Od szwedzkiego Kalmar do wyspy Öland, a następnie na Gotlandię i stamtąd na litewskie wybrzeże, oto trasa, jaką zamierza przebyć wpław czterdziestodziewięcioletni Vidmantas Urbonas. Wspomniana droga liczy ponad 200 kilometrów, Litwin jest jednak dobrze przygotowany do jej przepłynięcia, to były mistrz triatlonu.
Osteoporoza jest podstępną chorobą, bo na ogół przez wiele lat rozwija się bezobjawowo. Zmaga się z nią wielu ludzi na całym świecie, najbardziej jednak narażone są nań osoby powyżej 50 roku życia. Światowa Organizacja zdrowia podaje, że do grupy osteoporozy można zaliczyć aż 30 procent kobiet po okresie menopauzy. Skutki choroby są bardzo poważne, osteoporoza powoduje osłabienie kości do tego stopnia, że stają się kruche, podatne na łamanie- szczególnie zagrożone są tu biodra, kręgosłup, nadgarstki. Rocznie jedna osoba na pięć umiera z powodu złamania biodra. Bardzo ważne jest więc działanie zapobiegające rozwojowi choroby, nie jesteśmy bezradni wobec tego schorzenia, można sprawić, by ryzyko jej wystąpienia było minimalne.
Ćwiczenia rozciągające pomogą zwiększyć elastyczność ruchową a co za tym idzie dać większą swobodę ruchu i więcej radości z życia.
Amerykanie z pokolenia powojennego wyżu demograficznego odrzucają utożsamianie ich ze stereotypem osoby starszej-nie chcą jedynie siedzieć w fotelu, czytać gazet, czy też oglądać telewizji. Pragną jak najdłużej utrzymać aktywność fizyczną i cieszyć się dobrym zdrowiem.
Z badań przeprowadzonych przez naukowców z University School of Public Health wynika, iż nie tylko aktywność fizyczna ma korzystny wpływ na jakość i długość życia.
U ludzi w średnim wieku bądź starszych, którzy w ciągu 16-letniego okresu przestrzegali 5 zasad zdrowego trybu życia zachodziło mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca, niż u seniorów, którzy mieli mniej zdrowych przyzwyczajeń – wynika z opublikowanych niedawno badań.
Lee Nugent, 74-letni mieszkaniec Orlando (Floryda), to przypadek medycznej anomalii: mimo podeszłego wieku nie bierze żadnych lekarstw i cieszy się wyśmienitą kondycją fizyczną oraz umysłową - codziennie spaceruje 4 mile w towarzystwie swej żony, 65-letniej Lindsay Vu Nugent. Twierdzi, że chodzenie oraz dieta oparta przede wszystkim na surowych warzywach, korzystnie wpływają nie tylko na jego samopoczucie, ale i pamięć.
Z badań brytyjskiej firmy ubezpieczeniowej Axa wynika, że aż 19 proc. Anglików po 65 roku życia planuje aktywny wypoczynek podczas tegorocznych wakacji. Kolejne 33 proc. zamierza skorzystać z takiej formy spędzania wolnego czasu w ciągu najbliższych 12 miesięcy.
Bardzo ważne jest by ludzie w każdym wieku, a szczególnie seniorzy, byli w dobrej kondycji fizycznej. Aktywność ruchowa, jak podaje CDC - Centers for Desease Control, zmniejszy ryzyko wystąpienia najpoważniejszych chorób zagrażających życiu takich jak np. atak serca, rak, cukrzyca czy też nadciśnienie, a ponadto polepszy nasze samopoczucie.