Osoby pracujące w wysokim stresie i mające niewielką kontrolę nad swoją pracą umierają młodziej lub są mniej zdrowe niż ci, które mogą liczyć na spokojniejsze środowisko pracy.
Obecnie wielu ludzi cieszy się dłuższym i zdrowszym życiem, zaś obowiązujący wiek emerytalny stanowi wyzwanie zarówno dla polityków, jak i dla emerytów. W nowym badaniu sprawdzono, na ile istnieje możliwość podwyższenia wieku emerytalnego, biorąc pod uwagę związek między oczekiwaną długością życia zawodowego a aspektami zdrowotnymi istotnymi dla zdolności do pracy europejskich kobiet i mężczyzn.
Po przejściu na emeryturę ludzie stają się bardziej aktywni, lepiej śpią i krócej pozostają w pozycji siedzącej.
Osoby, które wykonują pracę niewymagającą znacznej aktywności fizycznej, taką jak praca biurowa, cechują się niższym ryzykiem osłabienia poznawczego w starszym wieku niż ludzie, których obowiązki zawodowe wiążą się z większym wysiłkiem fizycznym, mówią uczeni z University of Cambridge.
Starsze osoby, które zgłaszały wysoki poziom fizycznego stresu w swojej ostatniej pracy, miały mniejszą objętość hipokampu i gorzej wykonywały zadania wymagające zaangażowania pamięci.
Wielu ludzi nie może doczekać się emerytury, która pozwoli odpocząć i samodzielnie zarządzać swoim czasem. Warto się do tego jednak przygotować, bo zmiany, jakie mają związek z zakończeniem zawowodych zajęć, bywają niekorzystne dla zdrowia i psychicznego dobrostanu.
Spada liczba kobiet biernych zawodowo. W pierwszym kwartale 2017 r. było ich o 30 tys. mniej niż pod koniec ubiegłego roku. Spadek bierności zawodowej wśród kobiet wystąpił w różnych grupach wiekowych.
Niewiele rodzajów aktywności zawodowej zapewnia stałą różnorodność zadań i wiele okazji do ekscytacji. Już po kilku, a na pewno po kilkunastu latach pracy dla wielu ludzi poniedziałek nie wiąże się - mówiąc oględnie - z radosnym oczekiwaniem na zawodowe wyzwania... eksperci mówią jednak, że odpowiednie nastawienie i kilka zmian, choć nie zapewnią niezwykłych uniesień podczas tych samych, powtarzalnych zajęć, pozwolą na poprawę nastroju podczas pracy.
Czasem nie potrafisz zdecydować, jak postąpić. Nie wiesz, czy możesz zareagować w określony sposób. Zastanawiasz się, czy uniknąć konfrontacji. Czas na działanie. Jeśli chodzi o wyszczególnione niżej sprawy, nie wahaj się. Życie jest zbyt, krótkie, by je tolerować.
Zdaniem niemal 69 proc. ankietowanych, kobiety są dyskryminowane na rynku pracy. Tylko co trzecia ankietowana twierdziła, że w obecnym miejscu pracy stwarza jej się możliwości rozwoju zawodowego. Przeszło 62 proc. twierdzi, że nie czuje się doceniana przez pracodawcę. Aż 76 proc. uważa, że są przeciążone obowiązkami zawodowymi – za część z nich nikt im nie płaci. A 61 proc. uważa, że zarabia mniej niż ich koledzy siedzący przy biurku obok – wynika z badania „Portret kobiety pracującej” portalu InfoPraca.pl.
HBO szykuje dla wielbicieli klasycznego kina i amerykańskiej rozrywki prawdziwą dokumentalną ucztę.
Wzrasta bierność zawodowa kobiet. Świadczenia związane z opieką nad dzieckiem w połączeniu z planowaną podwyżką zasiłku dla bezrobotnych mogą nasilić odpływ kobiet z rynku pracy. Problem mogą odczuć pracodawcy, którzy będą poszukiwali pracowników sezonowych. Bierność zawodowa kobiet to jednak wyzwanie dla całej gospodarki. Osoby, które nie pracują ponad dwa lata, trudno z powrotem zaktywizować.
Jeśli nie masz wielkiego wpływu na swoją pracę, tj. nie możesz w niej podejmować decyzji, i jeśli twoje zajęcie jest stresujące, masz wyższe ryzyko wcześniejszej śmierci.
80-letni Masaaki Hiroi jest twórcą zabawek. Uwielbia swój odziedziczony po ojcu zawód i chce dożyć dwusetnych urodzin, by móc kontynuować pracę.
Starzenie się ludności jest jednym z największych wyzwań społecznych i gospodarczych stojących przed UE. Wzrasta liczba osób w starszym wieku (powyżej 65 lat) i odnotowuje się szczególnie szybki wzrost liczby osób w bardzo podeszłym wieku (powyżej 85 lat). Te zmiany demograficzne silnie oddziałują na wymogi w zakresie systemów zdrowia i opieki, ale także dotyczą rynków pracy, systemów zabezpieczeń emerytalnych i społecznych oraz finansów publicznych. Poniżej garść statystyk Eurostatu.