emerytury przeszło aż ćwierć miliona Polaków. To rekordowy wynik - ponad dwa razy więcej niż w ubiegłym roku. Prawie 80 proc. pracowników skorzystało z wcześniejszych emerytur. Nie oznacza to jednak, że polscy emeryci będą tylko odpoczywać po latach pracy. Wielu z nich zamierza dorabiać do emerytury, a niektórzy planują otworzenie swojej działalności gospodarczej.
To już przesądzone, eksperci ostrzegają, że będziemy musieli pracować dłużej, niż dotychczas. Jednak pewna sędziwa Amerykanka pobiła pewnie rekord - ma 102 lata i wciąż jest aktywna zawodowo.
Osoby pobierające świadczenia emerytalne, to głównie osoby bierne zawodowo (85,7%), niemal co 7 emeryt łączy pobieranie emerytury z pracą zarobkową, a marginalna część emerytów ma status osoby bezrobotnej. Jakkolwiek odsetek pracujących emerytów nie jest wysoki, coraz chętniej łączymy wspomniane świadczenie z pozostaniem na rynku pracy.
Większość Polaków jest zadowolona z aktualnego miejsca pracy, jednak trudna sytuacja na rynku pracy i rosnące bezrobocie przekładają się na obawy związane z bezpieczeństwem i stabilnością zatrudnienia - to wnioski z badania „Satysfakcja z pracy 2009", przeprowadzonego przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych (IIBR) oraz portal rekrutacyjny Pracuj.pl.
W ramach projektu „Zysk dojrzałości" Akademia Rozwoju Filantropii organizuje seminaria na temat zarządzania wiekiem i tworzenia miejsc pracy otwartych dla pracowników w każdym wieku. Przedsięwzięcie skierowane jest do pracodawców (publicznych, prywatnych, organizacje pozarządowe) oraz osób odpowiedzialnych za politykę personalną w firmach i instytucjach.
Któż nie chciałby poznać sekretu ludzi sukcesu. Ponieważ moda na badania spraw wydających się niemierzalnymi trwa, także i ta kwestia została poddana analizie. Redaktorzy pisma Investor's Business Daily postanowili przyjrzeć się ludziom, którzy cieszą się powodzeniem w życiu prywatnym i zawodowym, poniżej przedstawiamy efekty ich pracy.
Niedawno pisaliśmy o tym, że bułgarscy dziadkowie dostają od państwa pensję za opiekę nad własnymi wnukami. Polskie władze także rozpatrują możliwość podobnych rozwiązań wobec kryzysu finansowego zniechęcającego młodych ludzi do posiadania dzieci i innych czynników powstrzymujących wzrost dzietności w naszym kraju.