Umysł potrzebuje określonych aktywności, by móc długo dobrze służyć. Okazuje się, że technologie informacyjne i krzyżówki pomagają uchronić się przed osłabieniem poznawczym w starszym wieku.
W starszym wieku nasz mózg nieco się kurczy, co ma pewien wpływ na zdolności poznawcze, ale niektórzy - poimo upływu lat - mają umysł ostry jak brzytwa. Wszystko dlatego, że proces atrofii jest u nich znacznie słabszy.
Warto podjąć wysiłek nauki języka obcego. Dzięki temu umysł będzie lepiej pracował przez dłuższy czas.
Nie od dziś wiadomo, że aktywność intelektualna poprawia sprawność mózgu. W przeszłości do ćwiczenia mózgu wykorzystywano krzyżówki, rebusy lub gry planszowe, obecnie coraz popularniejsze staje się korzystanie z gier komputerowych.
Dyplom ukończenia tych twórczych dla umysłu zajęć otrzymało już ponad 350 osób. Mimo to wciąż są chętni. Właśnie ruszyła kolejna, VIII edycja. Warsztaty poprawiające pamięć skierowane są do seniorów. Ich popularność jest ogromna.
O tym, że aktywność intelektualna opóźnia proces starzenia się mózgu wiadomo od dawna, najnowsze badania dowiodły, iż dzięki specjalnym ćwiczeniom można przez długie lata cieszyć się dobrą kondycją psychiczną.
Zmiany zachodzące w mózgu starszych osób nie tylko utrudniają codzienne życie, mogą także negatywnie wpływać na stosunki z innymi ludźmi oraz zwiększać ryzyko uzależnienia od hazardu.
Trening EEG biofeedback opracowany przed 30 laty z myślą o narażonych na stres, a przez to miewających problemy z koncentracją pracownikach NASA, dziś dostępny jest dla wszystkich zainteresowanych. Trening poprawiający właśnie koncentrację, pamięć, oraz działający relaksująco i odstresowująco wykorzystuje fakt, iż odpowiednio motywowany mózg ludzki zdolny jest do wyuczenia się pewnego wzorca pracy.