Regularna praktyka jogi może pomóc w zapobieganiu przybierania na wadze u osób w wieku średnim z prawidłową masą ciała i sprzyjać utracie wagi u ludzi z nadmiarem kilogramów.
Powtarzający sen krótszy niż pięć godzin na dobę może zwiększać ryzyko wystąpienia objawów depresyjnych.
W testach z udziałem osób z umiarkowaną do ciężkiej depresją odkryto, że ci, którzy uczestniczyli w gorących sesjach jogi, doświadczali znacznie silniejszej redukcji objawów depresyjnych w porównaniu z grupą kontrolną.
Wiele starszych osób ma nadciśnienie. Utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi zaś może chronić przed poważnymi chorobami, takimi jak niewydolność serca, zawały serca i udary.
Poranna i popołudniowa aktywność fizyczna wiąże się z niższym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2. Jednocześnie nie znaleziono istotnego statystycznie związku pomiędzy wieczorną aktywnością a prawdopodobieństwem rozwoju tej choroby.
Nowy rodzaj leku, przetestowany na gryzoniach, daje obiecujące wyniki - może doprowadzić do powstania środka odchudzającego imitującego efekty ćwiczeń fizycznych.
Jak nasze mięśnie reagują na wysiłek? Odkryto mechanizm komórkowy i szlaki sygnałowe odpowiedzialne za pozytywny wpływ aktywności fizycznej na nasz ogólny stan zdrowia. Limfocyty T, rodzaj komórek odpornościowych, odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania mięśni. Dzięki tej nowej wiedzy będzie można opracować precyzyjne leki ukierunkowane na zaburzenia metaboliczne, takie jak otyłość i cukrzyca, a także choroby związane z mięśniami.
Istnieje związek między objawami bezsenności i nadciśnieniem u kobiet, ostrzegają uczeni z Brigham.
Sprawdzono, czy uwalniany pod wpływem ćwiczeń hormon mięśniowy iryzyna wpływa na zmniejszenie ryzyka choroby Alzheimera, w tym na gromadzenie się toksycznego białka beta amyloidu.
Osoby, które poświęcają na umiarkowaną lub energiczną aktywność fizyczną dwa do czterech razy więcej czasu niż obecnie zaleca Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization, WHO), mają znacznie zmniejszone ryzyko przedwczesnej śmierci.
W miarę, jak się starzejesz, wspomnienia są przywoływane wolniej i w sposób mniej pewny. Eksperci sprawdzają więc sposoby odwrócenia niekorzystnych zmian w funkcjach poznawczych w starszym wieku. Okazuje się, że ważną rolę odgrywa tu krew.
Leczenie bólu pleców zazwyczaj obejmuje leki, zabiegi operacyjne i inne rodzaje terapii. Skuteczne mogą też takie praktyki, jak joga.
Geny, w szczególności te, które oddziałują na poziom dopaminy w mózgu, mogą odgrywać rolę w skłonności danej osoby do podejmowania ćwiczeń lub ich unikania.
Trenowanie w grupie obniża stres o 26 procent i znacznie poprawia jakość życia. Ci, którzy ćwiczą indywidualnie, wkładają więcej wysiłku, a nie doświadczają tak znaczących zmian.
Sprawdzono wpływ suplementacji żelazem na atrofię mięśni szkieletowych u pacjentów z nowotworem i cierpiących na inne choroby wyniszczające. Odkrycia rzucają światło na mechanizmy wyniszczające u ludzi z zaawansowanym stadium raka, u których skrajny zanik mięśni szkieletowych, zwany ogólnie kacheksją, sięga 80 proc.