Jesień we Wrocławiu zapowiada się dla seniorów bardzo interesująco. Przede wszystkim rusza moc atrakcji w związku z Dniami Seniora - Wrocław 2018. To blisko 200 wydarzeń - spotkań, wykładów, spacerów, warsztatów, potańcówek, badań, pokazów, zmagań sportowych, koncertów muzycznych i występów teatralnych w całym mieście.
Można już nadsyłać zgłoszenia do programu „Przyjaciel Seniorów”, organizowanego przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego - Wrocławskie Centrum Seniora. Zgłoszenia przyjmowane są do 4 września b.r. Jeśli znasz kogoś, kto działa na rzecz poprawy jakości życia seniorów, promuje inicjatywy skierowane do osób starszych, realizuje projekty pro senioralne – zgłoś kandydaturę „Przyjaciela Seniorów”!
Zwierzęta widziane oczyma teologów, przedstawicieli nauk społecznych, prawnika, behawiorysty, weterynarza czy wolontariuszy. Konferencja, panel dyskusyjny, warsztaty dobrych praktyk i możliwość udzielenia oraz uzyskania konkretnej pomocy. Atrakcje dla dzieci i dorosłych - to wszystko czeka wszystkich, którzy w piątek będą uczestniczyć w wydarzeniach przygotowanych przez Ewangelikalną Wyższą Szkołę Teologiczną wraz z Wyższą Szkołą Prawa i. Heleny Chodkowskiej oraz innymi Partnerami.
Rekord kapeluszowy, przekazanie kluczy do miasta, wręczenie nagród i wiele radości. W piątek, 15 września we Wrocławiu rozpoczęły się Dni Seniora. Uczestnicy w barwnym pochodzie przeszli z pl. Nowy Targ do Rynku, gdzie czekała na nich moc atrakcji.
We Wrocławiu już po raz drugi wyróżniono osoby, które aktywnie działają na rzecz seniorów. 15 września, podczas Inauguracji obchodów Dni Seniora Wrocław 2017 pięciu laureatom wręczono certyfikaty i statuetki.
15 września miasto należało do seniorów. Tegoroczna edycja Ogólnopolskich Senioraliów przyciągnęła do Krakowa ponad 1000 osób z całej Polski. Wszyscy Ci ludzie udowodnili, że życie wcale nie kończy się po 60, a wiek nie jest przeszkodą w realizowaniu swoich pasji.
Przed wrocławskimi seniorami niemal miesiąc pełny różnorodnych i interesujących wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych, prozdrowotnych, rekreacyjnych i międzypokoleniowych. Jutro rozpoczynają się Dni Seniora 2017.
Podczas uroczystego spotkania w Kinie Muranów Ogólnopolską Kartę Seniora otrzymali Wirginia Szmyt DJ Wika - najstarsza didżejka w Polsce oraz Jacek Wszoła - polski lekkoatleta i złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku.
Młodzi Polacy nie dostrzegają zmieniających się potrzeb seniorów. Zdecydowana większość z nich uważa, że marzeniem ich rodziców na emeryturze jest opieka nad wnukami, praca w ogródku lub spędzanie czasu na rozwiązywaniu krzyżówek. Tymczasem ponad 40 proc. seniorów czas po zakończeniu kariery zawodowej chce przeznaczyć na rozwój osobisty, m.in. studia na uniwersytetach III wieku, naukę języków obcych i wycieczki.
84 proc. osób w wieku 50+ deklaruje, że uprawia aktywność fizyczną, a 60 proc. z nich, że robi to codziennie lub prawie codziennie. Podstawową formą akywności są spacery i marsze. Blisko połowa badanych w ciągu ostatniego roku nie poniosła żadnych wydatków na aktywność fizyczną. Dla większości badanych ważnym sposobem dbania o zdrowie jest przyjmowanie leków. Osoby aktywne fizycznie zażywają ich mniej i częściej zdrowiej się odżywiają - wynika z badania Santander Consumer Bank - „Zdrowie i aktywność fizyczna Polaków 50+".
93-letni Ernie Andrus, weteran marynarki wojennej USA, zrealizował swój plan i dziś dotknął wód Oceanu Atlantyckiego, kończąc bieg od wybrzeża do wybrzeża.
Stwierdziłem, że część wrażeń po prostu mi umyka, więc postanowiłem to zmienić – mówi zdobywca tytułu Podróżnika Roku 2015 National Geographic, który jako człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki.
83-letni polski multimaratończyk Jan Morawiec zdobył złoty medal w maratonie podczas 21. Mistrzostw Świata Weteranów w Lyonie, broniąc w ten sposób tytuł uzyskany dwa lata temu.
Miasta jakby przycichły, w komunikacji zbiorowej podniosła się średnia wieku, za to zmniejszyła częstotliwosć przejazdu. Upały, które przez dużą część ostatnich tygodni dawały o sobie znać, skutecznie zatrzymują w domu tych, którzy nie muszą nigdzie wychodzić. Za nami niemal połowa lata.
Bycie seniorem to niekoniecznie tylko poranne zakupy na targu, cotygodniowy spacer do Kościoła czy opieka nad wnukami. Są ludzie, którzy świetnie przełamują stereotypy. W jaki sposób? Pokazując przez swoje pasje, że wiek czy niedomagania zdrowotne nie są żadną przeszkodą, aby w pełni cieszyć się aktywnym życiem. Jednym z nich jest Aleksander Doba, który przepłynął kajakiem Atlantyk. Niedosłyszący senior.