Akademia Obywateli Trzeciego Wieku po raz drugi zaprasza krakowskich seniorów. W tym roku organizatorzy kładą nacisk na naukę przez doświadczenie – własne i innych. Rekrutacja już trwa, zgłoszenia będą przyjmowane do 22 czerwca lub do wyczerpania limitu miejsc. Wykład inauguracyjny odbędzie się w poniedziałek, 23 czerwca.
Silnie zurbanizowane obszary oferują dużo udogodnień, ale to zielone rejony sprzyjają zdrowiu, szczególnie temu psychicznemu. To nie wszystko - na stan duszy silny wpływ ma nasz styl życia, ten cechujący mieszkańców Sardynii okazuje się bardziej ochronić przed zaburzeniami niż sposób życia w innym wielkim regionie Włoch - Lombardii.
Stale postępujący proces starzenia się społeczeństwa zauważalny jest szczególnie w stolicy regionu Małopolski i powiatach przyległych. Kraków znajduje się w pierwszej dziesiątce miast, w których występuje największa liczba osób 60+.Osoby 60+, z każdym rokiem, stają się grupą społeczną, o której mówi się coraz częściej. Niejednokrotnie nie zwracając uwagi na znaczny potencjał i kapitał posiadany przez tą grupę osób.
Badania pokazują, że społeczne zaangażowanie Polaków jest kiepskie, a w śród seniorów wypada wyjątkowo marnie. Czy seniorzy nie są zaangażowani, bo nikt ich o to nie prosi, czy może nie ma dla nich stosownej oferty?- na te i inne pytania dotyczące działań wolontariackich seniorów odpowiada dr Walentyna Wnuk.
Senior Obywatel? Społecznik? Edukator? Dziennikarz? Kronika? Wyborca? Osoba 60 + może się spełniać w wielu odpowiedzialnych rolach i wpływać na swoje otoczenie. Niestety nie zawsze jest to takie proste. Każdemu z nas może brakować wiedzy, odwagi czy czasu. Warto jednak spróbować i włączyć się do działań publicznych. Satysfakcja z ich prowadzenia jest ogromna.
Z badań Komisji Europejskiej wynika, że polscy seniorzy zajmują ostatnie, 27 miejsce wśród krajów Unii pod względem aktywności fizycznej, społecznej i zawodowej. Dlaczego tak się dzieje?
W porównaniu z rokiem 2006 spadła liczba Polaków działających w organizacjach społecznych. Jak pokazują wyniki najnowszego sondażu CBOS w 2007 roku należało do nich 11 procent ankietowanych, podczas gdy rok wcześniej – 23 procent. Tylko 7 procent spośród członków organizacji działa w nich aktywnie.