Okres po Bożym Narodzeniu może być przygnębiający. Powrót do pracy, pusty kalendarz życia towarzyskiego, nieplanowane przybranie na wadze, kiepska pogoda i nadwyrężone świątecznymi wydatkami konto może napawać zniechęceniem i depresyjnymi nastrojami. Nie warto jednak popadać w melancholię. Poniżej kilka wskazówek, które pomogą pokonać chandrę.
Mózgi ludzi, którzy trenują, wydają się być mniej reaktywne wobec „kuszącej" żywności.
Powszechnie wiadomo, że brak aktywności fizycznej w dojrzałym i starszym wieku może zwiększać ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków zdrowotnych. Ciągłe apele o podejmowanie treningów nie są jednak bezpodstawne, badania wykazały, że starsze kobiety spędzają około dwóch trzecich swojego czasu w pozycji siedzącej.
Badania wskazują, że codzienne ćwiczenia mogą zmniejszyć szkodliwe skutki zbytniego objadania się w okresie świątecznym.
Nie, nikt nie chce nawoływać do rezygnacji z rehabilitacji zaleconej przez specjalistów, szczególnie, gdy wymaga ona zaangażowania całego sztabu ekspertów, by pomóc pacjentowi w powrocie do zdrowia. Niemniej jednak okazuje się, że samodzielnie podejmowany, rozsądny wysiłek fizyczny może być równie skuteczny.
Wnioski z badań obejmujących tysiące kobiet po menopauzie sugerują, że pacjentki, u których rozwija się inwazyjny rak piersi, mogą zyskać znaczne korzyści prozdrowotne z przyjmowania suplementów zawierających zarówno witaminy, jak i minerały.
Starsi mężczyźni, którzy mają niski poziom witaminy B12, cechują się wyższym ryzykiem wystąpienia złamań .
Jeśli zdrowie nie jest wystarczającą zachętą, by się poruszać, być może silniejszą motywacją do aktywności będzie „rozpalanie wyobraźni". Jak wynika z nowych badań, regularne ćwiczenia wspomagają twórcze myślenie.
Ćwiczenia wykonywane przez osoby starsze pomagają zapobiec depresji, demencji i innym problemom zdrowotnym.
Bieganie to popularny sport, a dla wielu osób - wspaniała pasja. Ta aktywność potrafi zaangażować nawet tych najbardziej leniwych. Jak przygotować się do biegania, by w efekcie jego uprawiania nie ponieść skutków ubocznych w postaci niespodziewanych urazów? Pomysłów na przygotowanie się do systematycznego biegania jest wiele. Niewszystkie jednak są równie dobre.
Regularne angażowanie się w treningi w dojrzałym życiu istotnie poprawia proces zdrowego starzenia się, mówią uczeni z University College London.
Dzięki poszerzeniu wiedzy z różnych dziedzin ludzie żyją coraz dłużej. Niektórzy jednak pobijają w tej dziedzinie rekordy - naukowcy zastanawiają się, jak to się dzieje, że określonym jednostkom udaje się osiągać tak imponujący wiek. Okazuje się, że osoby długowieczne mają pewne cechy wspólne.
Regularna aktywność fizyczna zagwarantuje lepszą sylwetkę, silniejsze mięśnie i bardziej sprężyste ciało. To jednak nie wszystko. Dodatkową motywacją do podjęcia treningów powinna być poprawa ogólnego samopoczucia, mniej problemów zdrowotnych i wiele innych „benefitów". Ćwiczenia przydają także ważnych pozafizycznych korzyści.
Regularne ćwiczenia zwiększają jakość życia i zmniejszają koszty opieki zdrowotnej osób z zapaleniem stawów.
67-letnia Susan Sarandon w mijającym roku wystąpiła w kilku filmach. Nagrywa kolejne, których premierę przewidziano już na 2014. Jak to się dzieję, że pomimo „emerytalnego wieku" jest tak aktywna? Mają odpowiadać za to przede wszystkim dieta i regularna aktywność fizyczna.