Zaniedbanie sprawności narządu ruchu może sprawić, że z ruchem nieodłącznie wiązał się będzie ból. Osteoporoza i koksartroza to częste powody niesprawności, a nawet inwalidztwa osób w starszym wieku.
O tym, iż aktywność fizyczna korzystnie wpływa na jakość i długość naszego życia wiadomo od dawna, kolejnym potwierdzeniem tego, że nie warto unikać ruchu są wyniki badań genetyków.
Naukowcy z Cambridge University twierdzą, że wystarczy w prowadzić w swoje życie niewiele zmian, aby je przedłużyć nawet o 14 lat. Dokładniej, badacze ustalili, że recepta na dłuższą egzystencję powinna zwierać cztery główne składniki: aktywność fizyczną, sporadyczne picie alkoholu, stosowanie zdrowej diety oraz unikanie palenia tytoniu.
Naukowcy od dawana starają się znaleźć sposób na poprawienie jakości życia oraz wydłużenie ludzkiego życia.
Aktywność fizyczną trudno przecenić, regularna gimnastyka lub uprawianie sportu znakomicie wpływa na nasze zdrowie.
Aktywność fizyczna przynosi wiele korzyści, jedną z nich jest zmniejszenie ryzyka pojawienia się demencji lub zachorowania na depresję.
Od dawana wiadomo, że aktywność fizyczna korzystnie wpływa na zdrowie. Przeprowadzone niedawno badania wykazały, że może być sposobem na walkę z depresją.
Bóle kręgosłupa to jedna z chorób cywilizacyjnych. skarży się na nie osiem z dziesięciu osób. Dolegliwości te częstokroć spowodowane są siedzącym trybem życia.
Otyłość to problem dotyczący przedstawicieli każdej grupy społecznej, problemy z wagą mają dzieci, mogą być też one związane ze zmianami zachodzącymi w organizmie wraz z wiekiem.
Coraz więcej osób cierpi na dolegliwość zmęczenia nóg. Zmiany hormonalne związane z menopauzą powodują, że objawy te znacznie częściej towarzyszą kobietom niż mężczyznom. Do pogarszania się stanu nóg przyczyniają się także panujące w okresie letnim wysokie temperatury, ponieważ w upalne dni nogi puchną i stają się ciężkie niczym z ołowiu. Innymi powodami występowania tego problemu są: niezdrowy styl życia, brak aktywności fizycznej, złe odżywianie się, otyłość i predyspozycje genetyczne.
Od szwedzkiego Kalmar do wyspy Öland, a następnie na Gotlandię i stamtąd na litewskie wybrzeże, oto trasa, jaką zamierza przebyć wpław czterdziestodziewięcioletni Vidmantas Urbonas. Wspomniana droga liczy ponad 200 kilometrów, Litwin jest jednak dobrze przygotowany do jej przepłynięcia, to były mistrz triatlonu.
Osteoporoza jest podstępną chorobą, bo na ogół przez wiele lat rozwija się bezobjawowo. Zmaga się z nią wielu ludzi na całym świecie, najbardziej jednak narażone są nań osoby powyżej 50 roku życia. Światowa Organizacja zdrowia podaje, że do grupy osteoporozy można zaliczyć aż 30 procent kobiet po okresie menopauzy. Skutki choroby są bardzo poważne, osteoporoza powoduje osłabienie kości do tego stopnia, że stają się kruche, podatne na łamanie- szczególnie zagrożone są tu biodra, kręgosłup, nadgarstki. Rocznie jedna osoba na pięć umiera z powodu złamania biodra. Bardzo ważne jest więc działanie zapobiegające rozwojowi choroby, nie jesteśmy bezradni wobec tego schorzenia, można sprawić, by ryzyko jej wystąpienia było minimalne.
Ćwiczenia rozciągające pomogą zwiększyć elastyczność ruchową a co za tym idzie dać większą swobodę ruchu i więcej radości z życia.
Amerykanie z pokolenia powojennego wyżu demograficznego odrzucają utożsamianie ich ze stereotypem osoby starszej-nie chcą jedynie siedzieć w fotelu, czytać gazet, czy też oglądać telewizji. Pragną jak najdłużej utrzymać aktywność fizyczną i cieszyć się dobrym zdrowiem.
Z badań przeprowadzonych przez naukowców z University School of Public Health wynika, iż nie tylko aktywność fizyczna ma korzystny wpływ na jakość i długość życia.